DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
ALTIN 461,55
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 21°C
Parçalı Bulutlu

Geleceğin bilim adamları bu proje ile yetişecek

Geleceğin bilim adamları bu proje ile yetişecek

Büyükşehir Belediyesi Kocaeli genelindeki 74 okula 91 adet laboratuvar kurdu.

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘’Deneyerek Öğreniyorum Projesi’’ kapsamında kent genelindeki 74 okulumuza 91 adet laboratuvar kuruyor. ‘Fen, fizik ve kimya-biyoloji’’ laboratuvarlarında en gelişmiş deney malzemeleri kullanıldığı projenin tanıtım toplantısı Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla Yahya Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti. Başkan Karaosmanoğlu “Pratiğe dönüşmeyen, hayatta uygulanmayan bilgi asla yeterli bilgi değildir. Bilgi uygulanırsa, sahada yerini bulur ve pratiğe dönüşürse faydalı olur” ifadelerini kullandı.

‘’DENEYEREK ÖĞRENİYORUM PROJESİ’’

Büyükşehir Belediyesi geleceğimizin teminatı gençlerimize özel yeni ve değerli bir projeyi daha hayata geçiriyor. Bilimde teorikten pratiğe giden yol ‘’deneyerek öğrenmek’’ten geçiyor. Genç beyinlerin kitaplarda okudukları bilgileri, kendileri için özel olarak hazırlanan laboratuvarlarda deneyler yaparak öğrenmesi, yeni şeyler keşfetmesi gerekiyor. Buradan yola çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği ‘’Deneyerek Öğreniyorum Projesi’’ kapsamında kent genelindeki 74 okulumuza 91 adet laboratuvar kuruyor. Geleceğin bilim insanlarının yetişeceği laboratuvarlardan 13 okulda 16 tanesi tamamlandı.

“DENEY YAPMADAN, UYGULAMADAN ÖĞRENİLMEZ”

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Pratiğe dönüşmeyen, hayatta uygulanmayan bilgi asla yeterli bilgi değildir. Bilgi uygulanırsa, sahada yerini bulur ve pratiğe dönüşürse faydalı olur. Çalışmadan deney yapmadan uğraşmadan emek vermeden hiç bir şey olmaz. Atatürk’ün ifade ettiği gibi çağdaş medeniyetin önüne geçmek için çalışmak zorundayız. Deney yapmak zorundayız. Mühendislerimizin ve öğrencilerimizin önünü açmak zorundayız. Geçlerimizin önünü açıp güzel imkanlar verirsek her konuda başarılı olurlar. En büyük sevincimiz sizlerin hayata güze hazırlanmanız ve güzel yetişmenizdir. Bir baba için anne için torunun başarısı onun için en büyük mutluluktur. Bu projenin okulumuza kentimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

“KİTAPTAKİ BİLGİLER TEK BAŞINA YETERLİ OLMAZ”

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy tanıtım toplantısında konuşma gerçekleştirdi. Vali Aksoy; “Eğitim bizim için olmasa olmaz ve önemli verdiğimiz alanların başında geliyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin en iyi şekilde yetişmesi hepimizin en büyük arzusu. İyi bir eğitim için fiziki mekanların iyi şekilde sunulması gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun eğitime büyük önem verdiğini bir kez daha ifade ederek kendisine teşekkür ediyorum. Bugün önemli bir laboratuvarın açılışını yapıyoruz. Gençlerimiz birçok konuyu kitaplardan okuyarak öğreniyor. Ama kitaplarda yazan bilgiler onların eğitimine tam anlamıyla katkı sağlayamıyor. Deney ve test yapmak, onu yaşayarak öğrenmek daha etkili oluyor. Bu bakımdan laboratuvarlarımız öğrencilerimizin yetişmesi açısından fırsat yaratan ortamlardır. Okullara kazandırılan laboratuvarlar için Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Ortaokul ve liselerde yapılan ‘’fen, fizik ve kimya-biyoloji’’ laboratuvarlarında en gelişmiş deney malzemeleri kullanıldığı projenin tanıtım toplantısına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, okul müdürleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

BİLİME KATKI, EĞİTİME DESTEK

Kocaelili öğrencileri sadece bilimi takip eden gençler olmaktan çıkarıp; okudukları bilgileri pratiğe dönüştürebilen bilim insanları olmalarını sağlamaya çalışan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eğitime verdiği desteklere bir yenisini ekliyor. Bilişim Vadisi’ne ev sahipliği yapan Kocaeli’de; her yıl 6. sınıf öğrencilerine dağıttığı dizüstü bilgisayarlar, Türkiye’de en çok düzeneğin yer aldığı Kocaeli Bilim Merkezi ve sektörün öncü firmalarının katılımıyla yapılan Kocaeli Bilişim Fuarı’yla Büyükşehir Belediyesi bilime de önemli katkı sağlıyor.

EN GELİŞMİŞ DENEY ALETLERİ KULLANILIYOR

Geleceğin Bill Gates’leri, Aziz Sancar’ları olmaya aday Kocaelili gençleri; gözlem yapma, düşünme, yorumlama ve bilim üretmeye yönlendirmeyi misyon edinen Büyükşehir, ‘’Deneyerek Öğreniyorum Projesi’’ni geliştirdi. Proje kapsamında Kocaeli’ndeki 74 ortaokul ve liseye 91 adet laboratuvar kuruluyor. Fen, fizik, kimya-biyoloji dallarından oluşan laboratuvarlarda günün gereklerine uygun, en gelişmiş deney aletleri ve malzemeler yer alıyor. Böylece öğretmenler, derslerde öğrettikleri teorik bilgileri, öğrencilere pratik olarak da gösterme imkanı buluyor. Proje kapsamında; 42 ortaokula 42 adet fen, 32 liseye 28 adet fizik ve 21 adet kimya-biyoloji laboratuvarı kurulacak.

 

KURULUMU TAMAMLANAN OKULLAR

 

S.NO İLÇE OKUL ADI İHTİYAÇ
FEN FİZİK KİMYA-BİYOLOJİ
1 İZMİT HACI BEKTAŞ VELİ ORTAOKULU 1
2 İZMİT EVLİYA ÇELEBİ KIZ AİHL-   ORTAOKUL 1
3 İZMİT KILIÇARSLAN ORTAOKULU 1
4 İZMİT TÜRK PİRELLİ OO 1
5 İZMİT AKMEŞE ORTAOKULU 1
6 İZMİT MİMAR SİNAN İMAM HATİP ORTAOKULU 1
7 İZMİT ŞEHİT ÖĞRETMEN ERGİN KOMUT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 1
8 İZMİT SABANCI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 1 1
9 İZMİT KANUNİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 1
10 İZMİT İZMİT ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 1 1
11 BAŞİSKELE BAHÇECİK MESLEKİ VE TEKNİK A.L. 1 1
12 İZMİT İZMİT MUALLİM NACİ ANADOLU LİSESİ 1
13 İZMİT YAHYA KAPTAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 1

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.