DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 21°C
Sağanak Yağışlı

“VALİMİZ İLİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR ŞANSTIR”

“VALİMİZ İLİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR ŞANSTIR”

Körfez Ticaret Odası Olağan Meclis Toplantısı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından kapıda çiçekle karşılanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Alb. Mehmet Karadeniz ve Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran  eşlik ettiler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı’nın yaptığı açılış konuşmalarında; Gelenekçi ve yenilikçi yapısıyla ilimizde birçok ilklere imza atan Sayın Valimize teşekkürlerimi sunuyorum. Kendilerine bugün bizlerle bir arada olması nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Sayın Valimiz ilimiz ve ülkemiz için büyük bir şanstır ve bu toplantıda bizlere vereceği kıymetli bilgileri nedeniyle teşekkür ediyoruz.” diyen Başkan Moralı’nın ardından Kocaeli’nin eğitim de gelinen seviyesi hakkında bilgi veren Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmalarında; ”Bugün Körfez Ticaret Odamızın Meclisinde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Körfez Ticaret Odamızın bugünlere gelmesinde çok büyük katkıları bulunan ve geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe’yi rahmetle anıyorum. Geçtiğimiz hafta bu vatan için canını düşünmeden veren ve şehadete eren Osman Gazi Çetingöz’ü rahmet ve minnetle anıyorum. Körfez ilçemizin değişen, gelişen ve her geçen gün daha iyiye yönelen sürecinde çok güzel bir uyum içinde çabalar olduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyorum. İlimiz ve ülkemiz için çok önemli ve değerli bir ilçe olan Körfez’de mevcut kapasitenin daha iyiye taşınması şüphesiz ortak sorumluluğumuzdur. Hepimiz bir büyük çabanın parçalarıyız. Körfez’de güzel bir uyumun olduğunun altını çizmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Körfez Ticaret Odamızın çok doğru ve değerli bir yaklaşımla Katar Ticaret Odası ile kardeş oda protokolü imzalamasını takdirle karşılıyorum. Odamızın başkanı ve yönetim kurulu üyelerimize hem başarılar diliyor, hem de desteklerimi belirtiyorum.

“KOCAELİ’NİN BİR MODEL KENT SORUMLULUĞU VAR”

Kocaeli’nin bir bütün olarak Türkiye’nin değişim ve gelişiminde çok önemli derinlikleri zenginlikleri ve birikimleri var. Kocaeli; Türkiye’de imalat sanayinin %20’sini tek başına gerçekleştiren, dış ticaretin %15-18 bandında gerçekleştiği bir il olan vergi gelirlerinin tahsilatında kamunun gelir eldesin de ve vergi sadakatinde 1. sırada yer alan bir kimliği var. Her yıl en az 50 bin iç göç alan ve bu yeni göçle birlikte nüfusu bugün 2 milyona yaklaşırken, hareketli nüfusu gün içerisinde 2,5 milyonu bulan il kimliği de var. Kocaeli’nin bir model kent sorumluluğu da var. Artık dünya bir bilişim çağını yaşıyor. En değerli varlık bilgidir. Ancak bu değeri elde etmeye yoğun bir gayret gerekiyor. Yani bilgiyi üreten olmalısınız. Bilgiyi tüketen olduğunuz zaman tüketim toplumunun bir parçası oluyorsunuz ve o zamanda hedefleri elde etmek çok kolay olmuyor.

