DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Sağanak Yağışlı

ESKİ CAMİMİZDE NE VARSA ONU İSTİYORUZ

ESKİ CAMİMİZDE NE VARSA ONU İSTİYORUZ

Değirmendere Yalı Cami Cemaati Gazetemize dert yandı

Değirmendere’nin en eski camilerinden birisi olan Yalı Cami Cemaati Yalı Evleri Projesi kapsamında yapılan yeni Caminin çok eksiklerinin olduğunu ifade ederek, eksikliklerin bir an önce tamamlanmasını istiyor.

Gazetemize açıklama yapan Cami cemaati Yeni Caminin yıkılan camiden küçük olduğunu söyledi. Camide imam olmadığını ifade eden cemaat, Camide ses donanımı, imam odası ve müezzin mahfilinin olmadığını da belirttiler. Değirmendere Yalı Cami’nde ayrıca ayakkabılık yerinin de olmadığını söyleyen Cami cemaati şu açıklamalarda bulundular.

Arslan, “Yıkılan Cami şimdikinden daha büyüktü”

Cami cemaatinden Hüseyin Arslan, “Yıkılan Cami şimdikinden daha büyüktü. Yeni yapılan camide ne yazık ki önemli eksiklikler var. İlk isteğimiz camimize imam atanması. Uzun zamandır camimizde imam yok. Bu durum Değirmendere’nin en eski camisi olan Yalı Cami’ye haksızlık. İkinci isteğimiz; Camimizde ses donanımı yok. Bu yüzden bizler cemaat olarak ses donanımı istiyoruz. Bir de camimizde müezzin mahfilide yok. Yeni camimizde bu eksikliklerin en kısa sürede giderilmesini istiyoruz” dedi.

Avseren, “Şu anda camimizde ses donanımı, cami mahfili, ayakkabılık ve İmam odası yok”

Kadir Avseren, “Yalı Cami bizler için çok değerli. Camimiz Yalı Evleri Projesi kapsamında yıkılmadan önce daha genişti. Yeni yapılan Cami yıkılan camiden daha küçük. Şu anda camimizde ses donanımı, cami mahfili, ayakkabılık ve İmam odası yok. Bizler yetkililerin bu eksiklikleri en kısa sürede tamamlayacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Önal, “Camimizde uzun süredir İmam yok”

Vural Önal, “Camimizde uzun süredir imam yok. Bizler namazlarımızı müezzin arkadaşlarımız ile kılıyor, ibadetimizi yapıyoruz. Camimiz yıkıldıktan sonra yenisi yapıldı ama yeni cami eskiye oranla daha küçük. Bu yüzden özellikle Cuma namazından sonra cami çıkış kapısı yoğunluktan ötürü çok sıkıntılı oluyor. Ayrıca camimizde müezzin mahfili, ses donanımı ve ayakkabılık yok. Bizler eski camimizde ne varsa onları istiyoruz” diyerek isteklerini dile getirdi.

Öztok, “Bazı İmamlar Yalı Cami’de görev yapmak istemiyor”

Ahmet Öztok, “Yalı Cami Değirmendere’nin simge camilerinden birisi. Depremde hasar aldı yıkıldı ve yeniden yapıldı. Geçtiğimiz yıl proje kapsamında yıkıldı yeniden yapıldı. Yeni cami güzel olmasına rağmen eksiklikleri çok var. Cami cemaati olarak eski camimizde ne varsa hepsini istiyoruz. Ayrıca Camimize artık kadrolu imam atansın. Uzun zamandır camimizde bu sorun devam etmekte. Bazı İmamların camimizin lojmanı olmadığı için ve camimizden cenaze kalkmadığı için buraya gelmek istemediğini duyduk. Bu durum bizi üzdü. Umarım yetkililer sesimizi duyar ve isteklerimiz en kısa sürede yerine gelir.”

Yakupoğlu, “Camimizdeki eksiklikler bir an önce tamamlanmalı”

Turgut Yakupoğlu, “Camimizdeki eksiklikler bir an önce tamamlanmalı. İbadetlerimizi bu eksikliklerle yapmaya çalışıyoruz. Yalı Cami bölgemizin en güzel camilerinden birisi. Bu yüzden yetkililer sesimizi duymalı ve eksiklikleri tamamlamalı. Diğer arkadaşlarımın belirttiği gibi Camimize kadrolu imam istiyoruz. Yetkililer ve Müftümüz sesimizi duysun. Yetkililer Allah’ın evini sahipsiz bırakmasın” dedi.

Emen, “Eksikliklerden ötürü sıkıntı yaşıyoruz”

Razı Emen, “Camimiz yıkılan camiden daha küçük. Bu yüzden bazı sıkıntılar yaşıyoruz. İlk isteğimiz cami girişine ayakkabılık ve ses donanımı. Ayrıca Müezzin Mahfilimiz ve İmam Odamız yok. Yetkililerden bu isteklerimizi yerine getirmesini istiyoruz.”

Başlı, “Eksiklikler bir an önce giderilmeli”

Son olarak görüşlerini açıklayan Cami Cemaatinden Sadettin Başlı, şu sözleri dile getirdi: “Bizler Yalı Cami Cemaati olarak camimizin eksiksiz ve örnek olmasını istiyoruz. Yeni yapılan camimiz estetik açıdan güzel. Fakat yıkılan camimiz yeni camiden daha genişti. Cuma namazı çıkışı oldukça sıkıntı yaşamaktayız. Camimizdeki ayakkabılık ne yazık ki yetmiyor. Ses sistemimiz yok, müezzin mahfilimiz yok. Kadrolu İmamımız yok. Bizler bu eksikliklerin giderilmesini istiyoruz” diyerek görüşlerini ifade etti.

İsim: Arif ÖZTOK

YORUMLAR
  1. Avatar Hkc dedi ki:

    Kıymet bilinmezse böyle olur!!!