DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 35°C
Az Bulutlu

KSO’NUN 49. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KSO’NUN 49. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kocaeli Sanayi Odası 7’nci dönem 49’ncu olağan Meclis toplantısı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya; Yükseköğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Yüksek Öğretim Kurulu Danışmanları Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Prof. Dr. Orhan Aydın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün,  Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Ercüment Çiftçi,  Prof. Dr. Bekir Çakır, Prof. Dr. Ahmet Küçük, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri ve Kandıra Uygulamalı  Bilimler Yüksek Okul Müdürü Yrd. Doç.Dr. Fatih Akbulut, İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer Araştırmalar Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beril Tuğrul,  Ünsal, Kibar Holding CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kayabaş, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı H. Tahsin Tuğrul, Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri ile çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yaptığı konuşmalarında; ” Değerli konuklar, bugün aslında Kocaeli özelinde ülkemizin ve belki de tüm dünya ekonomilerinin çok önemli ve başat bir konusunu paylaşmak, bu anlamda bu değişimi sağlayacak, ülkemiz adına en önemli katkıların paylaşılacağı toplantı için bir aradayız. Konu; ülkelerin en değerli varlığı kalkınmanın belirleyici ve başat gücü olan gençlik ve genç nüfusun eğitilmesi. Özellikle istihdam alanında ve üreten ekonomik yapılarda iş bulabilmesi, talep edilen nitelikte bir donanım, bilgi, beceri ile buluşarak istihdam piyasasına iş arayan bir birey olarak buluşmasıdır. Sayın Zeytinoğlu, hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisine birazda dünya ekonomisine değinen güzel bir sunum yaptı. Görülmelidir ki; gelişmiş ülkeler dahil bütün ülkelerin en kırılgan ekonomik öncelikli olgusu istihdam piyasası ve burada ki genç nüfusun istihdamıdır.

Burada meseleyi sayısal çokluk olarak totalde bir iş arayanlar değil, isteği, eğitimi, beklentisi doğrultusunda bir iş bulabilmek olarak ortaya koymak gerekmektedir. Çünkü bir bireyin mutlu olması, yaptığı işten keyif alması ve o işe değer katması ancak mutlu olması ile ilgilidir. Biz bu doğrultuda eğitime bir bütün olarak baktığımız zaman üniversiteye kadarki kısımda milli eğitim bakanlığımız, sonra üniversitelerimizin gerçekte belirleyici, etkileyici ve tanımlayıcı bir zenginlik olduğunu düşünüyoruz. Üniversitelerin genel algısının aksine eğitim veren kurum olmasının yanı sıra, aslında değer kazandıran, değer çoğaltan kalkınmayı tanımlayan bir merkez olmaları esastır. Ülkelerin aklı üniversitelerdir. Geçmişte çok yanlış, haksız ve anlamsız bir uğraş ile kayıp yıllar oldu. İdeoloji bekçiliği yapan üniversitelerden maalesef kaybedilmiş yıllar ve yasaklar geride kaldı. YÖK bu anlamda üniversitelerle güçlü iş birliği Türkiye’nin büyük yürüyüşünde bu dualı millet ve kutlu devletin sonsuza akan, kalkınan, gelişen ve iddiasıyla geleceğe akan yürüyüşünde çok önemli bir sorumluluğu göstermiş durumda. Sizler ülkenizin gelişmesine katkı koyan ve şüphesiz bu iş birliğini arzulayan sanayicilerimiz ve üreticilerimiz olarak bu çağrıyı zaten karşılamaktasınız.

KOCAELİ, YENİ DÖNEMİN RUHUNA DÖNÜK BİR DEĞİŞİMİN DE MODEL KENTİ OLACAK VE OLMALIDIR.

Bizim Kocaeli olarak iddiamız var. Sayısal çokluklar ve nicelik olarak büyüklükler Kocaeli’nde var. Türkiye’nin temel gelişme, kalkınma ve hedeflerine doğru büyük yürüyüşünde derinlik, zenginlik, dinamiklik olarak bir büyüklüğümüz var. Stratejik bütün sektörlerde başat bir üretim alt yapımız var ama biz diyoruz ki; Kocaeli, yeni dönemin ruhuna dönük bir değişimin de model kenti olacak ve olmalıdır. Buna en hazır kent Kocaeli’dir. Halkı temsil eden bilgi çağı ve ekonomisiyle katma değeri yüksek üretim ve ürün anlamında merkez olan ve buna dönük insani değerleri, eğitimleri de örnek bir kent olarak değiştiren bir büyükşehir olmalı. Bunu yapmaya hazırız ve yapabiliriz. Bu buluşma bunun önemli bir tamamlayıcı buluşması olacak. İnşallah bu buluşma bu büyük değişimin ve dönüşümün hazırlayıcısı ve sağlayıcısı olacak. Kocaeli özelinden başlayan bu değişim dalgası da tüm Türkiye’yi bulacak.” diyen Vali Güzeloğlu toplantının hayırlı olmasını diledi.