 “EĞİTİM; TARTIŞILMAZ BİR ŞEKİLDE ÖNCELİĞİMİZ VE OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Akıllı telefon dediğimiz ürünlere net ithalat giderimiz 2000 yılından bu güne 24 milyar Dolar. Yılda 1 milyar Doları aşkın yaklaşık 1.2-1.3 milyar Dolar bu akıllı telefonlara dış döviz harcıyoruz. Ne üretirseniz üretin katma değeri yüksek bir ürün üretmek mecburiyetindesiniz. Aklı ve bilgiyi kullanarak yüksek katma değerli ürün üretmeliyiz. Tüm dünyada değişen dengeler karşısında her toplumun her kurumun kendini yeniden yorumlama zorunluluğu var. Ne kadar çabuk ne kadar doğru yaparsanız o zaman yarışta o kadar iddialı olursunuz. Aksi takdirde geride kalır ve ne yazık ki kaybeden olursunuz. Çok ciddi başlayan toplumsal bazda değişime konu etmeyi amaçlayan bir çalışmamız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliğinde hükümetimizin aldığı yapısal ve yasal tedbirler var. Buradaki amaç; bilgi çağına toplumu hazırlamak, bilgi ekonomisine uyum sağlayan, bilgi ekonomisini anlayan ve buna katkı sağlayacak bireyler yetiştirmektir. Bu da eğitim ile olacaktır. Bu eğitim sadece okulla sınırlı değil ama temeli okuldur. Bu noktada eğitim, tartışılmaz bir şekilde önceliğimiz olmazsa olmazımızdır. Bizim en büyük zenginliğimiz çok genç, enerji ve hayatı yaşamak noktasında birikimli bir genç nüfusa sahip olmaktır. Türkiye’nin stratejik temel üstünlüklerinin başında bu gelmektedir. Bu genç nüfus sadece genç bir nüfus olarak zenginlik değildir.  Yani eğitilmiş, donatılmış değerlerle öz güveni yerelden evrensele kadar doğru anlamış, bilgi çağını okumuş onu yorumlamış kakı koyan bireylerle oluşan bir gençliktir. Okul kavramının okul öncesi anaokulundan üniversiteye kadar üniversite sonrasında yaşamın gerekleriyle de hayat boyu öğrenme dediğimiz diğer gereken eğitimlerle devam etmelidir. Bilgiyi yenilemezseniz kaybedersiniz. Her dem bu değişimi doğru okuyup değişimin içerisinde en iyiye dönük bir çaba sarf etmemiz gerekiyor. Benim bütün illerimizdeki temel önceliğim bu değişimi doğru anlamak ve bu değişimle uyumlu dönüşümü sağlamaktır. Bugün bir dönemin sihirli kavramları çok geride kaldı. Biz kullanan değil, bilgiyi yazan ve üreten olmalıyız. Bunun temeli de eğitime geliyor. Kocaeli’nde son 3 yılda çok önemli bir değişim gerçekleştirdik ve şimdi bu noktada Kocaeli hedeflemelerinde geldiğimiz noktalara değinmek istiyorum.  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarımızda yaklaşık bin 291 okul ve özel eğitim kurumlarımızda yaklaşık 22 bin 477 öğretmenimiz var.

Okulların kaliteli, çağdaş, güvenli, estetik bir mimaride olması lazım. 2 Üniversitemiz var. Elbette fiziksel yatırımlar gerekli. Bunlar ilk defa bizim dönemimizde eğitimle ilgili doğrudan sorumluluklar üstlendi ve proje destekleriyle bu sürece katıldılar. Üniversiteler sadece not ve diploma veren kurumlar değil, içinde bulunduğu çevrenin kalkınmasını hazırlayan öncü kurumlardır. Kocaeli Üniversitemiz ile ODAK projesini yaptık. Proje kapsamında bugün itibariyle 50 bine yaklaşan anketler uygulandı. Eğitimde tüm paydaşları kapsayan bir değerlendirme çalışması oldu. İlimizi devraldığımızda okulların %25’inde kütüphane yoktu. Bunu kabul etmek mümkün değil. Şuanda okullarımızın %95.15 inde kütüphane var. Fen laboratuarlarımız %60’lardan %80’lere çıktı. Yılsonu hedefimiz ise %100 dür. Okullarda engelli uygunluğu çok önemli ve maalesef bu konuda çok geriyiz. %40’larda devraldığımız uygunluk bugün itibariyle %70’lere çıktı.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.