DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Gök Gürültülü

YEREL SEÇİMLERDE İLK BAŞKAN ADAYI BAĞIMSIZ

YEREL SEÇİMLERDE İLK BAŞKAN ADAYI BAĞIMSIZ

Belediye Başkanlığı’na ilk aday belli oldu

İlçemizin sevilen ismi Ezgin Aydın geçtiğimiz aylarda 2019 yılında gerçekleştirilecek olan seçimlerde Gölcük Belediyesi’ne Bağımsız aday olduğunu açıklamış, Gölcüklüler tarafından kararıyla büyük ilgi görmüştü. Ezgin Aydın geçtiğimiz akşam ilçemizde bulunan Saklı Bahçe Restaurant’ta vatandaşlara ve davetlilere neden aday olduğu konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

“Bu süreçte adaylığımdan rahatsız olan çok insan oldu”

Geçtiğimiz akşam Saklı Bahçe Restaurant’ta gerçekleştirilen programa çok sayıda katılım sağlandı. 2019 Bağımsız Belediye Başkan Adaylığını Açıklayan Ezgin Aydın konuşmasında şunları dile getirdi: “Öncelikle bu güzel akşamda beni yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Önce sizlere kendimi tanıtmak istiyorum. 1984 yılından beri Gölcük’te yaşamaktayım. Şırnak Doğumluyum. 1988 yılından beri mesleğimi sürdürdüğüm çaycılık işimi yapıyorum. MHP’nin içinde çeşitli görevlerde bulundum. Bugün sizlere neden aday olduğumu açıklayacağım. Birçoğunuz daha seçimlere bir seneden fazla var diyeceksiniz, neden böyle bir açıklama yapma zarureti kendinde duydu. Biliyorsunuz ki ben adaylığımı 6 ay önce koydum. Bu süreçte tanıdığım birçok insan bana destek verdi. Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Şunu da belirtmeliyim ki adaylığımdan çok rahatsız olanlar oldu. Bana gaza gelerek sosyal medya hesabımdan paylaşım yaptığımı söylediler. Hatta ‘bir toplantı yapsan sana yorum yapan bu insanları yanında bulamayacaksın’ dediler. Bende onlara bir cevap vermek istedim. Art niyetle söz söyleyenleri bugün yanılttık. Sizlere bu yüzden çok teşekkür ediyorum.”

Ayrıca benim bu yola neden çıktığım merak konusu. Bugün sizlere onu açıklayacağım. Şimdi size maddeler sayacağım. Kimine göre çılgınlık, kimine göre başka partiye geçer, kimine göre de yıllar içinde yılgınlık düşüncesi. Bunlara birazdan bakacağız.

Genel başkanları sayelerinde oy alıyorlar

Öncelikle TBMM’deki 3 siyasi partinin yerel bölgelerde vatandaşları temsil ettiklerine inanmıyorum. Her gelen kendi bünyesindekinin işini görüyor. Bunları bugün açıkça yaşamaktayız. Yerel yönetimlerde ilçelerde sadece ve sadece genel başkanlarının sayesinde oy alıyorlar. Bunu da bizlerin gözüne sokuyorlar.

Gençler siyasette etkin değiller

Mesela iktidar partisini göz önüne alalım. Seçim yaşını 18’e indirdik diyorlar ama gençleri seçim bayraklarını asmaya, çeşitli işlere gönderiyorlar. Bir bakıyorsunuz özellikle sivrilen insanları 1400 liralık işe sokup, onların önünü tıkıyorlar. Ayrıca makama bir gelen bir daha gitmiyor.

Atatürk Gençliği diyorlar kimlere kol kola geziyorlar..

CHP’ye gelelim; Atatürkçü gençliği deniliyor, Atatürk gençliği diyorlar ama bakıyoruz kimlerle kol kola geziyorlar. Bizler bundan rahatsızız. Dışarıda çok sayıda Atatürkçü kişiler var. Orada da hala aynı kişiler aynı kişiler, değişmeye asla niyetleri yok.

