DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Karaosmanoğlu, ‘’Balkanlardan uzak Asya’ya kadar gönül coğrafyamıza el uzatıyoruz’’

Karaosmanoğlu, ‘’Balkanlardan uzak Asya’ya kadar gönül coğrafyamıza el uzatıyoruz’’

TDBB’nin Ocak ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Kartepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya başkanlık eden Karaosmanoğlu, “TDBB olarak ülkemizin yerel yönetimlerdeki tüm tecrübelerini üye belediyelerimize aktaracağız” dedi.

Türk Dünyası arasında mevcut olan ortak kültür ve medeniyet mirasını dikkate alarak, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma yaklaşımı ile bilgi, görgü ve karşılıklı deneyimlerden yararlanmak amacıyla kurulan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Ocak ayı yönetim Kurulu toplantısını Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde gerçekleştirdi. TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yerli ve yabancı üye belediye başkanlarının da yer alığı yönetim kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “TDBB olarak gönül coğrafyamızda yer alan üye belediyelerimizle yakından ilgilenerek elimizi uzatıyoruz. Bilgi ve tecrübemizi Balkanlardan uzak Asya’ya aktarmak için de yoğun bir tempoda çalışıyoruz” dedi.

“PROJELERİMİZİ BİR BİR HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Tarihi ve kültürel mirası korumak, ekonomik, teknik, sosyal ve kültürel alanlar başta olmak üzere işbirliğini geliştirmek, kent ve kent yönetimlerinin sorunlarını ve çözüm yollarını belirlemek amacıyla kurulan Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Balkanlardan Uzak Asya’ya kadar karşılaşılan problemlere karşı ortak çözümler aramak ve uygulama çalışmaları yapmak için yürüttüğü çalışmalara üye coğrafyalardan bin iki yüzü aşkın yerel yönetime aktarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda kent yönetimi ve kent kültürü konusunda yeni modelleri araştırmak ve geliştirmek amacıyla çalışmalar yapmak, yaptırmak ve yapılan çalışmaları desteklemek için alınan kararları üç aylık dönem içerisinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı Moğolistan, Azerbaycan, Tataristan, Bosna Hersek ve diğer ülkelerin katılımlarıyla Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yapıldı. İşbirliği protokollerinin de yapıldığı toplantıda düşüncelerini ifade eden Karaosmanoğlu, “Sosyal sorumluluk alanlarımız gelişirken, gönül coğrafyamızı yakından ilgilendiren konulara da uzak kalmıyoruz. 2003 yılından itibaren aktif bir şekilde çalışan TDBB, kurulma amacına hizmet eden projeleri bir bir hayata geçirmektedir” diye konuştu.

“İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ İMZALANDI”

Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği İle TDBB Arasında İşbirliği Protokolü imzalanmasının yanında Bosna Hersek’in Doboj İstok Belediyesi ile Bosna Savaşında şehit düşen 300 şehit “Doğu Doboj Şehitleri Anıtı Projesi” İşbirliği Protokolünün de imzalandığı yönetim kurulu toplantısında 25 Ekim 2017 – 17 Ocak 2018 arası yapılan çalışmaların bilgilendirilmesi de gerçekleştirildi. TDBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk dünyasına yönelik faaliyetlerine ilişkin sunumlarını da gerçekleştirirken, Bosna Hersek Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın, “Bosna Hersek Bilgi Evi” Projesi Destek talebi de görüşüldü. Bosna Hersek Emmaus Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Srebrenitsa’da Bulunan Öğrenci Yurduna Destek Talebi, Makedonya Tetovo (Kalkandelen) Belediyesi, “Kalkandelen Bratstvo Migyeni Türkçe Okulu Restorasyonu Projesi” için destek verilmesinin de kararlaştırıldığı toplantıda Arnavutluk Skrapar Belediyesi itfaiye aracı talebi ile Donji Vakuf (Bosna Hersek) Belediyesi ve Şehzadeler (Manisa) Belediyesi İşbirliğinde “Çocuk Parkı Projesi” destek talebi de karara bağlanan diğer konulardı.

“AZERBAYCAN İLE TÜRKİYE HER DAİM KARDEŞTİR”

Yönetim kurulu toplantısında Bosna Hersek Emmaus Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin Srebrenitsa’da Bulunan Öğrenci Yurduna Destek, Makedonya Tetovo (Kalkandelen) Belediyesi, “Kalkandelen Bratstvo Migyeni Türkçe Okulu Restorasyonu Projesi” ile Donji Vakuf (Bosna Hersek) Belediyesi ve Şehzadeler (Manisa) Belediyesi İşbirliğinde yapılacak “Çocuk Parkı Projesi” için destek talebine olumlu cevap verildi. TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “İki devlet bir millet olan Azerbaycan ile Türkiye her daim kardeş birer ülkedir. Azeri kardeşlerimizin acısı acımız, sevinci sevincimizdir. Bu nedenle Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Azerbaycan Şehir Belediyeler Birliği Arasında İşbirliği Protokolümüzü ve Bosna Hersek’in Doboj İstok Belediyesi ile “Doğu Doboj Şehitleri Anıtı Projesi” İşbirliği Protokolümüzü imzaladık. Aldığımız bu kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum. TDBB olarak gönül coğrafyamızla yakından ilgileniyoruz. İlişkilerimizin güçlenmesi ile bilgi ve tecrübelerimizin aktarılması için çalışmalarımızı birlik olarak sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

ÜZÜLMEZ, “TECRÜBELERİMİZİ AKTARMAK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ”

TDBB’nin Ocak ayı yönetim kurulu toplantısına ev sahipliği yapan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de, “Kocaeli’de çok genç bir belediye olarak halkımıza hizmet ediyoruz. İlçemiz içerisinde sanayi kuruluşlarının ve ulaşım ağlarının arasında yer almaktadır. Kocaeli’ye bu kapsamda turizm başlığı altında çok önemli katkılarda vermekteyiz. Son 4 yılda yatak kapasitesini yüzde 200 seviyesinde arttırdık. Büyükşehir Belediyemiz ve Kocaeli Üniversitemiz ile birlikte kongreler turizmi yapılması yönünde ciddi çalışmalar yapmaktayız. Türk Dünyası Belediyeler Birliği üyesi olarak da bu noktada ki bilgi ve tecrübelerimizi aktarmak için çaba sarf ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez konuklarına Ekolojik Köy’den elde edilen ürünleri ve Eşme Ayvasını hediye etti. Toplantıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratic, Tataristan Türkiye Temsilcisi Ayrat Gataullin, Azerbaycan Milli Şehir Belediyeleri Birliği Genel Sekreteri Tofıg Hasanov’un yanı sıra TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.