DOLAR 6,8612
EURO 7,7521
ALTIN 392,22
BIST 8,5740
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 33°C
Az Bulutlu

YÜZYILLAR SONRA KAVUŞAN ULAŞLI’LILAR

YÜZYILLAR SONRA KAVUŞAN ULAŞLI’LILAR

Ulaşlı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma derneğinin Tarih ve Kültür araştırma komisyonu başkanı Ercan Büyükbaş’ın tarihçi Ahmet Nezih Galitekin rehberliğinde Ulaşlı tarihine yönelik yapmış olduğu araştırmalarda elde edilen bilgiler sayesinde Ulaşlı tarihi ve kültürü kitabını yazmak için yapılan çalışmalar geçtiğimiz günlerde yerel ve ulusal basında yer bulmuştu. Ulaşlı Dernek Yöneticisi Tarih ve Araştırma Komisyonu Başkanı Ercan Büyükbaş ve babası Feridun Büyükbaş, Osmaniye Ulaşlı Toplulukları Derneği Başkanı Baki Teke ve değerli dernek mensuplarına özel ziyarette bulundu.

Tarihçi Ahmet Nezih Galitekin’in Osmanlı arşivlerinden elde etmiş olduğu bilgilere dayanarak Ulaşlı’nın Oğuz Türklerine bağlı büyük bir ulus olduğunu ve bu ulusu teşkil eden toplulukların Anadolu’ya Malazgirt zaferinden sonra meşhur komutan Afşin Bey önderliğinde Nur dağları çevresine yerleştirilerek bugünkü Osmaniye, Adana, Hatay ve Halep bölgelerine yaşadıkları tespit edilmiştir. Tarihi süreçlerdeki savaşlar, artan nüfuslara otlak ve yerleşim ihtiyaçları gibi sebeplerden dolayı Ulaşlı’lılar Anadolu’nun dört bir tarafına yayılarak yaşamlarını Ulaşlı veya Ulaş yerleşim isimleri veya soy isimlerini kullanarak koruyup yüzyıllardır kültürlerini muhafaza eden nadir bir Türk ulusudur. Bu bilgileri edinen Gölcük Ulaşlı Derneği yöneticilerin Ercan Büyükbaş, Osmaniye Ulaşlı toplulukları derneği başkanı Baki Teke ile telefonla iki yıldır görüşerek ilişkiler kuruldu.

YÜZYILLAR SONRA KAVUŞMA GERÇEKLEŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Ulaşlı Dernek Yöneticisi Tarih Ve Araştırma Komisyonu Başkanı Ercan Büyükbaş ve babası Feridun Büyükbaş, Osmaniye Ulaşlı Toplulukları Derneği Başkanı Baki Teke ve değerli dernek mensuplarına özel ziyarette bulundu. Yüzyıllar sonra ayrı kaldıklarını iki yıl önce dernek çalışmaları vesilesiyle öğrenen Ercan Büyükbaş yüzyıllar önce göç ateşi yakıp ayrı düştükleri öz akrabalarına Gölcük Ulaşlı’ları adına tarihi buluşma yaparak çok duyusal bir kavuşma gerçekleştirdi.Ercan Büyükbaş duygularını şöyle ifade etti; “Çok mutluyum tarif edilemeyecek hisler yaşıyorum, yüzyıllardır birbirimizden haberimiz olmadan yaşadık ancak çok şükür Yüce Allah bizi birbirimize tekrar kavuşturdu. Bizim Gölcük Ulaşlı’lıları olarak Nur dağlarından Osmaniye bölgesinden ayrılmamız Orhan gazi dönemindeki İznik ve İzmit fetihlerine destek amaçlı katılan bir Ulaşlı akıncı birliğinin bugünkü Gölcük Ulaşlı mevkiine yerleşmesiyle bugünlere gelmiştir. Bunun ispatları Osmanlı arşivlerindeki bilgilerden görüldüğü gibi 600 yıllık mezar taşlarımız ve yıkılan Yukarı Ulaşlı camiimizin kiliseden dönme olması fetih camii olduğunu göstermesi bakımından da ispat teşkil etmiştir. Biz, Ahmet Nezih Galitekin hocamızın vermiş olduğu bilgiler ışığında bu tarihi kavuşmayı gerçekleştirdik. Ahmet Nezih hocamıza Ulaşlı halkı adına cani gönülden teşekkür ediyoruz. Biz artık bağlarımızı tekrar kurduk artık ayrılmayacağız ve daima görüşeceğiz. Ulaşlı tarihi kitabını yazmak adına Osmaniye Ulaşlı topluluklarından elde ettiğimiz bilgiler sayesinde gerekli bilgi kaynağımız tamamlanmak üzere olup yakın zamanda Ulaşlı tarihi kitabını önemli bir kültür mirası olarak Gölcük Ulaşlı halkımıza kazandıracağız. Yukarı Ulaşlı köyümüzdeki tarihi mekanların restorasyon çalışmalarını ise takip ediyoruz inşallah Ulaşlı tarihinin kıymetini bilenlerle bu kültürel kazanımları yaşatmak için hep birlikte çalışacağız.” diyerek sözlerini tamamlayan Ercan Büyükbaş’a, dernek başkanı Nuri Çam’a ve diğer dernek yöneticileri Melih Küçük, Mustafa Kara, Mustafa Ünal, Yusuf Tekin ve Senem Deniz’e başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. Kocaeli ve Gölcük bölgesinde dikkat çeken bu çalışmaların çevre bölgelere örnek teşkil ediyor olması ümit vaat etmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.