DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Çok Bulutlu

GÖLCÜK’TE GİRESUN COŞKUSU

GÖLCÜK’TE GİRESUN COŞKUSU
  1. Geleneksel Mayıs 7’si etkinliği gerçekleşti

Gölcük Giresunlular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şinasi Dede ve yönetimi tarafından bu yıl ikincisini düzenlediği Mayıs 7’si Kültür etkinliği Denizevler sahilinde büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

İlk toplanma yeri Anıtpark oldu

Gölcük Giresunlular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şinasi Dede ve Dernek üyeleri ilk olarak Gölcük Anıt park’ta toplandı. Giresun’lular ilk olarak kemençe sanatçısı Mustafa Seyis’in kemençe eşliğinde horon teperek başladılar.

Katılım çok yoğundu

Denizevler Sahilindeki etkinliğe Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye başkanı Levent Değirmenci, CHP ilçe Başkanı İsmet İşeri, MHP İlçe Başkanı Bilal Çakır, Eskişehililer Derneği Başkanı ve Gölcük Kültür Dernekleri Platformu Dönem Başkanı Bülent Denlikol ile Kadın Kolları Başkanı Ayşe Denlikol ve araştırmacı Gazeteci Yazar ve aynı zamanda Gebze Gazetesinin sahibi İsmail Kahraman, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Halis Aygün, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bekir Çakır Gölcük Giresunlular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği eski başkanı Hüseyin Meme katıldı.

Mayıs 7’si geleneği anlatıldı

Etkinlikte ilk olarak araştırmacı gazeteci yazar İsmail Kahraman’ın Mayıs 7’si gelenegini protokole anlatmasıyla başladı. Kahraman Mayıs 7’si geleneğini, “ oğus Türklerinin Çepni boyunun yaşadığı bölgede Türkiye’de yoğun olarak Trabzon’un Şalpazarı’ndan Ordu Fatsa’ya kadar olan bölgede yaşarlar bunlar ve hala kültürlerle devam ederler. Özellikle Türkistan coğrafyasından getirdiği kültürlerden birisi Mayıs 7’si dir. Normalde 21 Mayıs’a denk gelir bu koca karı hesabı dediğimiz durumdur. Her yaylaya çıkmadan önce hayvanlarını denizde yıkarlar sonra yedi çift taş alarak kaza, bela, sıkıntı üzerimden gitsin o sene bereket olsun diye o atşarı deniz ile ırmağın birleştiği noktaya atmak suretiyle dilek dilerler. Sonra hayvanlarını yıkarlardı deniz suyunda hasta olmasınlar, yayla sağlam kalsınlar diye, Giresun adasında tur atılır çocuğu olmayan çocuk sahibi olsun ,bahtı açılmayan kız bahtı açılsın yuva kursun diye bu geleneği yaşatıp götürürler. Saç ayak geleneği de üstünde ki belaların, sıkıntıların gitmesi, bol bereket olması için yapılan bir gelenektir” dedi.  Daha sonrasında geleneklere göre kötülükleri ve hastalıkların gitmesi için yapılan 7 çift taş atma geleneğini protokol üyelerine gerçekleştirdiler ve sac ayaktan geçme geleneğini gerçekleştirdiler.

Dede gelen herkese teşekkür etti

Etkinlikte ilk konuşmayı Dernek Başkanı Şinasi Dede yaptı. Şinasi Dede konuşmasında, “Gölcük Giresun’lular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği tarafından organize edilen Geleneksel Mayıs 7’si kültür etkinliklerine hoş geldiniz. hepinizi şahsım, derneğim ve Giresun adına en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bizler kendi yurtlarından binlerce kilometre uzaklara gelip güzel şehrimiz Kocaeli’yi kendine yurt edinmiş Giresun’lular olarak, binlerce yıldır atalarımızdan miras kültürümüzü yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak, birlikte yaşamaktan her zaman büyük mutluluk duyduğumuz Kocaeli’li hemşerilerimize kültürümüz tanıtmak ve onlarla paylaşmak için, Gölcük Giresunlular olarak bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Mayıs 7’si Kültür Etkinliklerinde bir kere daha sizlerle buluşmanın vermiş olduğu huzur ve mutluluk içerisindeyiz. Sayın misafirler, değerli hemşerilerim; bir Çepni Türk geleneği olan Mayıs 7’si; baharın müjdecisi, yaylanın habercisi, sağlık ve mutluluk dileklerinin umudu olmuş ve yüz yıllardır büyük bir coşku ve heyecan ile kutlanmış ve kutlanmaya da devam etmektedir. Mayıs 7’si Giresun’da 40 yıldır “Uluslar Arası Aksu Festivali” olarak kutlanmaktadır. Başta bizlere bu kültürü miras bırakan atalarımızı, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan savunmasında gözünü kırpmadan vatana canını feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor, hepsine yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Sayın misafirler, değerli hemşerilerim Derneğimiz tarafından organize edilen Mayıs 7’si kültür etkinlikleri kapsamında yöresel standlarımız ve tatlar siz değerli misafir ve hemşerilerimizin hizmetine sunulmuştur. sevgili yöresel sanatçılarımızın yöresel ezgileri  eşliğinde hepinize iyi eğlenceler diliyor, şahsım, derneğimiz ve Giresun’umuz adına hepinize saygı ve selamlarımı sunuyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Değirmenci, “Bu sene ikincisi için buradayız inşallah geleneksel olarak devam ettirilir”

