DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Aynı Şeyi Hissedebilmek

09.01.2018
604
A+
A-

Günün birinde bir krallığa başka bir düşman krallık tarafından savaş açılmış ve krallığın kalesi ele geçirilip kral aranmaya başlanmış. Ama o esnada bizim kral kendi halkının arasına karışıp kendini gizlenmeyi başarabilmiş.

Halktan bir köylüye de kendisini düşmanlardan saklamasını, bunu yapması ve kendisinin kurtulması halinde de kendisine ne isterse verebileceği vaadinde bulunmuş. Bunun üzerine köylü kralını kendi evine kaçırıp yatağının altına saklamış. Bu sırada kralı bulamayan düşman askerleri tüm evleri aramaya karar vermişler. Köylünün evine de bakmışlar tabi ki…

Kralın altında bulunduğu yatağı, düşman askerlerinden biri kılıçla yoklamış ama şans eseri kralı fark edemeyerek oradan ayrılmış. Böylelikle kral askerlerin eline düşüp ölmekten kurtulmuş. Yatağın altından çıkıp köylüye teşekkür etmiş ve sözünü tutacağını söyleyip köylünün isteklerini söylemesini buyurmuş. Bunun üstüne köylü, kendini ve ailesini ölene kadar rahat yaşatacak kadar para ve toprak almış kraldan.

Ama köylü son bir arzusunun olduğunu da belirtip; askerler sizi öldürmek için eve girip te yatağı kılıçla yokladıkların da neler hissettiniz?” diye sormuş.

Bu soru üzerine kral hiddetlenmiş… “Nasıl olur da bir köylü kendisine böyle bir soru sorabilir” diye köpürmüş…

Ve hemen askerlerine emir verip köylünün bu sorusu yüzünden asılmasını istemiş.

Kralın isteği üzerine hemen bir darağacı kurulmuş ve ip köylünün boynuna geçirilmiş.

Tam köylünün ayağının altındaki sandalye çekilecekken kral celladına “Dur” emri verip köylünün yanına yaklaşmış ve demiş ki:

“‘Şimdi anlıyor musun neler hissettiğimi?…”

Evet aynı şeyi hissedebilmek aynı duyguyu birebir anlamak için AYNISINI tecrübe etmek lazım. Yoksa anlayamazsınız ne kadar anlamaya çalışsanız da..

 

Şeytan’ın Yardımı

Adamın biri camiye gitmek üzere evinden çıkar, fakat karanlıktır ve giderken yolda ayağı takılır düşer, kalkıp üstünü silkeleyip evine geri döner, elbisesini değiştirip temiz kıyafetlerle tekrar yola çıkar, fakat yine düşer.

Yeniden eve gidip üstünü değiştirir ve yola çıkar. Yolda elinde lamba ile birini görür. Yolunu aydınlatan bu adamla beraber mescide doğru ilerlerler. Adam lambayı tutan kişiden namazı kendisinin kıldırmasını ister lambayı tutan adam ise kabul etmez.

Düşen adam ısrarla teklif eder tekrar red cevabını alınca merak edip sorar neden kıldırmıyorsun? Lamba tutan adam kendisinin şeytan olduğunu söyler.. Adam şok olur ve neden kendine ışık tutup yolunu aydınlattığını sorar; Şeytan der ki:

Seni düşüren bendim mescide gitmemen için ve sen ilk düştüğünde eve gidip elbiseni değişip tekrar mescide doğru çıkınca Allah senin tüm günahlarını affetti. Ben seni ikinci defa düşürdüm sen tekrar üşenmedin eve gidip elbiseni değiştin tekrar yola çıktın, bu defa Allah senin ehli beytinin günahlarını bağışladı.

Ben korktum ki üçüncü düşmende Allah bu kez tüm ülkenin günahlarını bağışlayacak ve benim onca uğraşım boşa gidecek. O sebeple senin güvenli bir şekilde mescide ulaşman için lambayla senin yolunu aydınlattım. Senin takvan aileni ve milletini felaketlerden korunmasına vesile olur.

Bütün hamd ve övgüler ancak Allah’adır.. Kuran-ı taşıdığında şeytanda baş ağrısı olur Onu açtığında şeytan yıkılır Onu okuduğunda şeytan solar ve bayılır Onunla amel ettiğinde şeytan yanından kaçar.

 

Nasıl Bir Sevap İşledin

Bir gün hamile bir gelinin canı et istemiş. Kaynanasının 60 tane hayvanı varmış ama gelin kaynanaya bunu söylemekten çekinmiş çünkü kaynanası onun yoğurttan bile yemesine izin vermezmiş.

Sonunda gelin düşünmüş ve kedi kesip yemeye karar vermiş. dışarı çıkmış bir kedi bulmuş karşı evin gelini görmüş yanına gelmiş.

Ne yaptığını sormuş hamile gelin olanları ona anlatmış et aş erdiğini karşı evin gelinine söylemiş.

Evin gelini benim kayınpederim hacda onun bir sürü hayvanı var bir tanesini kesip sana yedirsem hiç bir şey Anlamaz demiş ve bu böylede olmuş karşı evin gelini hamile gelin için hayvan kestirmiş ve etini hamile geline yedirmiş.

Neyse günler geçmiş kayınpederi hacdan gelmiş ve direkt gelinin yakasına yapışmış. Sen bu dünyada nasıl bir iyilik yaptın ne gibi büyük bir amel işledin ki hacda seni Kabe’yi 7 defa tavaf ederken gördüm hatta sen olduğuna inanmadım eteğinin ucunu kestim demiş.

Gelin koşa koşa gitmiş ve eteğine baksa ki eteği gerçekten kesikmiş. Yani hamile bir kadına istediğini yedirmek hacca gitmek kadar sevapmış.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.