DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Parçalı Bulutlu

GEVEZE ZİHNİNİZİ SUSTURABİLİRSİNİZ

16.08.2017
829
A+
A-

Bu hafta sizlere mutluyken ya da mutsuzken hiç susturamadığınız gevezelik yapan zihninizi eğitmenize, terbiye etmenize yarayacak bir teknikten söz edeceğim.

Dünyada bazı üniversitelerde bölüm olarak oluşturulmuş, bilimsel olarak incelenmiş ve beyin fonksiyonlarında değişimlere yol açtığı kanıtlanmış olduğu söylenen teknikten bahsedeceğim.

Aslında kökleri çok eskiye dayanan bu teknik, bugün Avrupa ve Amerika’da birçok psikoloji uzmanı tarafından hastalara önerildiği gibi büyük bir iyileşme oranı ile başarı gösterdiği söyleniyor.

“Mindfulness” tekniği, adı verilen bu teknikle ilgili 2011 yılında yapılan bir araştırmada 8 hafta boyunca uygulayan kişilerin beyinlerindeki gri madde (beynin en dışındaki “gri madde” diye nitelenen ve bellek, dikkat, algısal idrak, düşünce, dil ve şuur konusunda kilit rol oynayan beyin korteksi) oranında inanılmaz bir artış gözlenmiştir.

Bu araştırmanın ardından Mindfulness tekniğinin beyindeki etkileri üzerine onlarca çalışma yapılmış Mindfulness’ın beyni fiziksel olarak gerçekten değiştirebildiği kanısı pekişmiş.

Ayrıca insanın zekâ düzeyini, beyindeki gri maddeyle ilişkilendiren bir gen de bulunmuş. Beynimizle ilgili araştırmalarla yenilikler hızla devam ediyor.

Beynimiz yaptıklarımızla ilgilenir, nasıl düşünüyor ve hissediyorsak, ne düşünüyor ve yapıyorsak onunla yani.

İstanbul’da aldığım eğitimler sırasında sorulan bir sorudan yola çıktığımda tekniğin faydalı olabileceğine ben de kanaat getirdim.

Soru şu,” Beyin ne zaman düşünmez?”

Siz de hemen düşünmeye başladınız değil mi? Ne dersiniz bu soruya, bilmiyorum. Doğrusunu isterseniz bilemedim, durdum biraz düşündüm ama bulamadım.

Öğrendim ki beynimiz nefes alırken düşünmezmiş.

Bu teknikle, günlük doğal olarak aldığımız nefes sırasında nefese odaklanarak geveze zihninizin size dayatmalarından kurtulabilirsiniz.

Şöyle ki,

Oturarak daha iyi olduğunu düşünüyorum, dik duruyor, sırtınızı dayamadan sandalye ucunda oturur gibi. Gözler kapalı, burundan nefes alıp ağızdan vererek aldığınız nefese odaklanıyorsunuz.

Ayak tabanınız yere tam olarak basıyor. Ayaklarınızın basınç yaptığı yere ve oturduğunuz yere yaptığınız basınçla, elleriniz dizinizin üzerine yaptığı temasla neler hissettiğinizi düşünüyorsunuz.

Tabiî ki yine zihinden pek çok şeyler gelip geçecektir. Onları serbest bırakıp nefese ve hissetmeye devam edebilirsiniz. Vücudunuzdaki organlarınıza kadar nefes alıp verirken varlığını hissetmeye çalışabilir, sonrasında gözlerinizi açabilirsiniz. (Uygulamada sorularınız olursa  aysuazak@hotmail.com ulaşabilirsiniz.)

Bunu sekiz hafta boyunca sabah öğlen beşer dakika yapmakta yarar var.

Bu arada bizler hep bir kere ya da bir hafta yapar sonra “bir şey anlamadım, bir işe yaramadı” der bırakırız.

Oysa hayatımızın her alanında verdiğimiz kararlara sahip çıkabilsek, istikrarlı bir şekilde, süreklilikle ve sabırla devam edebilsek, kısacası Platon’un dediği gibi “yap” emir cümlesini kendimize verebilsek sanırım şimdiye kadar pek çok “keşke”lerimiz olmazdı.

