DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

BİZE NİYE %25 DEĞİL?

BİZE NİYE %25 DEĞİL?
07.01.2018
1.079
A+
A-

Emekliler 5.69’luk zam için konuştu

BİZE NİYE %25 DEĞİL?

Yaklaşık 9 milyon emeklinin merakla beklediği 2018 emekli maaşı zam oranları belli oldu. 2018 yılı ilk 6 ay için alacakları %5. 69 oranında ki zam alan emekliler yapılan zamdan memnun olmadıklarını dile getirdiler.

İlk altı ay için yüzde 5.69 oranında zam yapıldı

03 Ocak 2018 tarihi itibariyle zam oranlarını bekleyen memur ve işçi emeklilerinin son durumu belli oldu. Açıklanan enflasyon farkı verileriyle beraber emekli maaş zamları karara bağlandı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamları, geçmiş 6 aylık dönemde oluşan enflasyona göre belirleniyor. Buna göre işçi emeklileri, yeni yılın ilk altı ayı için yüzde 5.69 oranında zam alacakları açıklandı. İlçemizde yaşayan emeklilerimiz yapılan zammın yetersiz olduğunu ve hiç memnun olmadıklarını dile getirdiler.

Aral, “Bizim maaşlarımızı belirleyen Bakanlar ve Vekiller kendilerine %25 zam yapmayı biliyorlar ama”

Seyfettin Aral, “ 4 yıl önce asgari ücretten emekli oldum ve 2018 yılı ilk altı ay için yapılan zamdan hiç memnun değilim. 2018 gelmeden birçok ürüne aşırı zam yapılırken bize 5.69 oranında zam yapılması kabul edilir gibi değil. Bizim maaşlarımızı belirleyen Bakanlar ve Vekiller kendilerine %25 zam yapmayı biliyorlar ama. Yapılan zam ile maaşıma 70-80 lira gibi bir fark geldi. Diğer taraftan bakarsan yapılan zamlar bizim maaşımıza yapılan zammı aldı götürdü zaten. Her akşam haberlerde bir ürüne zam yapıldığını görüyoruz. Yapılan bu zamlar ile gel de emekli maaşıyla geçin geçinebilirsen” dedi.

Karabıyık, “Biz zamların yanında ayrıca seyyanen zam yapılmasını istiyoruz”

Sadık Karabıyık, “ Emekli maaşına yapılan zam şu an ki hayat şartlarına göre yeterli değil. Zaten bizim maaşlara yapılan zammın ardından 2 misli zam geldi. Akaryakıta her yapılan zammın ardından ürünlere zam yapılıyor. Yakında yeni zamlar da gelecektir. Ayrıca en olmadık şeylere ÖTV getirdiler ve bu milletten daha fazla para almaya çalışıyorlar. Bu insanlar ne kazanıyor ki neyin ÖTV’sini verecekler. Bize 5.69 zam yaptılar, diğer ürünlere neredeyse %15 zam yaptılar. Ne anladık bu işten? Yapılan zam ile maaşım 70 lira artmış oldu. Bu para ile 2 kilo et bile alamıyoruz. Biz zamların yanında ayrıca seyyanen zam yapılmasını istiyoruz. Çünkü emekli maaşlarımız bir evi geçindirmek için yetmiyor” dedi.

Aksoy, “2018’de yapılan zamlar bizim maaşımıza yapılan zamdan fazlasını aldı götürdü”

Ekrem Aksoy, “ Bir AK Partili olarak yapılan zamdan hiç memnun değilim. Yapılan son zam ile maaşıma 100 lira bile zam yapılmadı. Bize 5.69 zam yapıldı ama her şeye %20’den fazla zam yapıldı. Yani 2018’de yapılan zamlar bizim maaşımıza yapılan zamdan fazlasını aldı götürdü. Hükümet emekli maaşına bir sistem kurmuş ve bunun dışına çıkamıyor. Sistem az maaş alana az zam, çok maaş alana çok zam yapıyor. Önce bu sistemi değiştirmeleri gerekiyor. Yani bizim istediğimiz sistem az maaş alana çok zam, çok maaş alana az zam yapılması gerekiyor. Çünkü bu sistem emekli maaşlarının arasında ki farkın her geçen yıl daha da çok açılmasına neden oluyor. Ben öyle kolay şartlarda emekli olmadım. İnşaatlarda çalıştım, kendi sigortamı kendim yatırdım da emekli oldum. Şimdi rahat bir hayat yaşamak bizim hakkımız değil mi?” dedi.

