DOLAR 7,7995
EURO 9,4727
ALTIN 461,00
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 19°C
Az Bulutlu

BİZ BUGÜNÜN YAŞAYANLARI, BÜYÜKLERİMİZİN BİZLERE BIRAKTIĞI ESERLERİN TAKİPÇİSİ VE ZENGİNLEŞTİRİCİSİ OLMAK ZORUNDAYIZ

BİZ BUGÜNÜN YAŞAYANLARI, BÜYÜKLERİMİZİN BİZLERE BIRAKTIĞI ESERLERİN TAKİPÇİSİ VE ZENGİNLEŞTİRİCİSİ OLMAK ZORUNDAYIZ
26.03.2017
606
A+
A-

BİZ BUGÜNÜN YAŞAYANLARI, BÜYÜKLERİMİZİN BİZLERE BIRAKTIĞI ESERLERİN TAKİPÇİSİ VE ZENGİNLEŞTİRİCİSİ OLMAK ZORUNDAYIZ

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 4’ncüsünü düzenlediği Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nun açılış töreni Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti.

Darıca’da düzenlenen Sempozyuma; Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Sakarya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Selvi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve davetliler katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Kocaeli’yi tanıtan filim gösterimiyle başlayan Sempozyumda; Sakarya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Sempozyum Düzenleme Kurulu Adına Prof. Dr. Haluk Selvi, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşmalarının ardından Vali Hasan Bari Güzeloğlu’nun yaptığı konuşmalarında; “Değerli konuklar 4’ncü Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyum buluşmasında sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bu buluşmalar asırlara, sıklıkla olmasını ve çoğalmasını dilediğimiz buluşmalardır. Bu topraklarda bir büyük medeniyeti hem temsil etme, hem de o büyük medeniyetin eserlerini, birikimlerini geleceğe aktarmak mesuliyetinde olan bireyleriz. Hem Kocaeli’nin hem Anadolu’nun Türk-İslam kimliğiyle buluşmasından bu yana ortaya konulan maddi ve manevi bütün değerlerin, birikimlerin doğru anlaşılarak ve gelecek kuşaklara doğru aktarılarak, bir anlamda gelecek tasavvurunda sorumluluk sahibiyiz. Bu buluşmalar benden bize, yerelden evrensele ve bilgiden bilince giden yolu açacaktır. Ait olduğumuz Türk- İslam medeniyetinin bu topraklardaki bütün maddi ve manevi değerleri bilerek ve bu bilinçle geleceğe aktarmak mesuliyetindeyiz. Bilgiye sahip değilseniz, bilinci ne üretebilirsiniz ne de doğru bir yerde hareket edebilirsiniz. Şüphesiz insanlık; bütün bireylerin ortak olduğu payda olmakla birlikte, kendine özgü hedefleri, bakışı, değer yargıları olan bir bütünlüğün adıdır. Kültürel kimliklerin ve inşa ettikleri değerlerin ötesinde bir medeniyet tasavvuru, kendinden önceki birikimleri eleştirel anlamda sentezleyen, içselleştiren ve bunu bünyesine katan, kendi değerleriyle zenginleştiren bir bütünlüğün adıdır. Biz bu anlamda medeniyet tasavvurumuzu, medeniyet geçmişimizi incelerken zaman ve mekan, tarih ve coğrafya ikilemi üzerinde neler üretildiğini, neleri gerçekleştirdiğimizi ve neleri emanet alarak geleceğe aktarmak mesuliyetimizi çok iyi idrak etmek mecburiyetindeyiz. Birikimi bizlere bıraktığı ve Çoban Mustafa Paşa’nın şahsında tezahür eden bir manevi mirasın, mesuliyetin bir sonucudur. Bu buluşmada çok değerli hocalarımızın sunacağı katkılarla gençlerden başlayarak bu bilincin oluşması en büyük arzumuzdur.

Tarih; geçmişten alınan ilhamla geleceğe ışık tutan bir disiplin ve bir bakış açısıdır. Bugün bu büyük milletin ve kutlu devletin bu coğrafyada inşa ettiği bir büyük birikim ve medeniyetin dünyanın çözemediği sıkıntılar, sorunlar karşısında önereceği modellemeler ve şüphesiz hala geçerli olan çözümlemeler vardır. Bu açıdan gerek insani ve bu temel üzerinde gelişen bütün fiziki alt başlıklardaki ifade edilen değerlerin anlaşılması ve geleceğe aktarılması gerekmektedir. Bugün Küresel ölçekteki dünyada insani değerlerin yok sayıldığı, yaşama hakkı dahil gözden kaçırıldığı, hakkın, adaletin ve bununla ilgili temel değerlerin göz ardı edildiği bir günceli hep birlikte idrak ediyoruz. Bunu yaşatma öngörüsü olan bütün uluslararası kurumların siyasi ve idari iflasını yaşıyoruz. Bütün bunlar karşısında böyle bir medeniyet geçmişinin tezahür ettiği bu toplum ve her bir bireyi bu mesuliyeti idrak ederek, Cumhurbaşkanından en alttaki bireyine kadar insanlık değerlerinin taşıyıcısı olmak noktasında bir büyük vazifeyi üstlenmiş durumda. Bir büyük medeniyeti bir büyük devleti ve milleti temsil eden bizlerin bu buluşmalarda o geçmişi bilerek geleceğe söyleyecek sözümüzü hem de ortaya koyacak irademizi pekiştirmekte fayda var. Biz bugünün yaşayanları, yönetenleri ve karar verenleri şüphesiz bu geçmişteki büyüklerimizin ve büyüğümüz Çoban Mustafa Paşa’nın bizlere bıraktığı eserlerin takipçisi ve zenginleştiricisi olmak zorundayız. Her bir bireyin böyle bir mesuliyeti var ve iyi ki buna ışık tutacak böyle hocalar, buluşmalar var. Bu toplantıların, Süleymanların, Sinanların yetişmesine, bu bilincin yeşermesine katkıda bulunması dileğiyle hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum. diyen Vali Güzeloğlu katılımcılara ve değer katanlara teşekkür etti.

Konuşmalarının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azmi Özcan’a katkılarından dolayı günün anısına Kocaeli Tarihini anlatan minyatür hediye ettiler.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’da Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na Osman Hamdi Bey’in Çoban Mustafa Paşa Tablosunu takdim etmelerinin ardından Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumuna geçildi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.