DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 474,07
BIST 9,7776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 26°C
Rüzgarlı

GELECEK NELER GETİRECEK?

22.08.2017
602
A+
A-

Hani bazen insan, geleceğini merak eder ve sorar kendi kendine,

“ Bir yıl sonra kim bilir ben nerede, nasıl olurum? Teknoloji gittikçe gelişiyor, her şey değişiyor, değişime nasıl uyum sağlarım?”

Geçmişine vahlanarak, geleceği için kaygılanarak, an da kalmaktan uzaklaşıp gelişmeleri takip etmekte zorlanır ya işte tam bu zorlandığınız noktada,

Türkiye’nin İlk Kadın Fütüristi ( gelecekçi) Tek Türk Gelecek Tasarımcısı ve İş Avatarı Ufuk Tarhan’ın “T-İnsan” kitabı dönüşümü sağlayabilmemiz ve uyum sürecimize katkı sağlaması için oldukça uygun.

Geçtiğimiz hafta Okuma Sanatı Kulübü, Dünyadaki en etkili 100 Fütüristi (gelecekçi) arasında yer alan Tek Türk Ufuk Tarhan ile bir sohbet gerçekleştirdi.

Benim de dinleyici olarak içinde yer aldığım, Okuma Sanatı Kulübü kurucusu Tülay Yanıkoğlu Yazıcı’nın organize ettiği güzel bir sohbetti.

Ana sponsorluğunu da Bahçeşehir Koleji’nin yaptığı, Sabancı Kültür Merkezi Küçük Salonunda gerçekleşen bu etkinlik ufkumu geliştirdi.

Aynı zamanda kitabını okuyarak gitmiş olmam, yazar Ufuk Tarhan’ı daha iyi anlamama sebep oldu, çünkü kullandığı bilimsel kelimelerin anlamlarına da kitabının arka sayfasında sözlük niteliğinde yer vermiş.

Yazar, kendini tanıtarak T-İnsan kitabının nasıl ortaya çıktığını, neden yazdığını açıkladı. Aslında hepimizin geçirdiği evreleri kendileri de geçirmiş.

Giderek güçleşen hayat şartları, para kazanma isteği, geçmişinden dersler alıp geleceğini planlama, aile olma, çocuk yetiştirme bir de bayanlar olarak sahip olduğumuz mesleğe devam edebilme endişesini hepimiz yaşamıyor muyuz?

Yazarımız aldıkları eğitim ve tecrübelerle, T-İnsan Modelini kırklı yaşlarında keşfetmiş ve bizlerle paylaşmak istemiş. Hiçbir şey için geç kalmış sayılmayız, yeter ki isteyelim. Derler ya “öğrenmenin yaşı yoktur”.

Kendisini T- İnsan Modeline dönüştürerek, daha mutlu, başarılı, huzurlu olmayı yaşamında gerçekleştiren bir insan olarak, kazançlarını artırmayı da başarmış.

 

Kendine faydası olmadığı halde, bizi yönlendirmeye çalışanlara, yardım ediyormuş görüntüsü altında aşağı çekenlere, cesaretimizi kırıp, kendimizi zayıf, çaresiz, beceriksiz hissettirenlere (ki böyle insanların varlığını daha çok duyar olmadık mı?

Özellikle iş hayatında gençleri bu duruma düşürmeye çalışanları görmek mümkün elbette.)

Bu durumda kulaklarımızı sıkıca tıkamamızı, dimdik durmamızı, cesaret ve coşkuyla geleceğimizi kendi kararlarımızla severek ve isteyerek şekillendirebileceğimizi önerdi.

Gelecek kaygımızı yenmemizde, daha iyi bir geleceğe dönüşümlerimizde başarılı ve mutlu olmaya yardımcı olacak bilgilerden de söz etti.

Bizler oturup sohbetler yaptığımızda genelde “ne olacak” sorusuna yoğunlaşarak gelecekte oluşabilecek sorunlardan söz ederiz. Dünyadaki gelişmelerden, yeniliklerden, hızla değişiminden ve torunlarımızı nasıl bir hayat beklediğinden söz ederiz.

Bu kitabı okumadan önce, sohbeti dinlemeden önce, benimde endişelerim vardı doğrusunu isterseniz. Şimdi endişelerimi daha bilinçlendirdim. Evet, bilinçli bir şekilde endişeleniyorum, çözümlerine kendimi hazırlamaya çalışıyorum.

Meslek çeşitlerinin artabileceği, nano teknolojisinin önemi gibi dijital sistemler, çocukların, gençlerin mutluluğu konularında güncellendim.

Bunlar da elbette bugün öğren yarın uygula şeklinde olmuyor. Tıpkı kayaları parçalayan suların sürekliliği gibi, yılmadan azimle devamlılığı sağlanarak öğrendiklerimizin analizinizi, sentezini yaparak ve uygulayarak kazanılıyor.

Hepimiz geleceğin belirsizliği üzerine kaygı ve endişeler yaşadığımızdan, gelecek endişesi, sürdürülebilir kariyer, iş ve para kazanma kaygısı bu çağ insanlarının ortak paydası olduğunu, bu yüzden geleceğimizi kendi haline bırakmadan ve bizi başkasının yerine kendimizin şekillendirmemiz gerektiğini söyledi ve bunu yapmak zorunda olduğumuzu ekledi.

Ayrıca geleceğimizi güvenle kurabilmeyi, başarmayı ve mutlu olmayı istiyorsak planlayabilmeyi ve kodlayabilmeyi de öğrenmemiz gerektiğini söyledi.

 

Yaşarken yeniçağın gereği olan bilgi ve teknolojilere uyum sağlamanın dijital ve teknik bilgilerin iş sahasında mutlaka takip edilmesi hatta dönüşümünün de gereğini vurgulayarak sorular bölümüne geçtik.

Güzel sohbetimiz dinleyicilerin sorularıyla devam etti ve ardından kitapların imzasıyla sona erdi.

Teşekkürler Tülay Yanıkoğlu Yazıcı ve ekip arkadaşları,

Teşekkürler Sayın Yazarımız Ufuk Tarhan, bizlerle olduğunuz için.

 

Yazarımızın kitabından, güzel sözlerden biriyle bitirelim yazımızı bugünde,

“Her konuda seni sen yapan iki şey:

Yokken sabrın, varken tavrın. (Ufuk Tarhan)

Yazarımızın içten ve samimi ifadeleriyle bilgileniyor, yenileniyor ve geleceğinizi şekillendirmenizde beceri sahibi oluyorsunuz. Onu takip edin derim, kitabını okumakla kalmayın lütfen.

 

 

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.