DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Sağanak Yağışlı

Edeb-i Hayat Okumaları’nda başarılı olan öğrenciler ödüllerini Kitap Fuarı’nda alacak

Edeb-i Hayat Okumaları’nda başarılı olan öğrenciler ödüllerini Kitap Fuarı’nda alacak

Büyükşehir ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘’Edeb-i Hayat Okumaları’’ projesinin ödül töreni 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı, sadece 9 gün sürüyor ama hazırlıkları aylar öncesinden başlıyor. Kocaeli’nde öğrenim görmekte olan özel ve resmi tüm lise ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen kitap okuma projesi; ‘’Edeb-i Hayat Okumaları’’ da aylar öncesinden başladı. Proje kapsamında lise öğrencilerine Mustafa Kutlu’ya ait beş eser, ortaokul öğrencilerine de Cahit Zarifoğlu’na ait beş eser okutuldu. Projeye toplamda 7885 öğrenci başvuru yaptı. Daha sonra çocuklar, okudukları kitaplardan sınava tabi tutuldu. Sınavda başarılı olan öğrenciler ve okulları, ödüllerine 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda 13 Mayıs Cumartesi günü açılış programında kavuşacak.

EDEB-İ HAYAT OKUMALARI

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Edeb-i Hayat Okumaları” isimli kitap okuma projesi; Kocaeli genelinde ortaokul (5, 6, 7, 8. sınıf ) ve lise (9, 10, 11, 12. sınıf) öğrencilerine; Türkçe’yi doğru, güzel, etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, kelime dağarcığını zenginleştirmek, güven duygusu kazandırmak, bilim ve sanat eğilimi sağlamak, milletlerin asıl kurtuluşunun kültürel zaferlerden geçtiğini kavratabilmek amacını taşıyor.

CAHİT ZARİFOĞLU VE MUSTAFA KUTLU’YA AİT ESERLER

Edeb-i Hayat Okumaları” kitap okuma projesi kapsamında öğrenciler kendi okullarındaki grup rehber öğretmeniyle 5’er kişilik okuma grupları oluşturarak lise öğrencileri Mustafa Kutlu’ya ait eserler; ortaokul öğrencileri ise Cahit Zarifoğlu’na ait eserleri okudu. Ortaokul öğrencileri Cahit Zarifoğlu’na ait Ağaçkakanlar, Yürekdede ile Padişah, Motorlu Kuş, Serçe Kuş ve Katıraslan eserlerini, ortaöğretim öğrencileri ise Mustafa Kutlu’ya ait Tahir Sami Beyin Özel Hayatı, Mavi Kuş, Chef, Beyhude Ömrüm ve Ya Tahammül Ya Sefer eserlerini okuyarak bu kitaplar üzerinden sınava tabi tutuldu.

ÖDÜL TÖRENİ KİTAP FUARINDA

Dereceye giren yarışma birincisi öğrenciye teşvik amacıyla 3 tam altın, ikinciye 2 tam altın, üçüncüye 1 tam altın ödülü verilecek. Yarışmanın dördüncüsü öğrenciye Sait Faik Abasıyanık Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), beşinciye Ömer Seyfettin Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), altıncı ve yedinciye Cahit Zarifoğlu Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), sekizinciye Sebahattin Ali Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), dokuzuncuya Cemal Şakar Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), onuncuya ise Cihan Aktaş Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın) ödülleri verilecek. Dereceye giren öğrencinin danışman öğretmelerine de aynı ödüller verilecek. Dereceye giren öğrencinin okuluna ise birinci, ikinci ve üçüncüye Katılım Belgesi + Mustafa Kutlu Kitap Seti + Bilgisayar diğer dereceye giren okullara ise kitap seti ödülü verilecek. Ödül töreni 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nın 13 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’deki açılış programında yapılacak.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.