DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Sağanak Yağışlı

Kılıç, “Yapılan zamlar emekli aylıklarını küçültüyor”

Kılıç, “Yapılan zamlar emekli aylıklarını küçültüyor”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Gölcük Şube Başkanı Ali Osman kılıç, yaptığı açıklamada zamların emekli aylıklarını küçülttüğünü ifade etti.

Kılıç, “Her ay açıklanan tüketici fiyat artışlarında, emeklilerimizin harcama kalemleri ve enflasyona etkisi sınırlı kalmaktadır”

Başkan Kılıç, yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi: Emekli aylıklarının tüfe artışlarına endekslenmesi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan tüketici fiyat artışlarında, emeklilerimizin harcama kalemleri ve enflasyona etkisi sınırlı kalmaktadır. Bu sistemin hesaplanma kurgusuna bakıldığında, emeklileri koruyan yönünün olmadığı net bir şekilde görülmektedir.”

“417 mal ve hizmetin fiyatları izlenmekten vazgeçilmeli”

TÜİK tarafından belirlenen 417 mal ve hizmetin fiyatları izlenmekte ve gruplara göre belirlenen temsil yüzdeleri ile fiyat artışları hesaplanmaktadır. Açıklanan artışlara bakıldığında, emeklinin harcamalarının gerçekçi olarak temsil edilmediği gerçeği ile karşı karşıyayız. Emeklinin aylık harcamalarındaki aylık artış yüzde 2 olurken; TÜİK ise, 417 maddenin fiyat artışı ortalamasını, yüzde 0.35 olarak açıklamaktadır. Bu tür örnekleri, her ay kıyaslama yaparak, çoğaltabiliriz.”

‘Ücretli geçinme endeksi’ yapılmalı

“Genel enflasyon hesabı makro göstergeler için kullanılabilir. Buna itiraz etmiyoruz. Fakat emekliyi bu sisteme mahkum etmek, doğru bir seçenek olarak görülemez. Bu nedenle, emekliler ve ücretliler için ‘Ücretli geçinme endeksi’ yapılmalı ve temsil düzeyi daha adil olan bir fiyat artışları hesaplanmalıdır. “

“Ne yazık ki, bugüne kadar yapılan değişikliklerde eşitlik ilkesi korunamamıştır “

Kılıç, son olarak, “Türkiye Emekliler Derneği 2000 yılında yapılan sistem değişikliği ile önce, aylık tüfe artışlarına, 5510 sayılı Kanunla da altı aylık artışlarına, mahkum edilmesine itiraz etmiştir. Sistemin sağlıklı olmadığını ve emeklinin alım gücüne katkısı olmadığını değerlendiren Hükümet, bazı yıllar özel kanunlar ile seyyanen zamlar yapmak durumunda kalmıştır. Emekli Sandığı emeklileri, kamu toplu sözleşmeleriyle sağlanan zamlardan yararlanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise tüfeye endeksli zamlar yansıtılıyor.Bunun dışında, emekli aylıklarının hesaplanmasında da farklılıklar bulunuyor. Emekli sandığı, gösterge sistemine göre aylıkları hesaplarken, SSK ve Bağ-Kur’da ise, çalışılan dönemlerde yürürlükte olan kanun hükümlerine göre karma emekli aylığı hesaplanması uygulandığından, emekli aylılarında kayıpları yaşanıyor. Sosyal güvenliğin temel ilkesi, eşitliktir. Ne yazık ki, bugüne kadar yapılan değişikliklerde eşitlik ilkesi korunamamıştır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.