DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
ALTIN 477,20
BIST 9,5277
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 30°C
Parçalı Bulutlu

CHP Gölcüklü Muhtarları bilgilendirdi TEK KİŞİYE BU GÜÇ VERİLMEMELİ

CHP Gölcüklü Muhtarları bilgilendirdi  TEK KİŞİYE BU GÜÇ VERİLMEMELİ

CHP Gölcüklü Muhtarları bilgilendirdi

TEK KİŞİYE BU GÜÇ VERİLMEMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Örgütü geçtiğimiz gün CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ı ve İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı ilçemize getirerek, Gölcüklü Muhtarlara Anfora Cafe’de ülkemize getirilmek istenen yeni sistem hakkında bilgilendirme yaptı.

CHP Gölcük İlçe Örgütünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri, partililer, Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral ve Muhtarlar katıldı.

İşeri, “Sizler demokrasinin en daraltılmış bölümün seçilmiş kişilerisiniz”

Bilgilendirme toplantısında konuşmayı ilk CHP ilçe Başkanı İsmet İşeri yaptı. Başkan İşeri, “Türkiye’de çok kısa sürede oldukça fazla seçime gidiyoruz. Ne yazık ki bir seçim sürecini daha yaşamaktayız. Sizler demokrasinin en daraltılmış bölümün seçilmiş kişilerisiniz. Her Muhtar anasının ak sütü gibi emeğiyle vatandaştan oyunu alıyor. Benim Muhtarım 3 bin 5 bin oyum var diyebilir. Şimdi önümüzde 16 Nisan referandumu var. Ülkemizde daha aşamadığımız sorunlar varken anayasa değişikliğine gerek var mıydı? Amaç parlamenter sistemi yok edip, başkanlık sistemini getirmek. Ülkemizin bekası için bu sistem gerekli miydi? Değerli arkadaşlar bütün samimiyetimle söylüyorum, bugün beni HCP ilçe Başkanı olarak değerlendirmeyin. Beni Atatürk’ü seven, ülkesi için her fedakarlığı yapabilecek biri olarak algılayın. Bu bir siyasi yarış değil. Ama bu seçimi bir siyasi kulvar yarışına sokuyorlar. Ülkemize ne yazık ki getirilmek istenen süreçte bütün televizyonlar tek madde değişikliğine odaklanıp halka bu durumu anlatmaları gerekmekteydi. Madem bu anayasa değişikliği çok elzemdi, mecliste anayasa madde tartışmaları sürecinde kanallar sansürlenmemeliydi. Asıl sorulması gereken soru; gerçekten bu anayasa değişikliği bize bir şey katacak mı, yoksa özgürlüğümüzden bir şeyler götürecek mi? Ben birçok AK Partili arkadaşlarımıza saygı duyuyor, onlara getirilmek istenen yeni sistemi anlatıyorum. O yüzden sizden ricam siyaset terimleri kullanmadan halka gerçekleri anlatmanız. Türk Milleti bu süreçte doğru kararı verecek, gerçekleri görecektir. Ben 33 yıldan beri bu ülkeye vergi veriyorum. Benim Cumhurbaşkanım ben hayır oyu vereceğim diye beni terörist olarak vasıflandıramaz. Bunu da belirtmek istiyorum” dedi.

Sarıbay, “Yeni sistem ülkemize sıkıntı getirir”

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Değerli arkadaşlarım bugün burada güzel bir ortam var. CHP Gölcük İlçe Örgütümüze bizi sizlerle buluşturduğu için teşekkür ediyorum. Ülkemizde rejim değişikliğine karşı olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Düşünebiliyor musunuz mecliste vekillerin sayısını 550’den 600’e çıkartıyorlar. Tek bir kişiye verilmemesi gereken güç erki verilmek isteniyor. Peki seçilen başkan gelecekte ‘Ben muhtarları istemiyorum’ derse ne olacak. Kesinlikle tek kişiye bu kadar güç verilmemeli. Parlamenter sistem en doğru sistemdir. Sayın değerli ilçe başkanım çok güzel söz söyledi. Siz kendi bölgenizin başparmağısınız. Sizlerin vatanınızı, ülkenizi, halkınızı sevmeniz çok önemli. 16 Nisan sonrası hangi sonuç çıkarsa çıksın bizim başımızın üzerinde olacak. Halkımızın kararına saygı duyacağız. Sizlerden halkımıza anlatmanızı istiyorum” dedi.

