DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Parçalı Bulutlu

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Ford Otosan ile Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında,

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Gölcük mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile MESS Eğitim Vakfı ve Ford Otosan A.Ş. arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ve ilçemizde mesleki eğitime büyük katkı sağlayacak.

Protokol imzasına Kaymakam Altıntaş’da katıldı

Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile MESS Eğitim Vakfı ve Ford Otosan A.Ş. arasında imzalanan işbirliği protokolüne Gölcük Kaymamamı Mustafa Altıntaş, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Ford Otosan adına İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ateş Ölmez, MESS Eğitim Vakfı adına Vakfın Genel Müdürü Dr. Necdet Kenar, Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nevzat Zorlu katıldı.

mesleki ve teknik eğitimin kalitesini arttırmak amacıyla hazırlandı

İmzalanan protokol ile mesleki lise eğitimi alan öğrencilerin iş dünyasında önlerinin daha açılması planlandı. İlçemizde metal sektörüne nitelikli iş gücü sağlamak, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini arttırarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek amacıyla protokol imzalandı. Sanayinin yoğun olduğu bir bölge olmasına karşın Mesleki Lise mezunu öğrencinin az olması ve işverenlerin çalışanlarını bu alan mezunu öğrencilerden seçmesinden kaynaklı sıkıntıları ortadan kaldırmak adına hazırlanan protokolde, Mesleki Eğitim veren Liselere gerekli destek çıkarılarak öğrencilerin tercih etmeleri konusunda teşvik edici konuları içine alıyor.

MESS Eğitim Vakfı’ndan öğrencilere tam destek

MESS Eğitim Vakfı Temsilcisi Dr. Necdet Kenar hazırlanan protokolle ilgili, “ Bizler her zaman öğrencilerimizin yanında olduk imzalanan bu protokol ile okul yöneticilerine yöneticilik ve liderlik eğitimlerini, öğretmenlere hizmet içi eğitimler verilmesi ve okula laboratuar desteği sağlanmasını, işletmede çalışanların MTEGM’ne bağlı okul ve kurumlarında metal sektörüne yönelik alanlarında eğitim gören öğrencilere başarılı diğer bazı öğrencilerine MEV tarafından burs verilmesini, işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanının sağlanmasını, kariyer gelişimi ve rehberlik hizmetleri eğitimleri verilmesini, işletme çalışanlarına okul tarafından mesleki eğitim verilmesini, Okul-İşletme işbirliğinde ortak proje geliştirilmesini ve Ar-Ge çalışmaları yapılmasına yönelik usul ve esasları kaplayan bir protokol hazırladık. Bu protokol ile biz inanıyoruz ki okullarımız daha da başarılı olacaktır” dedi.

Zorlu, “Proje önümüzdeki yıllarda okulumuz için çok büyük faydalar getirecek”

Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nevzat Zorlu, “ İlçemiz özellikle sanayinin yoğun olduğu bir bölüm. Bizler özellikle bu sanayi kesimi için öğrenciler yetiştirmeli ki ekonomimiz yükselsin. İmzalanan bu protokol hem okulumuz için hem de Gölcük için çok büyük katkısı olacağına inanıyorum. Çok güzel düşünülmüş bir proje ve önümüzde ki yıllarda okulumuz için çok büyük faydalar getirecektir mutlaka . bu protokol ile öğrencilerimiz ve okulumuz daha iyi imkanlara kavuşacak aynı zamanda sektör iyi yetişmiş kalifiye iş güzü temin etmiş olacak, dolayısıyla ülkemiz kazanmış olacak. ” dedi.

Ölmez, “Destek değil biz beraber yürüyecez bu yolda”

Ford Otosan İnsan kaynakları Direktörü Nursel Ateş Ölmez, “ Gerçekten mesleki eğitime başını koymuş bir kurum var. Güzel bir iş birliği çalışması oldu. Ülkemizde gerçekten mesleki eğitim niteliğini geliştirmesine ve arttırmasına ihtiyacı var. Çünkü dijital çağın içine giriyoruz. Bu çağın içersinde daha fazla teknolojik imkanları kullanabilen çalışanlara ihtiyacımız olacak. Bu teknolojiyi yakalayamamış elemanlar bizim işimizi de zora sokuyor. Gerekli eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Bizim isteğimiz öğrenciler okuldan mezun olduklarında direk sanayi ve işe katılmaya hazır halde gelsinler. Bu protokolün bunun önünü açacağına inanıyorum. Destek değil biz beraber yürüyeceğiz bu yolda, ihtiyaç duyduğunuz her ne varsa öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin eğitimlerinde desteklerimiz olacaktır. Bizim için çok güzel bir haber oldu öğrencilerimizin burs desteği veriliyor olması ve okullara verilecek desteklerle programın içerisinde öğrencinin okumaya başladığından mezun oluncaya kadar ve sonrasına kadar çok güzel bir süreç kurgulanmış Türkiye için eğitime tam destek adıyla bu projenin lansmanı yapıldı. Bizde böyle güzel bir projenin içinde olmaktan çok mutluyuz. Gerek üniversite seviyesinde gerek lise seviyesinde bu kadar güzel işbirlikleri arttırmayı ve daha nitelikli yeni çağa uygun kişileri iş hayatına kazandırmayı hedefliyoruz. Bizde böyle güzel bir projenin içinde yer aldığımız için çok mutluyuz. Hayırlı olmasını diliyorum, hem öğrencilerimiz için hem de vakfımız ve Ford Otosan için” dedi.

Altıntaş, “bu protokol iş ile iş dünyasının ihtiyaçlarına göre eleman yetiştirme hedeflenmiş durumda”

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, “ Gölcük için gerçekten çok güzel planlar ve oluşumlar oluyor. Buda beni çok mutlu ediyor. Yapılan çalışmalar Ford Otosan’ın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve Meslek Lisemizin beraber 21 okul 18 işletmenin içinde olması çok güzel. Nitelikli eleman yetiştirmede sıkıntı var. Ama bu çalışmada bu niteliğin artmasına bilgisayar ve teknolojik elemanların yetişmesinde büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bizim en büyük sıkıntımız eleman var ama yetişmemiş eleman. Ama bu protokol iş ile iş dünyasının ihtiyaçlarına göre eleman yetiştirme hedeflenmiş durumda. İş verenler aldıkları elemanlara eğitim vermeden hemen iş başı yapacak elemana sahip olacak. Buda Türk ekonomisi için önemli bir avantaj. Zaten buna da ihtiyacımız var. Bugün imzalan bu protokol ile bu sorun kalkmış olacak. Meslek liselerinin niteliklerini oradaki eğitim alan çocukların da aynı şekilde bu alana gönül vermeleri gerekiyor. Bu geleceğimizin en büyük güvencesi, eğer biz belli yere gelmek istiyorsak insan gücünü, ama insan gücünü de nitelikli insan gücü olarak dijital yeterliliklere sahip olması önemli. Buna sahip olursak geleceğimiz daha parlak olur. İstihdam seferberliğimizde tavana çıkmış olur. Bu protokol ile nitelikli eleman gelmesini sağlamış olacağız. Gönül istiyor ki bütün liselerimiz bu protokolden yararlansın ve böyle işletmelere sahip olsun. Ben bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.