DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Gök Gürültülü

ÖN YARGISIZ OLMAK

29.08.2017
914
A+
A-

ÖN YARGISIZ OLMAK

İşte, bizlerin en çok yaptığı şey. “Bir gün köyden bir fakir gelip dedi ki :

-Yahu senin durumun iyi. Neden kimseye yardım yapmıyorsun.  Bak fırıncı fakirlere ara ara bedava ekmek veriyor. Kasap bazen Bedava et veriyor. Sen neden hiç yardım etmiyorsun? Ressam tebessüm etti ama bir şey demedi.

Bu fakir bütün köyde sabah akşam ressamın aleyhinde propaganda yapıyor ve ressamı kötülüyordu.

Bir gün ressam hasta oldu . Kimse de onun yanına gelmedi ve sonunda ressam öldü. Aradan bir kaç gün geçti .Artık ne fırıncı ekmek verdi fakirlere ne de kasap et verdi.

Sordular neden fakirlerin hakkını kestiniz?

Dediler ki her aybaşı o merhum ressam bize para verip fakirlere ekmek ve et vermemizi söylerdi. O ölünce para veren kalmadı o yüzden.

İnsanların bazıları seni kötü bilir kimileri ise sudan daha temiz ve berrak.
Ne kötü diyenler sana zarar verir ne de iyi diyenlerin bir yararı olmaz.
Önemli olan senin gerçek ve hakiki durumundur. Onu da bir tek Allah bilir.
Kimseye karşı önyargılı olma. Eğer gerçek halini bilsen başka türlü davranırsın.(alıntı)”

 

“Ön yargılı düşünme”,

Yaşarken bilerek ya da bilmeyerek hepimizin yaptığı bir düşünce tarzı, ne var ki kimileri sıklıkla yaparken kimileri daha az yapabilmekte, kısacası hepimiz az çok ön yargıya sahibiz.

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, düşüncesine sahip olamama ya da dışarıdan görünenin hoşluğu, güzelliği, bizleri içine alan o cazibesi midir ön yargılarımızın nedeni?

Karşımızdaki insanın davranışlarına, kullandığı cümlelere ya da maddi imkânlarına göre duygusal bir açıdan bakarak önyargılarımız oluşabilir. Bu yüzden de hata yapma durumunda olabiliriz. Tabii ki bu durum, güven duygusundan yoksun olmamıza ve onlardan uzak durmamıza yol açar.

Oysa insanlarla doğru ve sağlıklı ilişkiler kurmak kendimiz ve çevremiz için öncelikli davranışımız olmalıdır ki bu anlamda “ön yargılarımız” karşımıza çıkan bir engeldir.

Toplum içinde yaşamımızı sürdürebilmek için, ön yargılarımızdan kurtulmamız gerekir. Hiçbirimiz, hiçbirimizin hangi açıdan bakarak düşündüğünü ve neye dayanarak ifade ettiğini bilemeyiz, zaten ön yargılarımızda bunu izin vermez.

Durum böyle olunca, çevremizdekilerle sağlıklı ilişkiler kuramaz, sağlıklı ve doğru bir durum değerlendirmeleri yapamayız.

Bir seferinde, yolda yürürken, iki delikanlıdan birinin, hafif yan tarafta duran bir gence, (konuşmaların önce ve sonrasını bilmiyorum) “……………… , ne bakıyon lan öyle, …… …. ” şeklinde sert bir ifadeyle konuşmasına şahit olmuştum. Kavga olabilir düşüncesiyle, hemen hızlı adımlarla uzaklaştım ve biraz uzaklaşıp baktığımda kavga olmadığını gördüm.

Aslında ön yargılı düşünmüştüm. Çünkü biriktirdiğim yanlış olan bilgi birikimleri, konuşmaların önce ve sonrasını bilmeyişim ve onları ön yargılı izlediğim için, (kesin kavga ederler) yanlış olabilecek bir değerlendirmeye sahip olmuştum.

Eğer arkamı dönüp bakmasaydım, kesin kavga etmişlerdir, düşüncesine inançla sahip olduğum için, bunu bir başkasına, kavga ettiler, şeklinde aktaracaktım ki bu da yanlış bir bilgi aktarımı olacaktı.

Bu çok basit bir konuydu.

Acaba daha önemli konularda önyargılarımız nelere sebep olabilir sizce?

Mesela bir ebeveynin çocuğu için ön yargısı, “bundan adam olmaz”.

Bizler kendi ön yargılarımızla izlediğimiz durumları aktarırken, bizden ya da aileden çevreden bize dayatılan yan düşüncelerle doğru aktarmamış olabiliriz. Bu da zaman içinde ilişkilerimizi etkileyecektir.

Tabii ki her zaman yanlış önyargılarımız olmayacaktır, bazen çok az da olsa doğru tespitlerimiz olacaktır.

Yaşam enerjimizi alt üst etmeyecek, ilişkilerimizi dengeli bir şekilde sürdürebileceğimiz ön yargısız bir yaşam en doğal hakkımızdır.

Bu hakkı birbirimize teslim etmek zorunda değil miyiz?

Hazır düşünce kalıplarından uzaklaşıp, vicdan ve şefkat duygusuyla, empatiyle, fikirlere saygı duyarak birbirimize bakamaz mıyız?

Ön yargılar yaratıcı yönümüzü, özgür düşünmemizi, empatiyle yaklaşmamızı, hayattan zevk almamızı, kendimizi sevmemizi hatta mutlu bile olmamızı engeller.

Olanlara ve olacaklara sevgiyle, inançla, güzellikle, doğrulukla, objektif bir şekilde bakmaktan uzaklaştırır. Ne yazık ki önyargılar yaşlı genç, zengin fakir, eğitimli eğitimsiz herkes için vardır.

Ön yargılarımızı terk ederek birbirimize sevgiyle yaklaşmak, hepimizin aynı gökyüzü altında yaşadığını, hepimizin kanının kırmızı aktığını bilmek ve bu bilinçle, bizler için toprağa düşmüş,

canını bu topraklar için feda etmiş, tüm aziz şehitlerimizi, başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını rahmetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.

Ön yargısız günlerde sevgiyle kalın….

Bir çocuğun elinde iki tane elma varmış. Annesi çocuğa: elmalarından bir tanesini bana verir misin? Demiş. Çocuk elindeki elmaların önce birini, sonra diğerini ısırmış… Annenin dudaklarındaki tebessüm, bir anda donup kalmış. Yüzünden, çocuğunun onu hayal kırıklığına uğrattığı okunuyormuş. Ama çocuk ısırdığı elmalardan birini annesine uzatarak “Al anne! bu daha tatlı” demiş. Anne öylece kalakalmış….

Ne kadar tecrübeli olursanız olun ön yargıda bulunmayı geciktirin, açıklamak için karşınızdakine fırsat verin! (alıntı)

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
14 Mayıs 2020
20 Haziran 2018
26 Mart 2020
25 Haziran 2021
7 Şubat 2017
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.