DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 14°C
Parçalı Bulutlu

DÜNYAYI NASIL ALGILIYORSUNUZ ?

02.10.2017
663
A+
A-

Herkesin hayata ve olaylara bir bakış tarzı vardır. Bu tarz ise bizim duygularımızı, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı etkilemektedir.

İşte, duyu organlarımıza NLP, temsil sistemleri adını vermiştir. NLP’ye göre insanda üç ana temsil sistemi vardır. Bunlar ; görsel, işitsel ve dokunsal olarak sıralanmaktadır.

NLP (Neuro Linguistic Programming), yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru Amerika’da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir.

Görsel Temsil Sistemi ve Görselleri Tanıma Yolları :

  1. Yol : Bu temsil sistemine sahip insanlar daha çok göz ile ilgili ifadeleri kullanmaktadırlar. “Bak şimdi, bak aslanım, görebiliyor musun? Göz göre göre, yakından baksan daha iyi görürsün, tekrar baksan iyi olur, gözümde canlandırıyorum, göster bakalım” ifadelerini kullanmaktadır.
  2. Yol : Görseller çok hızlı konuşur, birçok kelimeyi de yutarak söyler. Amaçları beyindeki görüntüleri yakalamaktır. Konuşmalarını, sözlerini kesmek onlar için yapılacak en kötü hareketlerden biridir.
  3. Yol : Göz hareketlerindeki ipuçlarıdır. Görsellerin düşünürken ve konuşurken gözleri daima yukarıdadır. Örneğin görsel temsile sahip insanlar, bir yere gittikleri zaman etrafını gözetlemeye, dizaynın nasıl olduğuna ve renklerin uyumlu olup olmadığına bakar.

İşitsel Temsil Sistemi ve İşitselleri Tanıma Yolları :

  1. Yol : Bu temsil sistemine sahip insanlar daha çok seslere önem verirler. Sabah kalktıkları zaman kuş sesleri, kahvaltıda çay karıştırırken duydukları bardak sesi onlar için önem arz eder. Daha çok; “Beni duymuyorsun galiba, senin kulakların sağır mı? Kulağını bana ver, bir kulağından girip öbür kulağından çıkıyor, ne kadar ince bir sesin veya kalın sesin var” gibi ifadelerini kullanırlar.
  2. Yol : Genellikle tane tane konuşmakta, seslere çok dikkat etmektedirler. Sözler onlar için çok önemli olduğundan söylediklerine çok dikkat ederler.
  3. Yol : İşitsel insanların konuşurken göz hareketleri daha çok kulak hizasındadır. Göğüs hizasında nefes alırlar.

Dokunsal Temsil Sistemi ve Dokunsalları Tanıma Yolları :

 

  1. Yol : Kullandıkları kelimelere dikkat etmekten geçer. Dokunsal kişiler daha çok; dokunmak, yumuşak, sıcak, soğuk, ele almak, elle tutulur, katı, ağır, sert, kavramak, soğukkanlı olmak, parmak basmak, iliklerine kadar hissetmek, bam teline dokunmak gibi ifadeleri kullanmaktadırlar.
  2. Yol : Göz hareketleridir. Dokunsal temsil sistemine sahip olan insanlar daha çok aşağı doğru bakarlar. Konuşurken, biriyle karşılaştıklarında göz hareketleri daima yere doğrudur. Belki de bu halinden dolayı toplum içinde biraz daha utangaç veya çekingen olarak tanınabilirler.
  3. Yol : Vücut dilinde gizlidir, dokunsal sisteme sahip insanlar genellikle ağır bir tonda, çok yavaş, sakin bir şekilde ve başını öne eğerek konuşur.

Bu bilgilerden yola çıkarak kendine sor bakalım… Sen hangisisin?

(Alıntı)

Sevgiyle kalın….

 

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
11 Mart 2019
30 Aralık 2019
11 Ocak 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.