DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

e-İmza ile ışık hızında hizmet

e-İmza ile ışık hızında hizmet
27.10.2017
697
A+
A-

e-İmza ile ışık hızında hizmet

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi elektronik imza ile iletişim giderlerinden tasarruf sağlarken yazışmaları da hızlandırıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kurum içi ve kurumlar arası yazışmalarda e-imza sistemi ile işleri daha hızlı yürütüyor. E-imza sistemini kurum içinde yaygınlaştıran Büyükşehir Belediyesi bu sayede bürokrasiyi ortadan kaldırırken iletişim giderlerinde de ciddi oranda tasarruf sağlıyor. 2014 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde ve yönetiminde başlayan e-imza kullanımı, Büyükşehir birimlerinde yaygınlaştırılıyor.

RESMİ BELGE

Sistemin hızlılığı özel şirketleri de talep başvurusu gibi işlemlerde e-imza kullanmaya teşvik ediyor. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden elektronik imza ile gönderilen belgeler resmi nitelikte arşivleniyor. Sistemin kullanımı tebligat giderlerini azalttığı gibi zamandan da tasarruf sağlıyor.  Yazışmaların e-imza ile yapılması ile Büyükşehir Belediyesi insan kaynağı, yakıt, sarf malzemeleri ve zamandan tasarruf sağlıyor. Şeffaf olma özelliği de sistemi önemli kılıyor.

KAMU HARCAMALARINDA TASARRUF     

Büyükşehir Belediyesi’nde e- imza sisteminin yaygınlaştırılması ve kullanılmasıyla aylık yazışmalarda 37 bin lira kağıt, yazdırma sarf malzeme ve posta dağıtımı gibi giderlerden tasarruf sağlarken personel, yakıt ve araç giderlerinde yaklaşık 192 bin lira tasarruf ediyor.  E- imzalı belgeler tek tuşla elektronik ortamda, anında ilgili kuruma ulaşıyor. Mevcut durumda birimler arasında personelle evrak taşıma işi yıllık yaklaşık 1 milyon 850 bin TL’ye mal oluyor. E- imza sistemi Büyükşehir’in bütün birimlerinde tam olarak faaliyete geçtiğinde kurum harcamaları olan kağıt, yazdırma sarf malzeme ve posta dağıtımı gibi giderlerinden yaklaşık yüzde 90-95 oranında tasarruf edilecek.

AYKOME YAZIŞMALARI HIZ KAZANDI

2012 yılında kurum genelinde Yönetim Bilgi Sistemleri (YBS) projesi kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte e-imza kullanımı için teknik ve fiziki altyapı oluşturularak kurum adına Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2014 yılında e-imza ile yazışma sistemine geçildi. Bugün itibariyle Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak daire başkanı ve bağlı olduğu Genel Sekreter Yardımcısının imza attığı kurum içi ve kurum dışı tüm yazışmalarda, AYKOME ruhsat ve çalışma bildirimlerinde elektronik imza sorunsuz bir şekilde kullanılıyor. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığındaki uygulamadan sonra 3 Temmuz 2017 tarihinden bu yana AYKOME kazı ruhsat başvuruları e-imza ile yapılıyor.

KEP (KAYITLI ELEKTRONİK POSTA)

Kurum içinde e-imza ile imzalanmış bir evrakı kurum dışına KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ile gönderecek altyapı kurularak, Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığının kullanımına sunuldu. AYKOME tarafından verilen tüm ruhsat ve çalışma izinleri, e-imza’lı evrakın çıktısı alınmaksızın, hiçbir şekilde kağıt kullanılmadan doğrudan elektronik ortamda ilgilisine ulaştırılıyor. Ayrıca tüm altyapı kurumlarının yanı sıra emniyet, ambulans, itfaiye vb şehir güvenliği için önemli kurumlara da çalışma bildirimleri e-imzalı resmi bildirim olarak anında yapılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.