DOLAR 7,9917
EURO 9,5127
ALTIN 466,29
BIST 1.327
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Hafif Yağmur

Akar, “Bu anayasa bir partinin mutfağında pişirildi”

Akar, “Bu anayasa bir partinin mutfağında pişirildi”

Sarıbay, “Bu anayasanın hangi maddesi ile terörü işsizliği engelleyeceklerini sorun”

 

CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, il yöneticileri Harun Yıldızlı, Selim Yıldız ve Naim Keskin, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Referandum Koordinasyon Kurulu üyesi Hüseyin Erol, ilçe yöneticisi Mehmet Nazım Gençtürk, meclis üyeleri Özcan Özer ve İsmail Kamış, Gençlik Kolları İl Yöneticileri Berkay Yıldızlı ve İbrahim Kamış Kulmahmut Horuzum köyünde köy sakinleri ile bir araya geldi. Köy Muhtarı Nedim Kamış ve köy sakinleri tarafından büyük ilgi ile karşılaşan CHP’liler değiştirilmek istenen anayasa ile ilgili bilgi vererek referandumda neden hayır denmesi gerektiğini anlattılar.

SİYASAL BİR SEÇİM DEĞİL

Bu köye sadece bugün değil daha önce de çok sık geldiklerini dile getiren CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Çoğunuzla bireysel olarak da tanışıyoruz. Bu akşam konuyla ilgili olarak İl Başkanım ve sayın vekilim size açıklamalarda bulunacak. Ben sizleri Cumartesi günü Genel Başkan Yardımcımız Parti Sözcümüz Selin Sayek Böke’nin ve 31 Mart’ta eski Genel Başkanımız Deniz Baykal’ın katılacağı etkinliklerimize davet ediyorum. Hepinizi bu etkinliklerimize bekliyorum” dedi. Küçükkaya son olarak bu referandumun siyasal bir seçim olmadığını dile getirdi.

TATMİN EDECEK CEVAP VERİLERSE OYUNUZU HELALİNDEN VERİN

Küçükkaya’nın ardından konuşan CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, “Değiştirilmek istenen bu anayasanın hangi maddesi ile terörü işsizliği engelleyeceklerini sorun “dedi. PKK ile Dolmabahçe’de görüşen kendileri, Oslo’ya mit müşteşarını gönderen kendileri ama bizi PKK ile bir tutuyorlar diyen Sarıbay, “Eğer sizleri tatmin edecek cevaplar verirlerse gidin helalinden oyunuzu verin. Ülkemizin, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için bu referandumdan hayır çıkması gerekir. Bunu sizin de anlamanızı bekliyorum “ diye konuştu. Bu seçimin bir parti seçimi olmadığının altını özellikle çizen Sarıbay, “Burada kendimize ya da partimize oy istemiyoruz. Bu memleket meselesidir. Sandığa giderek vatandaşlık görevinizi yerine getirin ama oyunuzu kullanırken lütfen iyi tartın ona göre oyunuzu verin “ ifadelerini kullandı.

NE AKIL NE MANTIK İŞİ

Son olarak konuşan CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, köy sakinlerine değiştirilmek istenen anayasanın maddeleri hakkında bilgi verdi. Burada bir siyasi partinin projelerini anlatmayacağız diyen Akar, “Farklı bir siyasi partiye mensup olabilir, farklı ideolojiye sahip olabilirsiniz. 2019 da bu haklarınızı kullanın. Ama bugün farklı bir durum, ülkenin bekası söz konusu. 140 yıllık parlamenter sistemi değiştirip tüm yetkiyi bir kişiye vermek ne akıl ne mantık işidir. Getirilmek istenen anayasa bütün toplumsal kitlelerin

katıldığı bir fikir değil, bir partinin mutfağında pişirilmiş tek kişiye tüm yetkiyi veren bir metindir “ dedi.

ÖLENE KADAR YARGILAYAMAYACAKSINIZ

2010 yılında da 26 maddeyi oyladınız ama şuan sorsam aklınıza sadece HSYK gelir diyen Akar, “Zaten onu çıkarmak için yapılan bir referandumdu. Ve şuan bir cemaatin elinde. Bu anayasa geçerse yargı gerçekten bağımsız ve tarafsız mı olacak? “diye sordu. Cumhurbaşkanının şuan sadece vatan hainliği ile yargılanabildiğini belirten Akar, “ Yeni gelen sistemle herşekilde yargılayabiliyorsunuz deniyor. Ama soruşturma açılması için 301 imza, yüce divana gitmesi için 400 imzaya ihtiyaç var. Sonra yargılanabilecek ama yargılayacak adamlar da başkanın atadığı kişiler olacak. Yada bir gecede meclisi fesh edebiliyor. Kısaca ölene kadar yargılayamıyorsunuz “ dedi.

YARGI VE DENETİMDEN UZAK BİR SİSTEM

Bu sistemin yargı ve denetimden uzak bir sistem olduğunu dile getiren Akar, “Bu sistemde meclis daha güçlü olacak diyorlar. Ancak başkan istediği kadar başkan yardımcısı ve bakan atayabiliyor. Bunun belli bir sayısı ve kriteri de yok. İstediği kişiyi atayabiliyor. Ve bu kişiler milletvekilinin özlük haklarından yararlanabiliyor. Bunlar seçilmeyen insanlar ve devletten maaş alacaklar. Gerçekten mecliste 600 milletvekiline ihtiyaç var mı? Bu sistem geçerse 600 tane değil, 1 tane bile milletvekiline ihtiyaç kalmayacak. Çünkü parlamentonun tüm yetkileri başkana veriliyor ve başkanın kanun yapma yetkisi olacak “ ifadelerini kullandı.

BU BİR MİLLET SEÇİMİDİR

Bu sistemin Türkiye’ye getireceği bir sürü kötülük var diyen Akar, “ Bu sistemin ne balatası ne debriyajı ne de freni var. Sadece gaz var. Bu sistemle bir gecede bu ülkeyi birkaç parçaya bölebilir. Bu seçim benim seçimim, partimin seçimi değil bu seçim milletin seçimidir “ dedi. Hayır diyenler terörün yanında 15 Temmuzda darbeyi yapanlarla birlikte diyor diyen Akar, “ 17 Nisan da terörü bitireceklerini söylüyorlar. Nasıl bitireceklerini anlatsınlar ben de evet vereceğim. 2002 den beri sadece 2016 yılında 800 şehit verdik. Madem ki bitirebiliyorsun 15 yıldır neden bitirmedin? Bilerek bitirmiyorlarsa bunların alayı vatan haini. Bu şehitlerimizin vebali üstlerine. Namertsiniz bitirmiyorsanız” ifadelerini kullandı.

6 AY İÇİNDE İŞSİZLİĞİ BİTİRSİNLER EVET DİYECEĞİM

Cumhuriyet tarihinin en büyük işsizlik oranını yaşıyor bu ülke diyen Akar, “Gençlerimiz, çocuklarımız işsiz. 6 ay içerisinde işsizliği bitirsinler. Beni nasıl bitireceklerine ikna etsinler gençlerimiz iş sahibi olsun diye evet vereceğim. Ama 15 yıldır işsizliği bitirmek şöyle dursun işsizlik oranı her geçen gün arttı” dedi. Akar son olarak, Türkiye’nin, 80 milyonun aklını 1 kişiye vermemek için hayır vermeniz gerekiyor ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.