Mindfulness ile an’da olmanın gücünü bulabileceğiniz, karar vermek için bir saniye durup dışarıdan bakabileceğiniz, hayatınızdaki zorluklar ile daha iyi başa çıkabileceğiniz, dikkat, yaratıcılık, odaklanma ve netlik, konularında gelişebileceğiniz söyleniyor.

Hadi kendinize bir iyilik yapın, kendinize zaman ayırın.Yapabilmeniz dileğiyle..

 

Platon bir gün, ülkenin en büyük bilgesinin yanına gider. Bilge onu karşılar ve oturup sohbet etmeye başlarlar. Platon bilgeye döner ve “Sen bu dünyanın en bilge kişisisin. Sen hayata dair herşeyi bilirsin. Bana öyle bir anahtar ver ki, bütün kapıları açmamı sağlasın.” der. Bilge Platon’a döner ve, ” Ama bu yükü taşıyabileceğinden emin misin ?” diye sorar. “Evet” der Platon, ” Lütfen bana dünyanın en büyük hazinelerine ulaşmamı sağlayacak sırrı ver.” “Bunu bilmek, sana çok büyük bir sorumluluk yükleyecek” der bilge. ” Bu sırrı öğrendiğinde,artık bunu saklayamazsın. Bunu yapman gerekecek. Eğer sırrı öğrendikten sonra uygulayamazsan, o zaman sır seni yavaş yavaş ölüme götürecek. Eğer kullanmazsan, sır senin başına bela olur. Bu çok kritik bir karar anıdır senin için, çünkü hem hazineyi hem de zehri tercih edebilirsin. Bunun için hazır mısın ? “Evet” der Platon. ” Bu sırrı taşımaya hazırım. Sırrı kullanacağıma dair yemin ederim sana. Eğer kullanmazsam, o zaman da başıma gelecekleri kabul ediyorum.” “O halde yaklaş yanıma” der bilge. ” Kulaklarını dört aç ve beni dinle. Sana dünyanın en büyük sırrını veriyorum. Ama bunu bildikten sonra, kullanmazsan eğer, başına büyük bir dert alıcaksın.” Bilge büyük bir dikkatle Platon’un gözlerinin içine baktı ve bütün gücü ile sırrı açıkladı.

“İşte budur dünyanın en büyük sırrı” dedi bilge. “Sana bütün hazineleri verecek olan sır budur. Çok basit ama çok büyük bir sırdır bu.” Platon şaşkındı. ” Ama bu çok basit” dedi. Bilge o sözünü bitirmeden yine sırrı haykırdı büyük bir sesle, ” YAP…” “Soru yok, yorum yok, endişe yok. Yalnızca YAP..” diye haykırdı yeniden. “Sana dünyanın kapılarını açacak olan sır budur işte!” dedi.”Eğer muhteşem bir yaşam istiyorsan, o zaman git ve YAP… Eğer başarı istiyorsan, zenginlik İSTİYORSAN, GİT ve YAP…” Platon bir şeyler söylemeye çalıştıkça, şaşkınlığını dile getirmek istedikçe, bilge onu susturdu ve “Yap…” diye haykırdı. Platon sırrı öğrenmişti. Artık dünyanın en büyük hazinesine sahipti herşeyi elde edebilirdi. Sadece gitti ve “yaptı”…

İşte artık dünyanın en büyük sırrına sahipsiniz. Bu sır hayatınızı değiştirebilir. Bu sır sizi hayallerinizin de ötesine götürebilir. Başarılı mı olmak istiyorsunuz,gidin ve yapın. Zenginlik mi istiyorsunuz, gidin ve sadece yapın. Ne istiyorsunuz,sınırlı bir hayat mı yoksa, rüya gibi bir hayat mı?O zaman gidin ve yapın.

Bunu başarabilir misiniz? Bunu yapabilir misiniz ? YAPIN O ZAMAN!.…(alıntı)

 

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
17 Ocak 2018
4 Eylül 2020
16 Şubat 2016
26 Temmuz 2016
7 Haziran 2016
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.