DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Sağanak Yağışlı

7.ULUSLARARASI GÖLCÜK SERAMİK SEMPOZYUMU BAŞLADI

7.ULUSLARARASI GÖLCÜK SERAMİK SEMPOZYUMU BAŞLADI

 

Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’nun birlikte yürüttüğü ‘7. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozymu’ 17-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezi’nde birçok sanatçı ve sanatseverin katılımıyla gerçekleştirilen 7. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu büyük beğeni elde etti. Açılışa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Belediye Başkan Yardımcıları Levent Değirmenci, KOÜ Rektör Yardımcısı Porf. Dr. Bekir Çakır, KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO. Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson, Öğr. Gör. Yrd. Doç Dr. Nermin Demirkol, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Gölcük Gençlik Hizmetleri Ve Spor İlçe Müdürü Hasan Ceyhan, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, ve çok sayıda sanatçı ve sanatseverler katıldı.

  1. ULUSLARARASI GÖLCÜK SERAMİK SEMPOZYUMU

Onursal Başkanlar; Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş,Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü.

  1. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’na davetli sanatçılar olarak, Aziz Ozdemir, Duygu Kahraman, Mir Teymur Mamedov, Ozlem Ozer Tugal, Temel Koseler, Fahimeh Heydari, Klaudia Siskova, Lerzan Ozer yer almaktadır.

SEMPOZYUM DÜZENLEME KURULUNDA;

Levent Değirmenci (Gölcük Belediyesi), Yrd. Doç. Mine can (KOÜ),Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol,(KOÜ), E. Fatih bayram (Gölcük belediyesi), (KOÜ), Öğr. ör. V Ceyhun Konak (KOÜ), Öğr. Gör. Z. Yekta Özkan (KOÜ), Öğr. Gör. Yıldırım Karadeniz (KOÜ), yer almaktadır.

AMAÇ SERAMİK ÜRÜNÜNÜN TANITILMASI

  1. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumunun amacı; seramik sanatının imkan ve sınırlarının geliştirilmesine katkı sağlamak, sanatçı, öğrenci ve sanatseverler arasındaki diyalogların arttırılmasını amaçlamaktadır. Sempozyumun önümüzdeki yıllarda da devam ettirilerek geleneksel hale getirilmesi planlanmaktadır. Sempozyumun ana hedefi, sanatçıların sempozyum süresince üretecekleri esereler ile seramik sanatının kişisel teknik ve yorumlarını aktarmayı sanat ve bilime katkıyı sunmayı vizyon edinmektedir.

ESERLER ÇAĞDAŞ SERAMİK SANATLARI MÜZESİNE BAĞIŞLANACAK

  1. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyum kapsamında gerçekleştirilmiş olan eserler, Gölcük İlçesi sınırları içerisinde kurulması planlanan ‘Çağdaş Seramik Sanatları Müzesine bağışlanacaktır.

DEMİRKOL “ÇİNİ SANATINA BU YIL DAHA ÇOK AĞIRLIK VERECEĞİZ”

KOÜ Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol Nermin Demirkol, ‘7. Uluslararası Gölcük Sempozyumunun açılış törenine hepiniz hoşgeldiniz. Gölük Vizyon 2023 projelerinden biri olan ve bu yıl 7. sını düzenlediğimiz sempozyumumuz Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi, Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir. Değirmendere’de Yalı Mahallesi’nde yapımı devam eden Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde bu seramik sergisinde de oluşum yapılmaktadır. Bu seneye kadar bizden desteklerini esirgemeyen sanatçılarımız bu yıl da katılım sağladılar. Sempozyum içerisinde onursal sanatçılarımız bizlere katkılarını seminerler düzenleyerek katkı sağlayacaklar. Gerçekten dolu dolu geçireceğimiz sempozyum olacak. Belirlenen programlarımız KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO okulumuzda çalıştaylar onursa sanatçolar tarafından gerçekleştirilecek. Sempozyumumuz içerisinde süt ile seramik pişirme programı yapacağız. Çini sanatına bu yıl daha ağırlık vereceğiz. Bu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere başta sempozyum onursal başkanlarımız başta olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Demirkol’un ardından sözü Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Poyraz Gürson aldı. Gürson, “Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi’nin işbirliği ile yapılan 7. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’nun başarılı bir sempozyum olmasını diliyorum. Destek olan ve sempozyuma katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ŞENTÜRK, “BU SEMPOZYUM GÖLCÜK’Ü SANAT MERKEZİ HALİNE GETİRECEK”

