DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,83
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Parçalı Bulutlu

Gölcük’te Tek Çatı YHS Derneği hizmete girdi

Gölcük’te Tek Çatı YHS Derneği hizmete girdi
26.03.2017
1.082
A+
A-

Gölcük’te Tek Çatı YHS Derneği hizmete girdi

Türkiye’de ilk ve merkez olarak hizmet verecek Tek Çatı Yardımcı Hizmetler Sınıfı Çalışanları Derneği Kurucusu ve Başkanı Ali Osman Ardıç yönetiminde geçtiğimiz Cumartesi günü Gölcük  İş Merkezi’nde açıldı. Açılışa Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz’da katıldı.

Türkiye’de ilk Gölcük’te kuruldu

Türkiye’de öncü olarak ilk açılan ve merkez olma özelliği taşıyan Tek Çatı Yardımcı Hizmetler Sınıfı Çalışanları Derneği Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Ak Parti İlçe Başkanı İdris Alp, Sivil Toplum Örgütleri, Sendikalar ve Dernek başkanlarının katılımıyla açıldı.

Açılışta Başkan Ali Osman Ardıç derneğin amacını ve taleplerini anlattı

Açılışta tüm üyeler adına konuşan derneğin kurucusu ve başkanı Ali Osman Ardıç kurmuş oldukları derneği Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz’a derneğin kuruluşunu 115 bin YHS’linin haklarının alınması, arttırılması, korunması için yılmadan özveri ve azimle sona kadar mücadele edeceklerini, dernek bünyesinde örgütlenerek YHS odaklı sesin ve gücün birleştiği birlikte mücadelenin kenetlenmiş tek adresi olmak için yola çıktıklarını ve tüm bu zorlu mücadelede birlikte yalnız kalmadan mücadele edeceklerini iletti.

Hükümetten haklarının verilmesini talep ettiler

Tek Çatı YHS Derneği kurucusu ve başkanı Ali Osman Ardıç özellikle cumhurbaşkanımız, başbakanım ÇSGB bakanı ve tüm bakanlardan ve milletvekillerinden YHS konusundaki mücadelelerine istek ve taleplerin çözümünde desteklerini kesin, somut çözüm adımlarını anayasal haklarının verilmesini talep etti.

Dernek olarak talepleri

  1. Mevcut Ohal kapsamında yapılan bir çok anayasa değişiklikleri ve kamu çalışanları içeriğinde yapılan yasal düzenlemelere veya 2005 yılında anlaşmaya varılan mutabakat metni yada benzer düzenlemeyle değişimin anayasa değişimi çalışmalarında 657 DMK değişimi yapılırken YHS’lerin bir üst sınıfa geçmesi bir an önce yasallaşarak anayasal haklarımız adına en temel beklentimiz, en köklü kalıcı tek çözüm yoludur.
  2. Ek gösterge : 8 çalıştığı yıl+ Tahsili+ Derece kademe durumuna göre) 1100-1700 hemen kritersiz direkt uygulanmalı ki yılların telafisi mümkün olsun
  3. Görevde yükselmek, torpilin ve adam kaydırmanın önlenmesi , sınav sayısının düzenli sistemli yılda en az 1 yada 2 defa olmasını ve ayrıca kurum idarelerince sınavlar yapılarak sınav sayısının arttırılması ile kadroların yükselecek sayının artması ile aidat ve liyakatın sağlanması
  4. DMK 36. Maddesinin değiştirilmesini gece /haftasonu nöbet mesai, dini ve ulusal bayramlardaki çalışma karşılığının ücretlendirilmesini
  5. En önemli olmazsa olmaz esas beklentileri: Anayasamızın 10. Maddesi eşitlik ilkesi 2005 yılında imzalanmış sözleşme mutabakatı ile 657 DMK 36. Maddesi 8. Bulgası çerçevesinde YHS’ler bir üst sınıfa sınavsız geçirilmesi meslek lisesi yada meslek yüksek okulu mezunları mesleki branşlardakiler teknik hizmete diğerleri genel idari hizmet olarak yasal özlük haklarının yasallaşarak acilen uygulanması YHS kadrolarının görevini tüm kurumlarda hizmet alımı şekliyle yapılması gerekirse YHS kadrosu kapatılmasının kalıcı ve kökten en temel çözüm olacağını dile getirdiler.

“Hükümet olarak desteğimizi vereceğiz”

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz tek Çatı YHS Derneği Kurucusu ve Başkanı Ali Osman Ardıç ve üyelere, “ Sivil toplum örgütü olarak derneğinizin ve üyelerinizin taleplerini hükümet olarak çözmek üzere hükümet olarak desteğimizi vereceğiz ve çözüm için gerekli girişimleri yapacağız. Özellikle ek gösterge konusunda elimde geleni yapacağım” dedi.

“ Yardımcı hizmetler çalışanları kurumların esasını teşgil eder”

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Bu konuya hakimim, memuriyet hayatımda yardımcı hizmetlerin sorunlarını biliyorum. Yardımcı hizmetler çalışanları kurumların esasını teşkil eder. Mağduriyetlerini biliyoruz. Sayın vekilim ve hükümet olarak gereğini yapacaklarını bu konuda da kendimde destekçi olacağıma söz veriyorum” dedi.

 

 

YORUMLAR
  1. Avatar nihat özmen dedi ki:

    TEK ÇATI YHS DERNEĞİ TÜM YHS LİLERİN KARDEŞLİĞİ GÜÇLÜ MÜCADELESİ DİYORUZ ASİL DURUŞU İLE ALİ OSMAN ARDIÇ BAŞKANLIĞINDAKİDERNEĞİ TAKİP ETMENİZİ TEMENNİĞ EDİYOR SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM SEVGİLERİMLE