DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Sağanak Yağışlı

Karar alma mekanizmalarında kadınlar önemli rol almalıdır”

Karar alma mekanizmalarında kadınlar önemli rol almalıdır”

Başkan Karaosmanoğlu, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kocaeli İl Temsilcisi Berna Abiş ve yönetimini makamında ağırladı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye’deki mevcut siyasal, sosyal ve ekonomik düzenin gelişimine katkı sağlamak amacıyla kadınların birikimlerini, yeteneklerini verimli olarak kullanabilecekleri uygun zemini sağlama amacıyla kurulan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kocaeli İl Temsilcisi Kocaeli İl Temsilcisi Berna Abiş ve yönetimini makamında ağırladı. Verimli geçen görüşmede karşılıklı fikir alışverişi yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Karar alma mekanizmalarında kadın önemli rol almalıdır. Bunu şahsen destekliyorum” dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EDİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Portakal Hafız Konağında çalışmalarını sürdüren KADEM, toplumda kadına yönelik şiddetle mücadele noktasında önemli bir sivil toplum kuruluşu olarak da son aylarda yaptığı projelerle de kent ve ülke çapında kendinden söz ettirmeye başladı. Bu anlamda Kocaeli İl Temsilcisi Berna Abiş, kadının aile içi ve sosyal rollerinin dengelenmesi adına, kadın hakları ve fırsat eşitliği konusunda toplumda ortak bir bilinç oluşturulmasını sağlamak için çalıştıklarını da belirtti. Abiş ayrıca, “Kadın haklarını koruyarak demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan hakları ile temel özgürlüklere saygının geliştirilmesine ve sağlamlaştırılmasına katkıda bulunmak için tüm üyelerimizle birlikte yönetimimizle çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

“KADEM OLARAK ÖNERİLER SUNMANIZ GEREKMEKTEDİR”

Kadın ve aileyle ilgili olarak hayatı anlamlandıran sağlık, hukuk, çevre, sanat, spor, medya, ahlaki değerler gibi her konuyu çalışma sahası içerisinde kabul etmenin nedenli önemli olduğunu da vurgulayan Abiş, son olarak da, “Kadınların aile içinde, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatta üretken bireyler olmalarını desteklemek, örgütlü sivil toplumun ve kadınların vatandaşlık hakları, insan hakları ve demokratik reformlarla ilgili çalışmalarını desteklemek içinde büyük çaba sarf ediyoruz” ifadelerini sarf etti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’da, Kamu sektöründe kadın ve erkek fırsat eşitliği farkı, sektörel ve mesleki ayrımda eşitsizliğin kalkması için proje üretilmesinin önemine vurgu yaptı. Kamu ve özel sektörde kadının üretime dönük engellerin kaldırılmasının çok önemli olduğunu da söyleyen Karaosmanoğlu, “Bu engelleri aşmak için KADEM olarak öneriler sunmanız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“KADININ GELİŞİMİNE DÖNÜK ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ”

 Kadın ve Demokrasi Derneği’nin Kadınların sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasal hayata aktif katılımlarını sağlayarak, kadınların demokratik haklarının bilincinde olmalarını destekleyici, mesleki gelişimlerine yönelik projeler ve aktiviteler gerçekleştirerek; araştırma, inceleme ve yayın çalışmalarını teşvik etmek, yürütmek ve yaymayı amaçlamadığının da önemli vurgulandığı görüşmede, Kocaeli’de kadının gelişimine dönük çalışmaları Büyükşehir Belediyesi olarak destekleyemeye devam edeceklerini ifade eden Karaosmanoğlu, “Biliyoruz ki Büyük Türkiye hedefine kadınlarımızla ulaşabiliriz. Kadınlarımız her platformda ülkemizin kalkınmasına dönük karar mekanizmalarında yer almalıdır. Bunu şahsen çok önemsiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.