DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 27°C
Parçalı Bulutlu

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt Bir basın açıklaması yayınladı “KOCAELİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI OLARAK GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt Bir basın açıklaması yayınladı  “KOCAELİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI OLARAK GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”
28.07.2017
578
A+
A-

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt Bir basın açıklaması yayınladı                                                                                  

“KOCAELİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI OLARAK GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt yayınladıkları basın açıklaması ile  1 sene önce başladığı görevinde bu güne kadar   gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt yayınladığı basın açıklamasında, “Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlamak, yasalar ile koruma altına alınan temel hak ve özgürlüklerini huzur ve güven içinde kullanmalarına imkan tanımak, temel hedefimizdir diyerek 1 sene önce Kocaeli Adliyesi’ndeki görevime başladım.

15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin hemen ardından aldığım bu sorumluluğun ne kadar ağır ve hassas olduğunun farkındaydım, ancak insan haklarına saygılı, hukuka bağlı, şeffaf ve hesap verilebilir adalet anlayışıyla bu ağır yükün mesai arkadaşlarımızla birlikte altından kalkacağımıza inancım tamdı.

Vatandaşlarımızın huzurunun sağlanması, adaletin tecelli etmesi,  ilimizin ve ülkemizin refah ve huzur içinde olabilmesi için Kocaeli Adliyesi’ndeki her bir çalışma arkadaşımın yoğun,fedakarca ve mesai mefhumu gözetmeksizin ortaya koyduğu emekleri sayesinde tam da hedefimiz doğrultusunda ilerlemiş olduğumuzu görmenin haklı gururunu yaşıyorum.

Görevimin başına geçtiğim günden bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri, etkinlikleri, gelişmeleri, projeleri ve soruşturma süreçlerimizi şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyuna paylaşmayı gerekli görüyorum.

Bu bağlamda;

1-  Adliyemizdeki Soruşturma ve Kovuşturma Dosyaları

Adliyemizin 2016 ve 2017 yılı soruşturma dosyaları hakkındaki istatistiksel veriler aşağıda belirtildiği gibidir.

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün yapılanmasına ilişkin personel  soruşturmalarımızda son durum;

1 cezaevi müdür, 1 icra müdürü, 6 icra müdür yardımcısı, 20 zabıt katibi, 4 cezaevi katibi, 1 icra katibi, 1 mübaşir, 1 sağlık memuru, 11 infaz koruma memuru yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilmiştir.

2-  Denetimli Serbestlik Sistemi ile ilgili çalışmalar

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Ocak Ayı Toplantısı, Koruma Kurulu Üyelerinin katılımlarıyla 19.01.2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığımız ve Kocaeli Valiliği arasında imzalan protokol kapsamında, kamu kurumunda ücretsiz çalışma yükümlülüğü hakkında görüşmeler yapıldı. Koruma Kurulunda bugüne kadar yapılan çalışmalar ve 2017 yılı projeleri  aktarılmıştır.

Devam eden süreçte;

Kocaeli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün projeleri arasında yer alan ve 17 bin adet sahil çamı bitkisinin dikileceği Denetimli Serbestlik Hatıra Ormanı için 07.03.2017 tarihinde ilk fidanlar dikildi. Fidanların dikimi için 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Kanunu gereği bir kamu kurumunda ücretsiz olarak çalışma yükümlülüğü almış 30 kişi görevlendirilmiştir.

Suç mağdurlarının, eski hükümlü ve denetimli serbestlik yükümlülerinin iş taleplerine daha hızlı cevap verilebilmesi amacıyla, Kocaeli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) arasında 08.03.2017 tarihinde protokol imzalandı ve İŞKUR binasında Hizmet Noktası birimi hayata geçirilmiştir.

Derince Harikalar Sahili’nde 26.05.2017 tarihinde gerçekleştirilen kamu çalışma uygulamasının tanıtımı etkinliği kapsamında 30 kişilik kamu çalışma yükümlüsüne Harikalar Sahili temizletilmiştir.

3- Kandıra Cezaevi Yerleşkesinde Sağlık Birimi Açıldı

Kandıra Cezaevi Yerleşkesinde Dahiliye, Ortopedi, Genel Cerrahi, Göz, K.B.B., Psikiyatri, Kadın Hastalıkları, Üroloji, Diş Polikliniği üniteleri ile Radyoloji (Ultrason) Odası, Sterilizasyon Odası, Doktor Dinlenme Odası, Hasta Bekleme Odası, Röntgen, Diş Röntgeni, Laboratuvar Odası ve Acil Müdahale Odası bulunan dahil olan uzman ve pratisyen hekimlerce tedavinin yapılabileceği Sağlık Birimi’nin açılışı 27.02.2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Sağlık Birimi’nin Cezaevi Yerleşkesi’nde faaliyete geçmesiyle, hem zaman, hem emek hem de yakıt tasarrufu sağlanmıştır.

4- Yeni İcra Dairesi Modeli için İmza Protokolü

Adalet Bakanlığı’nın İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi kapsamında  ortaya çıkan yeni icra dairesi modelinin hayata geçirilebilmesi için, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Cumhuriyet Başsavcılığımız arasında 01.03.2017 tarihinde imzalan protokol ile,İzmit ilçesi, Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesi üzerindeki 6 katlı binanın, zemin ve 1. katlarında arşiv ve hizmet alanı olarak kullanılmak üzere toplam 5000 m² lik bölümün 10 yıl bedelsiz olarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza tefrişi ile birlikte tahsis edilmesi şeklinde anlaşmaya varılmıştır.Yeni hizmet binasının Ağustos ayı sonunda faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

5- Adliyemiz Ön Büro birimleri

Adliyemiz giriş katında, Ceza, Hukuk Mahkemeleri ile Hazırlık ve İnfaz Ön Büroları kurulmuştur. Vatandaşa hizmetin daha hızlı ve doğru şekilde verilmesinin sağlanması amacıyla kurulan ön bürolarda numaratör hizmeti getirilerek kişilerin uzun kuyruklarda beklemelerinin önüne geçilmiştir.

6- Adliyemiz girişindeki güvenlik tedbirleri

Adliyemiz girişindeki güvenlik biriminden geçişlerde yüksek güvenlikli   X-Ray cihazlar yerleştirilirken, hakim,savcı avukat girişinin gerçekleştiği alanda resimli kimlik kontrol hizmeti getirilmiştir.

7- Kandıra Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde Duruşma Salonu

İlimizde FETÖ/PDY soruşturmalarının yoğun ve bazı dosyalardaki sanık sayısının fazla olması nedeniyle, güvenlik riskinin minimuma indirilmesi  açısından cezaevi yerleşkesinde duruşma salonu inşasına başlanmıştır.

Bu salon hem duruşma hem de kapalı spor salonu olarak kullanılabilecek nitelikle inşa edilmektedir. İnşaatın ağustos ayı sonunda bitirilmesi planlanmaktadır.

8- Kocaeli Yeni Adalet Sarayı Projesi

Adliyemizin fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle, yapılan çalışmalar sonucu Milli Savunma Bakanlığına tahsisli Kocaeli ili, Kartepe İlçesi Dumlupınar Mahallesi, 6 parsel numaralı 1.263.750.00 m² yüzölçümlü ve halihazırda K.K. EDOK Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanlığının faaliyet gösterdiği taşınmazın 170.000 m² lik kısmı yeni Adalet Sarayı Binasının yapımı için Adalet Bakanlığına tahsis edilmiştir. Proje İhalesi için çalışmalar son aşamaya gelmiştir” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.