DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

ÇOCUK HEKİMİ (PEDODONTİ) GÖREVE BAŞLADI

ÇOCUK HEKİMİ (PEDODONTİ) GÖREVE BAŞLADI

Gölcük ADSM’ de en büyük eksiklik tamamlandı

Gölcük Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde pedodonti (çocuk diş hekimliği) uzmanı Dr.Dt.CananTuran Irmak0 göreve başladı. Dr.Dt.Canan Turan Irmak’ın göreve başlaması Gölcük ilçe için çocuk yaştaki hastaların ağız ve diş sağlığı konusunda muayene ve tedavileri açısından büyük bir eksikliği giderecek.

Çocuklardaki diş bakımının önemini anlattı

Dt Canan Turan Irmak’a çocuk diş sağlığında çocuk diş doktorunun önemini sorduk.Dt Canan Turan Irmak, “Ağız ve diş sağlığı bozuklukları genel olarak yetişkin bireylerde rastlanılan durumlardır. Ancak bu durumların temelinde çocuk yaşlardaki ağız bakımı eksiklikleri, geçirilen bazı sistemik ve kronik hastalıklar, beslenme bozuklukları yatar.Bu nedenle çocuk yaştan itibaren hatta mümkünse dişler ağızda göründüğü ilk andan itibaren diş hekimi ziyaretlerine başlanmalıdır.

Bu alanda hizmet veren halk arasında çocuk diş hekimi olarak adlandırılan özel eğitimli hekimler vardır. Pedodonti uzmanı adı verilen bu hekimler, çocuk dişi sağlığı konularında genel diş hekimliği eğitimi üzerine 3-4 yıl eğitim almış kişilerdir. Gerek çocuk hastalara yaklaşım gerekse çocuk dişlerine müdahale konularında uzmanlaşmış hekim gruplarıdır. Diş tedavilerinin kişiler için genelde korkutucu ve tedirginlik verici işlemler olduğu düşünüldüğünde çocuklar için ne kadar zor olabileceği malumdur. Yanlış yaklaşımlarda çocukta psikolojik travmalar oluşturma riskine bağlı olarak çocuk diş hekimi denilen pedodonti uzmanlarının tercih edilmesi çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Çocuk diş hekimleri, kişilere erken yaştan itibaren ağız ve diş sağlığı konusunda belirli alışkanlıklar kazandırırlar. Günümüzde bu bilinçteki ebeveynlerin bizim ülkenizde de artık arttığını görmek sevindirici bir gelişmedir.

Süt dişleri genelde ağızda kalıcı dişler olmadıklarından pek önemsenmezler. Ancak bu dişler, büyüme gelişimin en önemli olduğu bir dönemde ağız içerisinde yer alırlar. Bu nedenle de çocukların genel sağlıkları ve gelişiminde süt dişlerinin rolü çok büyüktür. Ayrıca süt dişleri, sonrasında çıkacak ana dişlerin sağlığını bazen direkt olarak bazen de dolaylı olarak etkileyen dişlerdir. Çocuk diş hekimleri olarak adlandırılan pedodonti uzmanlarının bu noktada kişileri bilinçlendirmede önemli rolleri vardır. Koruyucu diş hekimliği çocuk yaştan itibaren uygulanabildiğinde amacına ulaşmış olur” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.