DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
ALTIN 461,55
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 21°C
Parçalı Bulutlu

Nicomedia tarihi gözler önüne serildi

Nicomedia tarihi gözler önüne serildi

Uluslararası Çoban Mustafa Paşa Sempozyumunda Kocaeli tarihine yolculuk yaşandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi- Kültürü Sempozyumu

Elite Hotel Gebze Darıca’da ikinci gününde devam etti. Sempozyumun Gazi Akçakoca Salonu’nda ise yine Kocaeli tarihine ışık tutan önemli bildiriler ele alındı. Bu salondaki 5. Oturumu Prof. Dr. Ergün Laflı, 6. Oturumu ise Prof. Dr. İsmail Özçelik yönetti.

 NİCOMEDİA’YA  YOLCULUK

Gazi Akçakoca Salonu’nun sabahki ilk oturumunda Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ergün Laflı, “İ.S. 4. Yüzyılda İzmit: Roma İmparatorluğu’nun Doğu Başkentliği Yapmış Bir Kent Üzerine Arkeolojik ve Tarihsel Bir Değerlendirme” konusunu ele aldı. Prof. Dr. Laftı, İzmit’in Eskiçağdaki ismi ile “Nicomedia”nın İ.Ö 264 yılından itibaren Anadolu’nun en önde gelen kentlerinden biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Laflı, Roma imparatoru Diocletianus’un İ.S. 286 yılında Nikomedia’yı Roma İmparatorluğu’nun doğudaki başkenti yaptığını kaydetti. Prof. Dr.Ergün Laflı ilgiyle izlenen sunumunda İzmit’te yaşayan Hristiyan Aziz ve azizelerle ilgili de bilgi aktardı. Santa Barbara’nın da bunlardan biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Laflı, İzmit Şehitler Korosu’nda yattığı söylenen Santa Barbara için son dönemde Hristiyanlarca önemli törenler yapıldığını kaydetti.

OSMANLI FETHİNE KADAR YAŞAMININ SÜRDÜRDÜ

Gazi Akçakoca Salonu’ndaki ikinci sunumu Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hülya Boyana yaptı. Doç. Dr. Boyana, “Nikaia Kenti ve Asklepios Kültü” konusunu ele aldı. İ.S. 358 tarihinde meydana gelen büyük bir depremde Nikomedia’da yaşanan büyük depremin ardından kentin daha küçük ölçekli olarak yeniden kurulduğunu anlattı. Ancak İ.S. 362’deki depremle Nikomedia’da ayakta kalan son yapıların da yıkıldığını kaydeden Doç. Dr. Boyana, kentin orta ölçekli bir kent olarak 1337’deki Osmanlı fethine kadar yaşamını sürdürdüğünü bildirdi. Gazi Akçakoca Salonu’nda sabahki oturumda ayrıca Uludağ Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Kamil Doğancı, “Antik Kaynaklar Işığında I. Constantinus’un (M.S. 306-337) Ölüm Yerinin Lokalizasyonu” konusunu ele aldı. Yrd. Doç. Dr. Doğancı, sunumunda I. Constantinus dönemi hakkında geniş bilgi aktardı.

 DİĞER OTURUMLAR

Akçakoca Salonu’nun sabahki oturumlarında ayrıca, Gümüşhane Üniversitesi’nden İlhan Gök, “Mühimme Defterlerine Göre Bozgun Yıllarında (1683-1699) Kocaeli”, Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden Dr. Ersin Kırca, “Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde Divan-ı Hümâyûn’dan Kocaeli Sancağı Yöneticilerine Gönderilen Emirler” ve Gazi Üniversitesi’nden Arif Sarı da “XVI. Yüzyılda Osmanlı’da Taşra Doğancılığı: Kocaili Sancağı Örneği” konularını değerlendirdi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.