DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 21°C
Sağanak Yağışlı

Teslim alınmayan yeni kimlik kartları DAĞ GİBİ BÜYÜYOR

Teslim alınmayan yeni kimlik kartları  DAĞ GİBİ BÜYÜYOR

Teslim alınmayan yeni kimlik kartları

DAĞ GİBİ BÜYÜYOR

02.01.2017 tarihinde başlayan yeni T.C. Kimlik Kartları başvuruları neticesinde Ankara’da basılıp gönderilen yeni T.C. Kimlik Kartları sahipleri evde olmadığı yada adresten taşınmaları nedeniyle PTT tarafından teslim edilemeyen kimlik kartları başvurusu alınan Nüfus Müdürlüklerine geri gönderiliyor.

PTT tarafından teslim edilemeyen yeni kimlik kartları Nüfus Müdürlüğüne geri geliyor

02.01.2017 tarihinde başlayan ve tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de çoğu vatandaşımızın başvurusunu yaptığı Yeni Kimlik Kartları sahiplerine PTT tarafından çeşitli nedenlerden dolayı teslim edilemediğinden yeni kimlik kartları başvurusu yapılan Nüfus Müdürlüklerine geri gönderiliyor. Gölcük Nüfus Müdürlüğüne bugüne kadar 12 bin 695 başvuru yapılmış olup bu başvurular neticesinde 9 bin 802 vatandaşa yeni kimlik kartları teslim edildi. Fakat PTT tarafından teslim edilen yeni kimlik kartları sahiplerine teslim edilemediği durumlarda yeni kimlik kartları Gölcük Nüfus Müdürlüğüne geri gelmeye başladı. Çoğu vatandaşa telefonla ulaşılıp haber verilmesinin ardından teslim alınan kimliklerden 69 tanesi hala Gölcük Nüfus Müdürlüğü’nde başvuru sahiplerine teslim edilmek üzere bekletiliyor.

Teslim alınmayan kimlik kartları belli bir süre sonra imha ediliyor

Gölcük Nüfus Müdürü Ersin Aydın, “ Gölcük Nüfus Müdürlüğümüzde bugüne kadar 12 bin 695 başvuru yapılmış olup 9 bin 802 vatandaşımıza yeni kimlik kartları teslim edildi. Kimlik başvurularında kimliğin teslim edileceği kişinin adres bilgileri ile birlikte 2. şahsın net olarak sisteme entegre edilmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için adreslerini doğru beyan etmeleri ve kimliği teslim alamayan vatandaşların yeni kimlik kartlarını Nüfus Müdürlüğünden teslim almaları gerekiyor. Aksi taktirde kimlikler imha edilerek Genel Müdürlüğe iade edilecektir. Yeni kimlik kartı almak isteyen vatandaşların yeniden başvuru yapmaları gerekecek. Bizim elimizde olan bir durum değil. Bize verilen yönergede emir o şekilde. Aslında bu konuda en büyük görev aslında PTT memuruna düşüyor. Daha titiz davranmaları gerekiyor. Evde bulunamayan vatandaşlara PTT bürosundan teslim alınması gerektiği konusunda not bırakılsa bu durumlar yaşanmaz diye düşünüyorum. Yeni kimlik kartı sahipleri işte yada ev dışında olabilir. En azından bir iki gün PTT bürosunda bekletildikten sonra bize gelse vatandaşta mağdur olmaz diye düşünüyorum. Şu anda elimizde 69 tane yeni kimlik kartı var bunların yakın zamanda süresi dolacak ve imha etmemiz gerekecek. Biz vatandaşların mağdur olmamaları için biran önce gelip yeni kimlik kartlarını almalarını bekliyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyet’i Kimlik Kartı Yönergesi’nin Kimlik Kartı teslim işlemleri 23. Maddesi

  1. Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması halinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekaletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması halinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.
  2. İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı izni ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir. Bu durumda talepte bulunan kişi ile kimlik kartını teslim alacak kişi arasında soybağı bulunması şartı aranmaz.
  3. Yurt içinde kişinin başvuru sırasında beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilir. Belirlenen süre içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilir.
  4. Yurt dışında kimlik kartı almak için başvuran kişiler adına düzenlenen kimlik kartları, Genel Müdürlük tarafından, dış temsilciliklerle ilgilisine teslim edilmek üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilir.
  5. Kimlik Doğrulama Sertifikası, kimlik kartının kart sahibine veya bildirdiği kişiye teslim edildiğine ilişkin bilgi Genel Müdürlüğe ulaştıktan sonra aktif hale getirilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.