DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Gök Gürültülü

HAYALDİ MUCİZE YARATTIK

HAYALDİ MUCİZE YARATTIK

Başkan Abanoz hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürdüğünü anlattı

+1 Fark ile Gölcük Down Sendromlular Derneği Başkanı Belgin Rumelioğlu Abanoz ile haftalık röportajımızı gerçekleştirdik. Başkan Abanoz, kendisine yönelttiğimiz soruları samimi cevaplandırırken, hayallerini nasıl gerçekleştirdiğini açıkladı.

Belgin Rumelioğlu Abanoz kimdir?

1976 tarihinde Fransa’da doğdum. İlköğretim hayatımı Fransa’da tamamladım. Babam Maden Ocağı’ndan emekli olduktan sonra Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Çocukluğumdan bu yana tek isteğim Anaokulu Öğretmeni olmaktı. Fransa’daki Anaokulu Öğretmenimi çok sevdiğim için bu işi yapmak istedim ve hep bu yolda hareket ettim. Anaokulu benim tutkumdu. Babamın 19 yaşında Anaokulu açmasıyla bu işe atılmış oldum. 1994 yılında Özel Yuvam Belgin Anaokulunu kurduk. Ailece çalışıyor, babam servisimizi yapıyor, annem yemek yapıyordu. O dönem hayatımızın en güzel zamanlarıydı. Çocuk yaşta babamın verdiği cesaretle bunu başardık. 1997 yılında evlendim. Gölcük’ün tanınan ve saygın ailelerinden Yavuz Abanoz ile hayatımı birleştirdim. Deniz ve Kuzey isminde 2 tane dünyalar yakışıklısı oğlum var. Eşim ve ailem bana her zaman iş konusunda tam destek vermişlerdir. Bu anlamda çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

Down Sendromu ne demektir? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Bunun tamamen genetik bir farklılık olduğunu düşünüyorum. Onlara verilen +1 Fark benim gözümde sadece güzellik, samimiyet ve sevgidir. İyi eğitim aldıklarında çok daha güzel ilerlediklerini düşünüyorum. Kesinlikle hayata atılmaları ve sosyalleşmeleri için çok mücadele edilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum.

Down Cafe Projesi ne zamandan beri aklınızdaydı?

Gölcük Down Cafe 9 senedir aklımda olan bir projeydi. Uzun yıllardır Özel Eğitim Kurumlarında Halkla İlişkiler Departmanında yer aldım. Ailelerin beklentilerinin ne olduğunu en iyi bilenlerdendir bu departmanda olanlar. Özellikle yetişkin öğrencilerin ailelerinin beklentileri hep sosyalleşmek yönünde olmuştur. Aslında işin bu kısmı tam benlik. Çünkü ben böyle büyüdüm. Sosyal etkinliklerin çocuklarımıza büyük katkısı olduğunu düşünüyorum ve bu mantıkla yola çıkarak Türkiye’de çok az yerde olan Down Cafe projesini hayata geçirmek hep bana uzak bir hayal gibi geldi. Ne zaman bir adım atsam hep acaba dedim. Cesaretim kırıldı ama doğru zaman bu zamanmış.

“Zirveyi de dibi de gördüm”

Eşim çok ağır bir ameliyat geçirdi. Çalışma hayatımı sonlandırmıştım. Yaklaşık bir yıl eşimin ciddi bir bakıma ihtiyacı vardı. Hayatımda önemli sınavlardan geçtim. Hep güçlü durmaya çalıştım. Zirveyle çok erken yaşta tanıştım. Babamın bana açtığı anaokulu benim için zirveydi. Bunun yanı sıra dibi de gördüm. Hayatımızda bazen yanlış kararlar aldığımız zamanlar olur. Benimde hayatımda almış olduğum kararlar bana ciddi dersler verdi.

Her yaşın bizlere öğreteceği çok şey var diye düşünenlerdenim. Bir daha ayağa kalkabilir miydim emin değildim. Hatta böyle bir çabam bile yoktu. Sonra öyle bir şey oldu ki, hayat, ‘Bu kadar ders yeter’ dercesine yüzüme tekrar güldü. Kaymakam Yazı İşleri Müdürümüze ziyarete gitmiştim. Kendisi bana şunu söyledi: ‘Bugüne kadar bizden başkaları için bir şey istedin. Kendin için hiçbir şey istemedin. Yok mu yapmak istediğin bir şey? Ya da kafanda yapmak istediğin bir şey yok mu dedi.’ Bende ‘aslında çok istediğim bir proje var, ama bir türlü cesaret edemiyorum’ dedim. Aslında yolu biliyordum. Yapmam gerekeni biliyordum. Kendisine anlattım ve o gün kendisinin de destekleriyle çalışmalarımıza start verdik.

“Tamamen insan gücüyle mücadele ettik”

Öncelikle +1 Fark ile Gölcük Down Sendromlular Derneği kuruldu. Muhteşem bir ekiple çalışmalarımıza hızlı başladık. İlk projemiz Gölcük Down Cafeydi. Çarşı içerisinde dükkan bakmaya başladık. Dükkanımızı bulduk, fiyatta anlaştık. Elimizde gerçeği söylemek gerekirse hiçbir şey yoktu. Önce projeyi çizdirdik. Elimize projeyi aldığımızda artık bunu tamamlamak kaldı. Öncelikle Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş’in kapısını çaldık. Bize ‘Ne kadar bir bütçeniz var’ dedi. Bizde ‘hiç bütçemiz yok’ dedik. Projeyi inceledi ve projemize destek vereceğini belirtti. Bu süreçte niyetimizi ve amacımızı insanlara anlatmak için her gün ziyaretlerde bulunduk, çok çalıştık, çok uğraştık. Tamamen insan gücüyle mücadele ettik. İlk olarak projemizin üzerinde karalamalar Onel Enerji’de başladı. Havalandırma, Doğalgaz ve Klimaları Onel Enerji karşıladı. Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş’e ve belediye’de emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Gölcük Belediyesi her zaman bizim yanımızda oldu. Bu durum o gün bize umut oldu. Büyük bir sevinç yaşadık. İnşaatın başlamasında Rahmetli Kazım Abanoz’un eşi destek oldu. Sevgili Şenol Abanoz’un verdiği bir miktar nakdi yardım ile inşaata başladık. Sonrasında Gölcük Lions Kulübü ve Değerli insan Muzaffer Aktaş yer döşemelerimizi üstlendi.