Gölcük Belediye Başkanı Levent Değirmenci, “ Bugün sizleri Ankara’da olduğu için katılamayan Belediye başkanımız Mehmet Ellibeş’i temsilen bulunuyorum. Bundan iki sene önce Sayın Hüseyin Meme ve Şinasi Dede abilerimiz geldi ve böyle bir etkinlik gerçekleştirmek istediklerini söylediler. Geçen sene ilkini gerçekleştirdik çokta güzel olmuştu. Bu sene ikincisi için buradayız inşallah geleneksel olarak devam ettirilir. Biz Gölcük Belediyesi olarak her zaman Giresun’lu hemşehrilerimiz yapacağı tüm etkinliklerde onların yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum hepinize iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Konuşmasının ardından Gölcük Belediye Başkanı adına Belediye Başkan yardımcısı Levent Değirmenciye Dernek Başkanı Şinasi Dede tarafından Plaket ve Derneğin flaması hediye edildi.

Altıntaş, “Biz kültürümüz yaşadığı sürece geleceğe güvenle bakarız”

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, “ bugün burada Mayıs 7’si etkinliğinin Giresunlular Derneği tarafından icrasını izliyoruz. Bizim kültürümüz bir çok gelenekleri bugüne kadar getirmiş ve devam ettirmeye de çalışmaktadır. Ben bu çalışmalardan dolayı bölgemizde bulunan Giresunlu Derneğinin faaliyetlerini tebrik ediyorum. Başarılı bir çalışma olarak değerlendiriyorum. Biz kültürümüz yaşadığı sürece geleceğe güvenle bakarız. Ve geleceğimiz olan çocuklarımızın torunlarımızın köküne olan saygısını ilgisini sağlamalıyız. Büyük önder Atatürk diyorki “ türk gençliği ecdadını tanıdıkça kendinde daha güzel işler yapma kuvveti bulacaktır” bu bakımdan biz kültürümüzü gelecek nesillere taşıyacağız. Giresun yöresi Kurtuluş savaşında çok şehit vermiş bir ilimiz ben tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Biz bu birlik beraberliğimizi sürdürdüğümüz sürece Türkiye daha da yükselecektir. Ben tüm Giresunlulara iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Konuşmasının ardından Gölcük kaymakamı Mustafa Altıntaş’a eski Giresunlular Derneği Başkanı Hüseyin Meme tarafından plaket ve Dernek Flaması hediye edildi.

Meme, “İnşallah bundan sonrada biz birincisini ikincisini gerçekleştirdik. Üçüncüsünde de beraber olmayı diliyorum”

Gölcük Giresunlular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği eski Başkanı Hüseyin Meme, “ 1987’nin 4. ayında kurulan ve Kocaeli’nin ilk derneği olma özelliği taşıyor. Derneğimiz bugüne kadar geldi. Bu bayrak yarışı ben bugüne kadar getirdim. Ben bundan sonra Şinasi arkadaşımıza devrettim. Derneğimizin bir özelliği seçimle değil de başkanlık devriyle oluyor. Ben bu görev için Şinasi arkadaşımızı seçtim ve ona devrettim. Özelliğimiz birbirimize saygımızı hiç eksik etmeden devam etmektir. İnşallah bundan sonrada biz birincisini ikincisini gerçekleştirdik. Üçüncüsünde de beraber olmayı diliyorum. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Kahraman, “Ne güzel ki bizlerde atalarımızın bizlere bıraktığı bu gelenekleri yaşıyoruz, yaşatıyoruz”

Araştırmacı gazeteci yazar İsmail Kahraman, “ Tarih gelenek bir milletin tapu senedidir. Tarih nedir diye sorulduğunda bir çok düşünür farklı fikirler beyan etmiştir. Tarihi olmayanın geçmişi olmayanın geleceği de olmaz deniliyor. Bugün burada binlerce yıldır Türkistan’dan orta Asya’dan Anadolu’ya Doğu Karadeniz’e getirdiğimiz , Doğu Karadeniz’den de Kocaeli’ne getirdiğimiz bir geleneği canlandırıyoruz. Mayıs 7’si geleneği bugün hala Türkistan, Kırgızistan’da Kazakistan’da yaşatılmaktadır. Ne güzel ki bizlerde atalarımızın bizlere bıraktığı bu gelenekleri yaşıyoruz, yaşatıyoruz. Bizler atalarımızdan aldığımız bu gelenekleri çocuklarımıza torunlarımıza bırakarak nesilden nesile taşımak için uğraşıyoruz” dedi.

Bütün stantlar teker teker gezildi

Etkinlik konuşmaların ardından Gölcük Kaymakamı ve Belediye Başkan yardımcısı Levent Değirmenci başta olmak üzere bütün protokol üyeleri teker teker yöresel ürünlerin tanıtıldığı stantları gezdiler ve yöresel ürünlerin tadlarına baktılar. Daha sonrasında Giresunlular Derneği üyeleri ve Giresunlular kemençe ve yöresel sanatçıların seslendirdiği şarkılar ile horon teperek eğlendiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.