Doğru kişileri aralarına almıyorlar

MHP’ye bakıyoruz. Ülkü Ocakları var diyorlar, Dünyanın en büyük teşkilatı deniyor ama doğru kişileri aralarına almıyorlar. Ben bunları kabul etmediğim için bağımsız aday olarak yola çıktım.

KPSS’den yüksek puan alanlar işe giremiyor

Ben şu anda çoğu kişinin düşündüğü gibi belediyenin siyasi parti bürosu olduğunu düşünüyorum. Bir işe gireceksin, gideceksin partiye üye olacaksın. Birisi KPSS’ye girmiş 70-80 almış ama işe giremiyor. Torpille işe geldiği zaman bizden olsun ahlaklı olsun diyorlar. Torpille işe girmek ne kadar ahlaklı peki? Ben şu anda söyleyeceğim her şey Gölcük için. Bunu sakın başka yerler için düşünmeyin.

Sadece eksik olan diyolog

Ben bu yola çıkarken 160 bin nüfuslu bir şehirde, tersanesi, donanması, bir çok iş imkanı olan bir ortamda maalesef ki şunu görüyoruz. Bizim daha fazla projelerle karşı karşıya kalmamız gerekirken, ne yazık ki hala mahallelerimizde çukur, köpek, araç konuşmak istemiyoruz. Burası Gölcük. Burada her türlü olanak var. Sadece eksik olan diyolog. Bizler Gölcük’te çöp gibi sorunlarımızın olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Aynı vaatler üzerine 2023 için bizden oy istemesinler

3 dönemdir birçok vaat verildi. Bütün broşürlerde, bil boardlarda vaat verilenlerin birçoğunu hala görmedik. Keşke olsun. Biz olmasını istiyoruz. Vaatler artık yerine getirilmeli. Bu vaatler yerine gelmeyecekse bizi kandırmasınlar, 2019 için çıkıp ta yine aynı vaatler üzerine 2023 için bizden oy istemesinler.

Başkana yüzde 50 oy veriliyorsa isteklerin çok olması normaldir

Kocaeli’ye gelirsek, 12 ilçemiz var. Hepsi tek elde. Ama bütün kurumlar aynı elde olmasına rağmen maalesef aynı sorunları yaşamaktayız. Ama kimse kusura bakmasın başkana yüzde 50 oy veriliyorsa isteklerin çok olması normaldir. Artık daha güzel hizmetler bekliyoruz. Bunu başaracağız.

Her tarafımız deniz ama denizsiz yaşıyoruz

Maalesef her tarafımız deniz ama denizsiz yaşıyoruz. Onlarca binlerce balık tutan insanlarımız var ama bir tane balık tutacak iskelemiz yok. Daha 10-15 yıl öncesine kadar Ulaşlı, Halıdere’de yüzmeyi öğrendik ama denizi kapattık. Biz Gölcük’e denizi istiyoruz. Yani denizi olmayan yere deniz istemiyoruz. Şuna inanıyorum. Sadece Kavaklı’da ki denizi Hakkari’ye götürseniz Turizm merkezi olur. İnşallah bu isteğimizde görülür. Yoksa duyulmazsa biz yaparız onlar yüzerler.

Sahiller karanlık, insanlar korkuyor

Sahilden bahsetmişken, Ulaşlı, Halıdere ya da Değirmendere’de arkadaşlarımız oluyor. Ama nereye gidersek gidelim, zifiri karanlık bir sahille karşılaşıyoruz. Tam hanımınla çocuklarınla yürüyeceksin ya köpekler sizi karşılıyor ya da alkol alanlar sizi karşılıyor. Her zaman şunu söylüyorum aydınlığın olan yerlerde temizlik olur. Bizler bu yüzden sahillerimizin aydınlanmasını istiyorum.

Uzun zamandır yapılmayan projeleri görmüyorlar mı?

