DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Sağanak Yağışlı

Cintaş’tan Bilirkişilik Eğitimi

Cintaş’tan Bilirkişilik Eğitimi

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Üyesi Mustafa Cintaş, Gölcük Temsilciliğinde Bilirkişilik Eğitimini verdi.

Eğitime Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Gölcük Temsilcisi Yasemin Ergin, Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağladı.

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Üyesi Mustafa Cintaş, Bilirkişilik Eğitiminde şu bilgileri aktardı: “Belirli bir konudan iyi anlayan ve bir anlaşmazlığı çözümlemek için kendisine başvurulan uzman kişiye ‘bilirkişi’ denir. Bilirkişilik, geçmişi çok eski tarihlere dayanan köklü bir kurum olup geçmişten beri uyuşmazlıkların çözümünde özel bilgi sahibi bilirkişilerden yararlanılmıştır. Günümüz toplumunda nüfus hızla artmakta, teknoloji hızla gelişmekte, bireyler arası ilişkiler karmaşıklaşmakta, uyuşmazlıklar artmaktadır. Gelişen toplum içinde uzlaşma kültürünün de yayılması ve benimsenmesi gerekirken insanlar zamanla birbirlerine karşı saygılarını ve hatta tahammüllerini yitirmekte, hemen hemen her konu yargı önüne getirilmekte; bu durumda adliyelerde dava dosyalarının birikmesine vesile olmaktadır. Dolayısıyla her geçen gün dava çeşitliliği artmakta ve çoğu zaman uyuşmazlıkların çözümlenmesi için hakimlik mesleğinin gerektirdiği bilginin de dışında ve hatta ötesinde teknik, özel bilgi birikimine ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu noktada bazı davalarda zorunlu olarak, bir çok hakimin takdiri ile görüşüne başvurulan özellikle Türk Medeni Yargılamasında kararların verilmesinde önemli ölçüde tesiri olan, kimi zaman kararların tek dayanağı bilirkişilik müessesesi karşımıza çıkmaktadır.”

Bilirkişilik Kanunu ile;

“Bilirkişilik Kurunu ilk defa müstakil bir kanun ile bütün boyutlarıyla ele alınarak, Bilirkişilerin kalite standardının tesisi ve Etkin bir denetim mekanizmasının kurulması amaçlanmıştır.”

Faaliyette bulunacak gerçek kişilerde Bilirkişiliğe kabul şartları;

Cintaş, verdiği eğitimde, Bilirkişiliğe kabul şartları hakkında şu bilgileri verdi: 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar,

Terör Örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak.

Daha önce kendi isteği dışında bilirkişilik sicilinden çıkarılmamış olmak.

Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten geçici ya da sürekli olarak yasaklanmamış olmak.

Başka bir bölge kurulunun listesine kayıtlı olmamak.

Bilirkişilik temel eğitimini tamamlamak.

Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak ya da daha fazla çalışma süresi belirlenmiş ise bu süre kadar fiilen çalışmış olmak.

Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için mevzuat tarafından aranan şartlara uygun olmak ve mesleğini yapabilmek için gerekli olan uzmanlık alanını gösteren diploma, mesleki yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi veya benzeri belgeye sahip olmak.

Netice itibariyle bilirkişiliğe kabul edilenler için üç yıl için geçerli bilirkişilik yetki belgesi düzenlenir ve sicile kaydedilir. Bilirkişilik siciline kaydedilenler yenin ettirilmek suretiyle kabul edilir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.