“Gölcük Down Cafe Türkiye’de bir ilktir”

ERG Group Vekili Sevgili Mehmet Uzuner duvar, raf, banko vb gibi mobilyalarımızı üstlendi. İlk kiramız 21. Yüzyıl Tiyatrosunun oynadığı oyunla karşılandı. Mutfak malzemelerimizi, tabak ve tavalarımızı Kocaeli Anneleri üstlendi. İstanbul Tuzla Belediyesi bizim için Tuzla’da bir tiyatro oyunu oynatarak boya ve alçı işlerimizi üstlendi. Sevgili Fatih Abanoz ve Eşi Çağla Abanoz’un yakın arkadaşı olan Yörsan, Siyo İnşaat’ın Sahibi Sevgili Sinan Yörük kalan masraflarımızın tamamını karşıladı. Bunun dışında maddi manevi, adını sayamadığım tanıdık tanımadık birçok kişinin emeği var. Bu yüzdendir ki Gölcük Down Cafe Türkiye’de bir ilktir. Benim bakış açım böyle. Sadece belediyelerden ya da belli başlı yerlerden bu çalışmaların yapılmasını beklemeyelim. Kendimizi güzel ifade edersek, insanlara ne yapmak istediğimizi anlatabiliriz. Bunu yapmamda da en büyük desteği Sevgili Nurettin Şenemre’den aldım. Kendisi beni çok güzel dinledi ve anladı. Kendimi anlatmama yardımcı oldu.

Projenizin bölgeye ve Gölcük’e katkıları oldu mu?

Proje sadece Gölcük’e değil tüm Türkiye’ye örnek oldu. Nitekim yurtdışından bile sürekli telefonlar alıyoruz. Yurt dışından gelen aileler koşa koşa cafemize gelip ziyaretlerde bulunuyor.

Gölcük için ise örnek bir projeye imza attığımızı düşünüyorum. En önemlisi bulunduğumuz sokak kimse tarafından tercih edilmeyen, hatta ‘Orada ne işin var’ denilen bir sokaktı. Fakat şimdi bu sokak bambaşka bir sokak oldu.

“Biz sokağımızı çok seviyoruz”

Aileler akşam saat 22.00’ye kadar bu sokakta bizlerle vakit geçiriyor. En önemlisi akşam yemekleri için bu sokağı bizi tercih ediyor. Bir örnek verecek olursam çay ocağında oturan vatandaşlar, burası bayan ağırlıklı bir yer olduğu için oturuşlarına ve konuşmalarına bile dikkat eder oldu. Sokağımızda herkes kapısının önünü yıkamaya başladı. Biz sokağımızı çok seviyoruz. Buraya değer kattığımızı düşünüyoruz.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Çok hedeflerimiz var aslında. Gölcük Down Cafe’yi büyütmeye yönelik projemiz başladı. Bizler burada haftada 3 öğrenciye istihdam yaratabiliyoruz. Buda tabi ki yeterli olmuyor. Öğrenciler cafemizde dönüşümlü çalışıyor. Bu da ayda 12 öğrenciye istihdam yaratıyoruz demektir. Fakat çok fazla başvuru var. Çalışmak isteyen çok öğrencimiz var. Onların alanını genişletmek için çalışmalarımıza başladık.

Üzerinde çalıştığımız projeye göre 3 öğrenci burada, 7 öğrenci diğer tesiste olursa haftada 10 öğrenciye yani ayda 40 öğrenciye istihdam yaratmış olacağız. Öğrencilerimiz çok gelişti. Artık onların eline kart verip alışverişe gönderebiliyoruz. Bunun yanı sıra dernek olarak ta çalışmalarımız olacak. Müzik grubu, spor takımı, sağlık taramalarımız en önemlisi de aile eğitimlerimiz başlıyor. Aile eğitimlerimiz için Derince Sopalı Hastanesi’nde hizmet veren Psikolog Ümit Beyle görüşmemiz oldu. İnşallah bu projemizi hayata geçireceğiz. Aile eğitimleri olmazsa olmazımız olacak.

Down Cafe Projenizin diğer il ve ilçelere örnek olduğunu düşünüyor musunuz?

Diğer il ve ilçelere örnek olduğumuzu gelen telefonlardan, gelen misafirlerimizden anlayabiliyoruz. Umuyoruz ki projemiz güzel örnek olmuşuzdur. Gölcük için güzel olduğu kadar ailelerimiz ve öğrencilerimiz içinde çok güzel oldu. Asıl güzel olan ekibimizin güzelliği. Her birimiz çok çalışıyor ve emek veriyoruz. Başta eşim Yavuz Abanoz’a, değerli arkadaşlarım Fatih Abanz, Çağla Abanoz, Elçin Yakar, Kemal Uzuner, Yusuf Sirmen, Selin Güzelcik, Emine Sirmen ve Zeynep Yelkenci’ye gösterdikleri fedakarlıktan dolayı çok teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.