Güler, “Emeklilere senede 2 bayram birer maaş ikramiye verilmesini istiyoruz”

Muzaffer Güler, “ Bu emeklilere verilen zammı piyasada ki zamlar eritti gitti. Bu emeklilerin yaşamaya hakkı yok mu? Emeklilere neden insan gibi davranmıyorlar? Biz yıllardır dile getiriyoruz. Emeklilere senede 2 bayram birer maaş ikramiye verilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza sesleniyorum. Ne olur bir kere olsun bu emeklilerin elini tutsunlar ve yardım etsinler. Emekliler gerçekten zor durumda ve hakkımız olan zammı istiyoruz. Bizim maaşlarımıza yapılan 5.69’luk zam diğer ürünlere yapılan zamlar nedeniyle daha gelemeden gitti. Biz bu işten hiçbir şey anlamadık. Biz öyle kolay şartlarda emekli olmadık. En azından emeklilik hayatımızı huzur içinde geçirmek istiyoruz ama geçim derdine düştüğümüz için emekliliğimiz bile tadını çıkaramıyoruz ” dedi.

Kılıç, “Türkiye de özellikle emekli maaşında çok adaletsizlik yapılıyor”

Mustafa Kılıç, “1994 yılında SSK’dan emekli oldum. 12 sene önce eşimi kaybettim ve çocuklarımın yanından kalamadığım için Nevşehir’den Gölcük’e taşındım. Şimdi burada tek başıma yaşıyorum ve emekli maaşım anca bana yetiyor. Ama bu aldığım maaş bir aileye kesinlikle yetmez. Şimdi bana maaşım yetmiyor dersem yalan söylemiş olurum. Şu anda benim aldığım maaş 2-3 kişilik bir aileyi geçindirmeye kesinlikle yetmez. Bu nedenle hükümetimizin emekli maaşlarını yeniden gözden geçirmeli ve Türkiye standartlarında maaşları düzenlemesini istiyoruz. Türkiye de özellikle emekli maaşında çok adaletsizlik yapılıyor. Herkese aynı oranda zam yapıldığı için az maaş alana az zam, çok maaş alana çok zam yapılmış olunuyor. Tabi bu durumda emekli maaşlarının arasında ki farkı her geçen yıl daha da çok açıyor. Umarız önümüzde ki yıl bu sistem değişir ve herkese eşit miktarda zam yapılmış olur” dedi.

Bozkurt, “Bu yapılan zamdan daha iyi zam yapacak bir hükümet yok”

İsmail Bozkurt, “ 2003 yılında sağlık nedenlerinden dolayı bir sene önce emekli oldum ve ilk maaşım 450 lira idi. Şimdi yapılan zam ile 2 bin 100 lira oldu. Şu anda yapılan zamdan da hükümetten de çok memnunum. Bu yapılan zam ilk altı ay içindir. Temmuz ayı itibariyle bir bu kadar daha yeni zam yapılacak. O zaman maaşlarımız yeniden yükselecek. Bu yapılan zamdan daha iyi zam yapacak bir hükümet yok. Devletimize iç ve dış düşmanlar sarmış durumda ve deseler ki “Bir ay maaş veremeyeceğiz” helali hoş olsun derim. Ben eğer ki bir sene önce emekli olmasaydım şimdi maaşım belki de 3 bin lira olacaktı. Bunun nedeni de ben çalışırken hep primlerimi yüksek yatırılan işlerde çalıştım. Primlerim hep yüksekten yattığı içinde maaşım diğer emeklilere göre biraz daha fazla oluyor” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.