Akar, “Anayasalar vatandaşı devlete karşı korumak için yapılır”

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Gerçekten her iki başkanımda anayasa değişikliği ile ilgili güzel konulardan bahsettiler. 16 Nisan referandumu bir Cumhurbaşkanlığı seçimi değil, genel seçimler değil, tamamen ülkemizin, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini seçeceğiz. Parlamenter sistem ülkede yaşayan her bireye özgürlük sağlar. Bu süreçte halkımız hangi siyasi parti üyesi olursa olsun, hangi partiye gönül verirlerse versin ülkemiz için 16 Nisan’da doğru karar verilmeli. 2 çocuk babası bir vatandaş olarak Türkiye’mizin geleceği için bu sisteme dur demeliyiz. Anayasalar toplumsal bütünlük metinleridir. Müslüman bir ülke olan Tunus, 4 STK’ya görev verdiler yeni anaysa yapmaları için. Hazırlanan sistem Cumhuriyet ve parlamenter sistemdi. Tunus doğruyu buldu. Toplumsal bütünlük toplumun her alanının kabulünü alacak olgudur. Ülkeyi yönetenler anayasaya uymak zorundadır. Kimse makamı ne olursa olsun ‘Ben bu anayasaya uymuyorum’ diyemez. Anayasa da beğenmediğin maddelerde değişiklik yaparsın, ama bugünkü yapılmak istenen değişim bu değil. Aslında bu anayasa değişikliği bir aldatmaca. Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar 18 kez anayasa değişti. Şimdi 19. su olacak. Peki bu kadar çok anayasa değişikliğine rağmen toplumsal huzur sağlandı mı? Hayır. Anayasalar vatandaşı devlete karşı korumak için yapılır. Doğru maddeleri değiştirmezsen bin kere anayasa değiştirin hiçbir şey fark etmez. Bugün liderlerimiz tv’lere çıkıp konuşabilseydi bugün bu toplantıları yapmaya gerek kalmazdı ama sansür, baskı ve halkı korkutmaca çok fazla.”

“Bu değişiklikle 14 yargı mensubunun 12’sini Cumhurbaşkanı atayacak”

“21 madde TBMM’ye geldi. O maddeler arasında özerk bölgeye ayrılabilir gibi saçma sapan madde vardı. İtirazlardan sonra o maddeyi çıkarttılar. Daha sonra maddeler 21’den 18’e düştü. 2010 yılında yapılan referandumun tüm maddelerini hatırlayamayız ama aklımızda kalan HSYK’nın yapısının değişikliğiydi. Bu değişiklikten sonra ülkemizin başına neler geldiği ortada. Yeni getirilmek istenen sistemde HSYK, HSK’ya dönüşecek ve bu kuruma kendi akrabalarını, çoluk çocuklarını yerleştirecekler. Yani HSYK siyasi yapıya dönüştürülüyor. Anayasa Mahkemesinde de değişiklikler yapacaklar. Bu değişiklikle 14 yargı mensubunun 12’sini Cumhurbaşkanı atayacak. Böyle bir şey olur mu arkadaşlar. Bir değiştirmek istedikleri madde de vekil sayısını 550’den 600’e çıkartacaklar. Arkadaşlar gelişmiş ülkelerde bizden daha fazla nüfusu olanlar var orada vekil sayısı 350-400 iken bizde neden sayıyı 600’e çıkartıyorlar. Meclisi kanun yapamayacak duruma getiriyorlar. Kanun Hükmünde Kararnamelerle ülkemizi yönetiyorlar” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.