Şimdi Gölcük’te oy dağılımına bakarsak AKP’ye oyların büyük bir kısmı D-130’un üst bölümünde yaşayan insanlardan geliyor. İnsanlar sizlerden hizmet bekliyor. Ben buradan yol üzerinde yaşayan insanlara sesleniyorum. 3 dönemdir oy verdiğin yerel yönetimin yaptıklarına ya da yapmadıklarına bakmıyorlar mı? Uzun zamandır yapılmayan projeleri görmüyorlar mı? Kimse kimseye başkası için oy vermek zorunda değil. Yıllardan beri çarşı merkezinde trafik sorunu ve parkomat sorunu var. Ne yazık ki bu sorunların çözümü için vatandaşlarla bir iletişim yok. Geri dönüşüm yok. Bizim muhatap olacak kimse yok. Çarşı trafiği böyle giderse bu sorun uzun yıllar daha böyle gidecek.

İnsanların Gölcük’te durması için sosyal alanlar yok

İnsanların neden İzmit’e ya da çevre illere gittiği sorgulanmalı. Bizler insanları Gölcük’te tutacak projeleri yerel yönetimden bekliyoruz. Gölcük’e misafiriniz gelse misafirinizi götürecek restaurantınız yok. Vatandaşa gelince onlara yok. Bundan 10 yıl önce sinemamız vardı. O da gitti. İnsanlar İzmit’e gideceksin tabi ki de. Sen acaba nerede paranı harcıyorsun?

Balıkçılar sahipsiz bırakılmış durumda

Sahilimiz var, denizimiz var ama balıkçılarımız Adnan Menderes’in bodrum katında sahipsiz bırakmışsın. Sahilde balık yiyecek alanlarımız yok.

Beyaz masa projemi ileride açıklayacağım

Şimdi Belediye’ye gelelim. Belediye’de hepimizin mutlaka bir işi oluyor. Ama belediye de ne yazık ki kimsenin muhatap olacağı bir beyaz masa yok. Adam nereye gitse başka yere gönderiliyor. Adam mecburen başkana gitmek zorunda kalıyor. Böyle bir şey olur mu? Benim bu beyaz masa ile ilgili çok önemli bir projem var. İleri de bunu açıklayacağım.

Onlarca mahallemiz var. Mahallelerdeki sorunları nasıl öğrenebilirsiniz? Vatandaşlardan öğrenirsiniz. Ama maalesef ki mahallelerde sorunlarla ilgilenecek bir birim yok. Bu önemli bir eksiklik. Belediye’de mahallelerle ilgili birim olacak. Muhtarlardan bağımsız her mahalleden iki kişi seçilecek ve sorunlar aktarılacak. Her ay seçilen temsilcilerde farklı kişiler olacak. Şuna emin olun ki 6 ay sonra bir daha temsilci sana gelmez. Çünkü sorunlar çözüme ulaşır.

Siyasi parti temsilcileri halkın yanına inmeli

TBMM’de bulunan 3 siyasi parti temsilcilerinin ilçe başkanlarına sesleniyorum. Partilerinizin gölgesinden çıkın, halkın yanına inin. Yoksa bu halk sizi koltuklarınızdan indirir. Sonra bunun suçunu ne Ezgin den bilin ne de vatandaştan. Aynanın karşısına geçin, neler yapmadığınıza bakın. Sizin halkı seçme lüksünüz yok. Unutmayın halk sizi seçecek. Onları da sizi seçme zorunluluğu yoktur.

2019’da Belediye Başkanlığına adayım

Benim prensibim kesinlikle şudur. Şahıslarla asla işim olmaz. Her zaman bu yolda saygı çerçevesinde yürüyeceğim. Kimseye sataşmadan Allah’ın iziniyle 2019’da Belediye Başkanlığına aday olacağım. Ben bir şey kaybetmeyeceğim. Eğer onlar kaybederse çok şey kaybedecekler.  Ben seçim kaybedersem giderim çay ocağıma yeniden işime başlarım.

İsim: Arif ÖZTOK

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.