DOLAR 7,8277
EURO 9,4691
ALTIN 456,15
BIST 1.325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 12°C
Hafif Yağmur

GÜÇLÜ BİR EVET ÇIKACAK

GÜÇLÜ BİR EVET ÇIKACAK

AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp,

AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp, geçtiğimiz akşam parti binasında haftalık olağan toplantısını icra etti. Başkan Alp, gündemi değerlendirirken,referandumda ilimizde ve ilçemizde güçlü bir evet çıkacağı iddiasında bulundu.

Ufukta güneşin doğmasına 22 gün kaldı

Başkan Alp, basın toplantısında yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi: ““Ufukta güneşin doğuşuna 22 gün kaldı. Ama bütün engellemelere ve bütün dirençlere rağmen inşallah bu güneş doğacak. Türkiye’de güneşin doğmasını kimse engelleyemeyecek. Türk halkı bize bu zamana kadar güvendi. Bizler bu güveni sahalarda yeniden görüyoruz. Güçlü bir evetin çıkacağına olan şüphemiz asla yoktur. Bu medeniyet coğrafyasında yeni bir uyanışı sağlayacak olan tek ülke Türkiye’dir. Bu Ama şu net görülmektedir ki bugün bu coğrafya da doğuracak medeniyetin sahiplerinden korkan dünya ülkeleri bulunmaktadır.”

CHP’nin bugünkü durumuna üzülüyorum

“CHP Genel Başkanı toplumu korku psikolojisi ile milleti etkileme girişiminde bulunuyor. Korkuyla ve yalanlarla milletimizi etkilemeye çalışıyorlar. Ama milletimiz bugüne kadar yalanlara kanmadı. Milletimizin cesaretini 15 Temmuz’da da gördük. Bütün yalanları suya düştü. Şimdi korku. Efendim Suriye olacakmışız. Libya olacakmışız. 2002 den bu yana AK Parti iktidara gelirse şeriat gelecek diye söyleyenler hangi noktaya geldiğimizi görsünler. CHP zihniyeti her zaman kendini göstermiştir. CHP zihniyetinde Peygamber efendimize hakaret edenler bile gördük. Bu neyi gösteriyor. Panikten artık beyinlerinin felç olduğunu gösteren bir durumu yaşıyorlar. CHP her zaman halka tepeden bakmaya devam ediyor. Hala milletimize okuduklarını anlamayanlar olarak bakan zihniyet 11 seçimdir sandığa gömülüyor. CHP’nin bugünkü durumuna üzülüyorum. Milletimize tepeden bakan zihniyete Türk Milleti sandığa gömecektir.”

Milletimiz gerçeği görüyor

“Milletimiz eski Türkiye’yi istemiyor, yeni çağdaş bir ülke istiyor. İlk başta Hayırlar en tavan noktasına ulaşmıştı, şimdi hayırlar aşağıya doğru inişe geçiyor. Bunu saha çalışmamızda net olarak görüyoruz.”

Yeni sistem ülkemiz için zaruridir

Başkan Alp, toplantıda verdiği şu bilgileri de verdi: Pakette yürütmede Cumhurbaşkanlığı’nın rolü ile ilgili düzenleme Kasım 2019’da yapılacak seçim sonrasına bırakılıyor. Eğer anayasa değişikliği kabul edilirse, Cumhurbaşkanı olmak isteyen kişi, halkın yüzde 50,1’i gibi yüksek bir oyu sağlayabilmek, vaatleriyle, projeleriyle, icraatlarıyla halka kendini beğendirmek zorında. Meclisteli partilerde halktan tekrar oy alabilmek için mecliste halkın beğeneceği yasama icraatlarını yapmak ve halkın güvenini beğenisini kazanmak zorunda. Tek başına bir hükümet kurulamadığında, partiler arasında aylarca süren koalisyon pazarlıkları, bakanlık ve atama pazarlıkları tarihe karışacak. 7 Haziran 2015 seçim sonucu sonrasında hükümet kurmak için aylarca süren ve sonuçsuz kalan koalisyon görüşmelerini unutmayalım. Bölücü terör ve DAEŞ terörü nasıl fırsat bilip 20 Temmuz 2015’ten itibaren terörü şiddeti azdırıp ülkemizi bölmeye kalkmış, büyük acılara sebep olmuştu. Siyasi istikrarın kaybolması ve belirsizlik faktörü ise döviz çıkarmıştı. Sayıb Prof. Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki AK Parti ancak 1 Kasım seçimlerini yüzde 50 oyla kazanarak yeniden tek parti hükümetini kurmayı başarmıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN ETKİLERİ

16 Nisan 2017 tarihindeki halkoylamasında Anayasa değişiklik paketi kabul edilirse, hem Cumhurbaşkanlığı hem TBMM seçimleri 5 yılda bir ve aynı anda yapılacaktır. Bir dahaki seçime kadar hükümet kurup kuramama, partiler arası pazarlıklar, tekrar seçime gidip gitmeme gibi belirsizlikler ortadan kalkacak. Seçimin ertesi günü Cumhurbaşkanı ve hükümet belli olmuş olacak. Sonra bir 5 yıl fasılasız yürütme ve icraat, istikrar dönemi başlayacak. Yürütmede çift başlılık, yetki kullanma sürtüşmeleri, atama krizleri olmayacak.

Yürütmede hızlanma, icraatta etkinlik, belirsizliğin ortadan kalkması gibi gelişmeler hem devletin işleyişini kolaylaştıracak, hızlandıracak, halka hesap verilebilirliği ve halkın devlet-kamu hizmetlerinden yararlanma imkanlarını ve kalite düzeyini arttıracak.

Ekonominin, reel sektörün ve piyasaların hiç hoşlanmadığı ve hemen olumsuz etkilendiği siyasi istikrarsızlık, belirsizlik faktörü ortadan kalkmış olacak. Ekonomi ile ilgili kararları atamalar hızlanacak, ekonomide yatırım ve üretim çarkları hızlanacaktır. Anayasa değişikliği paketindeki diğer maddeler, üst yargıda da daha sivil, halkın tercihlerini yansıtan ve daha etkin çalışma ve işleyişi kolaylaştıracak hükümler ihtiva etmektedir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.