DOLAR 6,5737
EURO 7,2011
ALTIN 338,88
BIST 88.830
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Hafif Sağanak

Sarıbay, 1 Mayıs mesajı yayınladı

Sarıbay, 1 Mayıs mesajı yayınladı
30.04.2017
393
A+
A-

Sarıbay, 1 Mayıs mesajı yayınladı

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı münasebetiyle basın açıklaması yayınladı.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Tüm emekçilerimize. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en önemli dayanışma günlerinden biri olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı, emeğe verilen değerin ve gösterilen saygının ifadesidir. Yaptıkları fedakârca çalışmalarla kaynaklarımızı ürüne dönüştüren işçilerimiz, kalkınmamızın anahtarı durumundadır.Bugün; hepimiz için, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür. Hepimiz biliyoruz ki emek olmadan hiçbir şey yetişemez. Emeğin önemi, kutsallığı ve ne denli yüce bir değer olduğu anlaşıldıkça; daha paylaşımcı, daha onurlu, ezen ile ezilenin olmadığı, adalet, barış, demokrasi kültürünün egemen olduğu daha güzel bir dünyaya ulaşılacağını düşünüyoruz.
Bizler millet olarak; işçinin, emekçinin hakkını alın teri kurumadan verilmesi gerektiğine inanan bir inancın mensuplarıyız. “En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır”. Unutmayalım ki emek sadece 1 Mayıs’lar da hatırlanacak bir değer değildir. Bizim için söz konusu emek ise her gün aynı anlamı taşımaktadır.
Emeğin çıkarının savaşta değil, barışta olduğunu biliyor, savaştan yana hiç bir politikaya onay vermeyeceğimizi haykırıyoruz. Biz daha çok demokrasiyi herkes için hemen istiyoruz. Ülkemizdeki işsizliğe, yoksulluğa, güvencesiz çalışmaya, baskılara karşı çıkıyoruz. Sağlık ve eğitim, sosyal güvenlik hizmetlerinin paralı hale getirilmesine, sosyal devlet uygulamalarının budanmasına, sosyal yardımlarla sınırlı tutulmasına karşı çıkıyoruz.”
“Bugün ülkemizde emek karşıtı yaklaşımlarla kıdem tazminatlarına göz dikiliyor. Asgari ücret düşük tutuluyor. Esnek ve kuralsız çalışma biçimleri egemen kılınmak isteniyor. Taşeron işçiliğini yaygınlaştırma, işçiyi özel istihdam bürosu aracılığıyla kiralama planları yapılıyor. Özelleştirme adı altında talan sürdürülüyor. Şimdiye kadar uygulanan ekonomik ve sosyal politikalarla, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, köylüler, esnaf, yani iktisaden güçsüz geniş halk kesimleri bedel ödemek durumunda bırakılıyor. Biz sosyal adalet, eşitlik ve refah istiyoruz. Tüm çalışanlar için insan onuruna yaraşır yaşama koşulları ve sendikal haklar talep ediyoruz. Özgürlükçü, adaletli, barış içinde bir dünya ve ülke istiyoruz. Emekçilerin hak ve özgürlük taleplerine kulak verilmelidir. Emek karşıtı politikaların ekonomik refah ve toplumsal barış getirmeyeceği bilinmelidir.1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş, şiddetin, kavganın, çatışma ve gerginliğin günü değil, birliğin, beraberliğin, dayanışmanın, mücadelenin, barışın, kardeşliğin ve baharın günü olmalıdır. Türkiye genelinde yapılacak kutlamaların, barış, huzur ve sağduyu içerisinde gerçekleştirilmesi hepimizin ortak arzusudur. Gerek sendikalarımızın gerekse işçilerimizin sosyal diyalog içerisinde uzlaşmacı ve katılımcı bir anlayışla toplumsal barışımızı güçlendirme yolundaki çabaları demokrasi kültürümüzün gelişmesine büyük katkılar sağlayacaktır.”
Tüm bu düşünceler doğrultusunda; emeğini alın teriyle birleştiren, emekçilerin, işçilerin, üretimde ve toplumsal yaşamda tüm etkinlikleriyle yaşamı yeniden üretenlerin, toplumsal özgürlük gayesini paylaşanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, tüm emekçilerin 1 Mayıs’ın coşku, dayanışma ve kardeşlik içerisinde kutlanmasına katkıda bulunacağına olan inancımla, tüm kalbimle selamlıyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.