Dr. Metin Şentürk, “Sanat toplum yaşamanın temel kaynağıdır. Kent estetiği yaşam için çok etkilidir. Gelişmişliğe ancak sanat ile geçiş yapılabilir. Bu sempozyum Gölcük’ü sanat merkezi haline getirecek. Gölcük 2023 Projesi kapsamında gerçekleştirilen bu sempozyum çağdaş bir sergi koleksiyonu oluşturmak, ayrıca sanat eğitimi alan öğrencilere katkı sunmak için yapılmaktadır. Böylesine önemli sempozyumlar hem Gölcük’ü hem de ülkemizi yurt içine hem de yurtdışına tanıtımına katkı sunmasından mutluluk duyuyorum. Bu sempozyuma katkı sanan Gölcük Belediye Başkanımıza, Rektörümüze, Rektör Yardımcımıza, Ali Özbay MYO Müdürümüze, Değerli Kaymakamımıza ve Değerli sanatçılarımıza Kent Konseyimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

ELLİBEŞ, “YENİ BELEDİYECİLİKTE KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ SUNMAK GEREKLİLİKTİR”

Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Eski belediyecilik anlayışında belediyelerin öncelikle işleri altyapılar, üstyapılar, temizlik, imar su kanalizasyon gibi hizmetler ile sınırlı idi. Ama günümüzde kültürel ve sanatsal çalışmalar ile ön plana çıkmaktadır. Kültür ve Sanatsal olarak Gölcük’e bu katkıları sağlamak bizim en büyük hedeflerimizdir. Gölcük Belediyesi’nce düzenlenen 4 adet sempozyumumuz var. Gerçekten bir belediye başkanı olarak bu durum çok onur duyduğum bir husus. Bizde eller çok ve sesimiz gür çıkıyor. Yerel yönetimler, halkın istek ve beklentilerine cevap verebilecek tüm hizmetleri yapmakla sorumludur. Bu yelpaze oldukça geniş. Her hizmeti ekleyebileceğimiz gibi kültürel ve sosyal etkinlikleri de koyabiliriz. Gölcük Belediyesi olarak bir irade ortaya koyduk. Partnerlerimizi seçtik. Gölcük Kent Konseyi, dinamikleri temsil eden bir kuruluş. Üniversitemizin de projelerimizde yer almasını istemiştik ve onlar da bizi kırmadı. Türkiye’de bir rol model olduk. Rektörümüz Sayın Hülagü’nün katkısı tartışılmaz. Bekir hocamızın samimi gayretleri tartışılmaz. Hocalarımız da büyük bir katkı koyuyor. Bugün yaptığımız sempozyumda okulumuzun heyecanını görüyoruz. Nermin hocamızın gayretini takdir ediyoruz. Sempozyuma iştirak eden tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

ALTINTAŞ, “KOCAELİ ÜNİVERSİTEMİZİ TEBRİK EDİYORUM”

Kaymakam Altıntaş, “Gölcük ilçemizde mahalli idare, sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin başardığı bir işi görüyoruz. Vizyon 2023, bölgemizde birçok olayın gerçekleşmesine ve ilçemizin marka değerinin artmasına vesile oluyor. Tüm arkadaşlarıma, üniversite, belediye ve kent konseyine, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. İlçemiz, bu tür etkinliklerle gelişiyor. Mahalli idarenin verdiği katkı, Gölcük’ün gelişmesine verdiği önemin göstergesidir. Üniversitemiz de bu işi başarıyor. Öğrenciler de bu çalışmaları merak ediyor ve bu da farkındalık oluşturuyor” dedi.

ÇAKIR, “SEMPOZYUM DOLU DOLU ORGANİZASYON”

KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, “Üniversite olarak bu türlü sempozyumlara, Gölcük Belediyesi ile birlikte böylesine güzel bir organizasyon yapılmasından mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Bizler bundan sonra ki organizasyonları da birlikte yaşayacağız. Böylesine önemli organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etmeyi borç bilirim. Çünkü dolu dolu bir organizasyon. İnşallah bu sempozyumun ilimize ve Gölcük’e katkılar sunmasını diliyorum.”

SANATÇILARA TEŞEKKÜR PLAKETİ TAKDİM EDİLDİ

Sunumun ardından Protokol tarafından sanatçılara çiçek ve plaket takdiminde bulunuldu. Program sonunda seramik sergilerinin yer aldığı bölüm protokol, sanatçılar ve sanatseverler tarafından gezildi. Seramik sergileri büyük beğeni kazanırken, gün verilen kokteyl ile son bulundu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.