DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 35°C
Az Bulutlu

CHP, 29 Ekim’i çelenk sunma töreni ile kutladı

CHP, 29 Ekim’i çelenk sunma töreni ile kutladı
29.10.2017
588
A+
A-

CHP, 29 Ekim’i çelenk sunma töreni ile kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Örgütü 2012 yılından beri yürüttüğü geleneği bu senede bozmadı ve 28 Ekim Cumartesi günü Anıtpark’ta çelenk sunma töreni gerçekleştirdi.

Katılım yoğun oldu

CHP Gölcük İlçe Örgütü 28 Ekim Cumartesi günü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Gölcük Anıtpark’ta çelenk sunma töreni düzenledi. Törene CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, Gençlik Kolları Başkanı Güney Yılmaz, Belediye Meclis üyeleri, partililer ve vatandaşlar katıldı. Tören ilk olarak 1 dakikalık saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Tören daha sonrasında CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Gençlik Kolları Başkanı Güney Yılmaz ve Mertcan Uygur Atatürk Anıtına çelenk sunma merasimini gerçekleştirdiler ve saygı duruşunda bulundular.  Törende CHP Gençlik Kolları Mustafa Kemal Atatürk’ün,”Cumhuriyet yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir iradedir” sözlerinin bulunduğu pankart açtı.

İşeri, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı

Çelenk sunma merasiminin ardından CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında İşeri, “Bin bir emek ve fedakârlıkla kazandığımız, halkın halk tarafından halk için yönetildiği, egemenliğin kayıtsız şartsız mıllete ait olduğu, kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyetimizin 94’üncü yılı kutlu olsun. Cumhuriyet vatandaşlık ortak paydasında herkesin eşit haklara sahip olduğu rejim demektir. Cumhuriyet sayesinde bu ülkede kimse doğumu veya soyu nedeniyle bir diğerinden üstün değildir. Bu ülkenin sahibi bir kişi veya zümre değil, vatandaşların ta kendisidir. Halkımız büyük güçlüklerle eline aldığı bu hakkını da kimseye bırakacak değildir. Bu ülkeyi Başkanlar, tek adamlar değil 80 milyon vatandaşımızın yönetmesi gerekir. Aksi takdirde bunun adı ne bir Cumhuriyet ne de demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olabilir.

Cumhuriyet devrimi; çağdaş uygarlık düzeyini, yurtta ve dünyada barışı hedefleyen, dünyaya örnek bir uygarlık projesidir. Atatürk Cumhuriyeti’nin sömürgeciliğe karşı duran tam bağımsızlıktan yana tavrı dünyanın tüm mazlum uluslarına yol gösterici olmuştur.

Cumhuriyetin ilanıyla;

  1. Yeni Türk devletinin adı konulmuş ve yönetim biçimi belirlenmiştir.
  2. Cumhurbaşkanlığı görevi ortaya çıkmış ve TBMM tarafından ilk Cumhurbaşkanı olarak TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal seçilmiştir. Böylece devlet başkanlığı sorunu çözümlenmiştir. İlk Başbakan İsmet (İnönü) Pasa olmuştur.
  3. Meclis hükümeti sistemi yerine kabine hükümeti sistemi getirilerek hükümet kurma işleri kolaylaşmış böylece meclisin yürütme işlevi hızlanmıştır. Artık TBMM Hükümeti yerine, Cumhuriyet hükümetleri kurulmaya başlanmıştır.
  4. “Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olması” ilkesi hayata geçirilmiştir. 5. Mustafa Kemal Paşa “En büyük eseri olarak” Cumhuriyeti göstermiştir.

Hiç akıldan çıkarılmamalıdır ki; Mustafa Kemal Atatürk, batı emperyalizmine karşı kazandığımız Kurtuluş Savaşı sonunda Türk milletinin yoksulluk ve perişanlık içinde olduğu bir dönemde, milletimizin muasır medeniyetler seviyesine çıkartmak için büyük bir gayret sarf ederek, cumhuriyeti ilan etmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında da en büyük payın, birlik, beraberlik ve barış içinde dil, din, ırk, renk ayrım gözetmeksizin yaşama arzusu olduğunu biliyoruz. Türk milletinin her şeyin en iyisine layık olduğunu ve cehalet ile hiçbir yere her fırsatta dile getirerek, Türk milletinin geleceğini adım adım inşa eden Mustafa Kemal Atatürk’ün başlıca hedeflerinden birisi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkmaktı. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar, Atatürk’ün gösterdiği hedefe doğru tüm vatandaşlarımızın barış içinde birlikte yaşadığı sevgi ve kardeşlik devleti olmaya devem edecektir.

Ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmama yolu, Cumhuriyet Devrimlerini koruyup yaşatmakta mümkündür. Cumhuriyet, etnik kimliği ne olursa olsun tüm yurttaşlarını, Türk ulusu kimliğinde birleştirmiştir. Ülkemiz, Türkiye Cumhuriyeti’ne yurttaşlık bağı ile bağlı olan herkesin ortak yurdudur. Cumhuriyetimizin 94. Yılında dahi hala cumhuriyet değerlerimizin her geçen gün yok edilmeye çalışıldığını, ülkemiz bölünmezliğine ve ulusal sınırlarımıza yönelik emperyalist tehditlerin her geçen gün daha da artığını görüyoruz. Gerek Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği ile gerekse Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi ile ülkemizin bölünmesine yönelik çabaları Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu sürece sonuçsuz kalacaktır. Tüm Cumhuriyet sevdalılarının Mustafa Kemal Atatürk’e verilmiş sözleri vardır: Vatanımıza ve milletimize kasteden hain elleri kırmak bizim boynumuzun borcudur. Çünkü Ata’mıza söz verdik, sözümüzden asla dönmeyeceğiz. Biz var olduğumuz sürece bu ülke bölünüp parçalanamaz. Mevcut iktidar döneminde demokrasi, hukuk, insan haklan, düşünce ve ifade özgürlükleri alanında hiçbir ilerleme kaydedilmediği gibi daha da geriye giderek dünya sıralamasında oldukça gerilere düştüğümüzü üzüntüye belirtmek isteriz. Şöyle ki Ekonomist Dergisinin 167 ülkeyi kapsayan dünya demokrasi endeksi araştırmasında, tam ve kusurlu demokrasiler arasında yer bulamayan Türkiye daha alt sıradaki Karma Rejimler (Hybrid -melez demokrasi) grubuna dâhil edildi.2007 yılında 88.sırada olan ülkemiz 2015 yılında 97. sıraya düşmüştür. Yasakları, yoksulluğu ve yolsuzlukları ortadan kaldırma Türkiye’yi demokratik bir toplum yapma sözünü veren iktidarın ülkemizi getirdiği nokta maalesef budur.

Bugün 94.yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizin tüm kurum ve kurallarıyla birinci sınıf demokrasinin, barış, huzur ve güven ortamının tam olarak tesis edilmiş olması gerekirken, ülkemizde her gün şehit haberlerinin geldiği, acıların yüreğimizi dağladığı henüz hayatlarının baharlarında toprağa verdiğimiz bu gençler geride kalan ailelerine ve tüm ulusumuza büyük acılar vermektedir. Adeta her gün ülkemizde bir matem havası yaşanmaktadır. Görünen o ki ülkemizin bir kez daha Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ihtiyacı vardır. Biz Atatürk Devr-imlerine sarılan ve cumhuriyetimizin kazanımlarını yaşatanlara düşen en büyük görev, ülke yönetimini Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek mirasçıları olarak devralmaktadır. Bunun yolu da; Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşımak ve Atatürk ilkelerine bağlı kalmaktır. Atatürk ilkelerinden saptığımız sürece Türkiye’yi aydınlığa çıkaramayız.

Herkesin özgürce düşüncesini ifade edebileceği demokratik, laik, hukukun üstünlüğüne dayalı, sözde değil özde, ileri bir demokrasi beklentisi ile bu büyük aydınlanma devriminin 94.yılında; Atatürk ilke ve devrimlerinden yana, cumhuriyetimizin kazanımlarını koruyup yaşatan güzel insanlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramım kutluyor, ülkemiz için hayatlarını kaybeden başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anar, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunarım” dedi.

YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.