DOLAR 7,9592
EURO 9,4494
ALTIN 462,84
BIST 1.314
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Hafif Yağmur

KOTO’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme’ Semineri

KOTO’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme’ Semineri

Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ düzenlendi

Oda üyelerine yeni pazar alanları kazandırmak ve ihracat potansiyellerini arttırmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ düzenlendi. KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kanca ve Oda Genel Sekreteri Mert Anlıpak’ın da takip ettiği seminer Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdülmelik Kalay’ın açılış konuşmasıyla başladı.

‘ÜLKE EKONOMİSİNİN LOKOMOTİFİ’

Kocaeli’nin sanayi ve ticaretin merkezi konumunda olduğunu ancak bu başarının sürmesi için katma değerli ileri teknolojik ürünlerin üretimi ve ihracatının artırılması gerektiğini ifade eden Kalay, “İlimizin ülke ekonomisine sağladığı katkıya veriler ışığında Kocaeli’ye baktığımızda; Kocaeli Türkiye’nin altıncı küçük İli olmasına rağmen bugün Türkiye dış ticaretinin altıda birini karşılamaktadır. Kocaeli Gümrüklerinden alınan 2016 yılı verilerine göre, Kocaeli’nin İhracatı, 18,4 milyar USD olup, ithalatı ise 38 milyar USD civarındadır. Türkiye Dış Ticaretinin Hacminin %16,5’i Kocaeli’nden karşılanmaktadır. 13 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölgesi, 35 Liman ve İskelesi, 2 Üniversitesi ile ülke ekonomisinin lokomitifi konumundadır. Tahakkuk edilen verginin tahsilatında her yıl ilk sırada yer alarak bizlere gurur yaşatmaktadır. Kocaeli bir ülke olsa dünya sıralamasında en büyük 46. ülke olabilecek potansiyele sahip bir ildir. Ve tüm bunların sonucu olarak; Ulusal ve uluslararası birçok firmanın merkezi konumunda yer almaktadır. Toplamda 208 yabancı sermayeli firma ilimizde faaliyetlerini sürdürmektedir.

 ‘EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR’

 Elbette tüm bunlar bizim için yeterli değildir. Katma değerli ileri teknolojik ürünlerin üretimi ve ihracatı artık günümüzde olmazsa olmaz noktasına gelmiştir. Şirket kurulumundan makine-techizat ve personel istihdamına, AR-GE’den Pazar araştırmasına, Fuarlara katılımdan Borsa’da işlem gören bir şirket olmaya kadar her aşamada devletimizin destekleri bulunmaktadır. Bu desteklerin doğru bir şekilde ilgililere anlatılması ve azami derecede faydalanmaları önemlidir. Bu kapsamda Ekonomi Bakanlığı ve TOBB koordinasyonunda her yıl başarılı bilgilendirme seminerleri gerçekleştiren uzmanlarımızın şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Hemen akabinde İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Şube Müdürü Necati Korkmaz, ‘İhracat Mevzuatı / Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri’ konulu sunumuna başladı.

 İHRACATTA SAĞLANAN DEVLET YATIRIMLARI

 Seminer programının ikinci bölümünde Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Halise Büşra Ünsal, İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları – Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi, Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi, Tasarım Desteği konularında katılımcılara kapsamlı bilgi verdi.

ÇİN PAZARINA GİRİŞ STRATEJİLERİ’ 

Programın son oturumunda ise Çin pazarına ihraç imkanları masaya yatırıldı. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Arda Ocak, katılımcılara, ‘Çin pazarının genel özellikleri, Çin’de bölgesel farklılıklar, Çin mevzuat ve uygulama problemleri ile Çin pazarına giriş stratejileri’ hakkında bilgiler verdi. Seminer, Türk Eximbank Krediler Pazarlama Yöneticisi Tahsin Yüksel ve Türk Eximbank Sigorta Müdür Yardımcısı Zekeriya Karadayı’nın Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında yaptığı sunumla sona erdi.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.