Türkiye’mizin en önemli sanayi kentlerinden birinde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Yükseköğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç’ın yaptığı konuşmalarında ise; “Değerli sanayiciler, üniversite ve sanayi ülkelerin gelişmesini, büyümesini ve refah toplumun olmasının en önemli iki aracıdır. Üniversitelerimiz, bir yandan Eğitim ve öğretim hizmetlerini vererek topluma belirli alanlarda yetişmiş ve uzmanlaşmış iş gücü kazandırırken, diğer yandan da temel ve uygulamalı alanlarda araştırma yetkinliği vermektedir. Sanayimiz üreterek ve üretim satarak ekonomik gelişimine ve istihdama, sosyal refahın artmasına katkıda bulunur. Üniversite sanayi iş birliği çok konuştuğumuz ve eksikliğinden sürekli bahsettiğimiz, yeterince etkin işlev hale getiremediğimiz noktada da şikâyet ettiğimiz bir köprüdür. Bu işbirliğine, iyi ara yüzler ve buluşma noktalarında da ihtiyaç duyulmaktadır. Gelişmiş ülkelerin geldikleri seviyede üniversite ve sanayi iş birliğinin ne denli önemli olduğu malumdur. Bizde yeni YÖK olarak mevcut koşullarla sürekli olarak daha iyiyi arama gayretinde olduğumuz bu günlerde üniversitelerimizin var olan bilgi birikimlerini net biçimde ortaya koyabilmelerini, sanayiye aktarabilmeleri adına kendi ana vizyonlarından sapmadan topluma aktarmak bileşeninde etki alanlarını arttırabilmek ve yaygınlaştırabilmek için toplumun tüm dinamikleriyle yakın ilişki içerisinde olmalarını destekliyoruz. Bu ilişkilerin desteklenmesi ve güçlendirilmesi konusunda da net kararlar alıyoruz. Bu nedenle sizlerle birlikteyiz. Dünyadaki ve bölgedeki savaşlar, teknolojik verimsizlik gibi sıkıntılar karşısında ne olursa olsun tek seçeneğimiz bilim, teknolojik ve inovasyona teşvik etmek, tatbik etmek, geliştirmektir. Türkiye büyük bir mesafe kat etti, şimdiki önemli husus bir sıçramadır.

Üniversitelerimiz artık dünya sıralamalarında da yer almaktadır. Bahsetmek istediğim diğer önemli bir nokta da Üniversitelerimize bilim ve teknolojik takvimler ve kritik bilimsel beceri eğitimlerini de önde tutmamız lazımdır. Bu üniversite sanayi iş birliğine de destek sağlayacak önemli bir gelecek oluşturmaktadır.  Türkiye’de; 182 üniversite, 679 Enstitü, 940  MYO, 1640  Fakülte, 479 yüksek okul bulunmaktadır. Avrupa Birliği Üniversiteleri’nde 19 milyon öğrenci var. 7,5 milyonu Türkiye’de. Avrupalı ülkeler arasında Öğrenci sayısı yüksek olan  2. ülkeyiz. 2001-2017 yılları arasında öğretim üye sayımız 23 bin 975’ten 72 bin 740’a, öğretim eleman sayımız 66 bin 750’den 153 bin 694’e yükselmiştir. Kocaeli Üniversitesi en çok mezun veren devlet üniversiteleri arasında 12 bin 615 kişiyle 5. sırada yer almaktadır. Uluslararası öğrencilerimizin artışında da ciddi bir sıçrama gözlemlemekteyiz.  Bu sıçrama bizim bu seneki geçirdiğimiz bazı sıkıntılara rağmen yine de ülkemizin güçlü oluşuna bağlı inançların yine artacağı hususunda bizim tahminlerimiz devam ediyor. Uluslararası öğrenci sayısında 110.000’e ulaştık. Bu artışla bütün Avrupa ülkelerinin önündeyiz.” diyen Yükseköğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç bu imkânları sağlayan herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç’a günün anısına plaket takdiminde bulundu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.