DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 21°C
Sisli

KOCAMAN FARK

KOCAMAN FARK

Esnaf 582’ye 217 dedi

KOCAMAN FARK

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda beklenen kongre günü geldi. Odanın 18. Olağan Kongresinde Mevcut Oda Başkanı Necmi Kocaman ve Başkan Adayı Yasin Güner kıyasıya yarıştı. Olağan Genel Kurul Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı’nda yoğun katılımla gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Necmi Kocaman 582 oy alarak, yeniden başkanlığa seçildi.

Katılım oldukça yoğun oldu

Necmi Kocaman ve Yasin Güner’in kıyasıya yarıştığı kongre oldukça yoğun katılımla gerçekleştirildi. Kongreye Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya,  İlçemizin siyasi parti ilçe başkanları, temsilcileri, Eski Gölcük Belediye Başkanı Şaban Aktürkoğlu STK ve Dernek Başkanları, çok sayıda davetli ve oda üyeleri katılım sağladı.

Divan Başkanı Kemal Kaya seçildi

Kongreye 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Kongreye 1575 üye katılım sağladı. Kongrede Divan Başkanlığı’na Kemal Kaya, Divan Katipliği ve Üyelerine Kemal Erol, Şengül Bekar, Nuray Cömert, Neriman Kıvanç seçildi.

Kocaman, “Her zaman tarafsız olduk”

Kongrede konuşma yapan Mevcut Başkan Necmi Kocaman, şu sözleri söyledi: “18. Olağan Genel Kurulumuza hoş geldiniz. Kongre sonraki süreçteki amacımız esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet etmek, Gölcük’ümüze katkı sunmaktır. Bizler sizlere hizmet için varız, Allah’ın iziniyle dik durup, dürüst ve doğru çalışmalar yapıp, sizleri en iyi şekilde temsil edeceğiz. Yöneticilerimiz olarak yöneticinin toplumun ışığını aydınlatan kısım olduk. Esnafımızın sorunlarını çözme yolunda adım atan, esnaflarımızın yanında olan yöneticiler olduk. Bizler sizleri en iyi şekilde temsil etmek için ailemizle mazbut olduk. Doğru olduk, her zaman dürüst olacağız dedik, olduk. Tarafsız olacağız dedik, olduk. Esnafımızın sorunlarını çözeceğiz dedik, çözdük. Çıkar gruplarından uzak durduk, onların sözcüsü asla olmadık. Kendimizi esnaflardan asla ayrı görmedik, her zaman yanlarında olduk. Yöneticileriniz olarak sözlerimiz bir özü bir olduk. Paylaşımcı olduk. Çok şükür ürettik, eser bırakan olduk. Sorun yaratan değil, sorun çözen olduk. Okuyan olduk, araştıran olduk. Siz esnaflarımızın gereksinimlerin ne olduğunu anlayan olduk. Bizler yöneticiler olarak, yatmak yerine çalışan olduk. Bizler karar ve neticelerimizle çok şükür şeffaf olduk. El uzattık, varlığımızı hissettirdik. Hiç kimseye maddi ve manevi olarak bağımlı olmadık. Olumlu enerjiyi esnaflarımıza olumlu enerji olarak verdik. Her zaman donanımlı olduk. Yüreğimiz daima Allah ve sevgisi ile dolu oldu. Abdestimizden asla şüphe eden olmadık. Her zaman hedefimiz ilk günkü sevdamızı bugünde dahil çalışmak, çalışmak, çalışmak olacak. ISO 9001 Kurumsal hedeflerimizi sorun yaratarak değil, sorun çözerek olacak” dedi.

Yönetim, Denetim ve Mali Bilanço ibra edildi

Kongrede Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası 2014-2015- 2016-2017 Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu Raporu ve Mali Bilanço okundu. Denetim Kurulu Raporu üyelerin oybirliği ile ibra edildi.

Ellibeş, “Bizler esnaflarımızın örgütlenmesini önemsiyoruz”

Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, kongrede şu konuşmayı yaptı: “Bizler 17 Ağustos 1999 tarihinde asrın felaketini yaşamış ve bu felaketin merkez üssü olarak ta ciddi bir yıkım ve tahribatla karşı karşıya kalmış ve tahminen 6 bine yakın deprem şehidi ile bugüne geldik. Öncelikle bütün şehitlerimize Allah’tan  rahmet diliyoruz. Gölcük depremden sonraki yapısını birlikte çalışarak kazandı. Altyapı ve üstyapısıyla, sanatsal ve kültürel çalışmalarıyla önemli bir şekilde ayağa kalkmıştır. Yıllardır var olan köklü şehirlerde sorunlar bitmez. Her zaman yeni ve isteklere gebedir. Ancak Gölcük yeniden yapılanma sürecini halkımızın samimi gayretiyle başardı. Bugün Gölcük’te hayat aksamadan devam ediyor. Önemli bir sorun yok. Tam oluşturulamayan bir hareket Gölcük’te ticari hareketliliğin istenilen noktalara gelememesidir. Maalesef istenilen noktada değiliz. Sonuçta yöneticilerde bu sorunları çözmek için var. İşte bizler de Gölcük’ün yeniden ticari hareketliliğe kavuşulması için yeni adımlar atılarak, uygulandı. Sonuç aldığımız yerler oldu, sonuç alamadığımız yerler oldu. Neden sonuç alınamadığının da araştırmasını yapıyoruz. Bizler esnaflarımızın örgütlenmesini önemsiyoruz. Bizler yerel ya da genel yöneticiler olarak muhatap olarak aldığımız oda başkanları ile görüşüp sorunların çözülmesi için adımlar atılırız. 4 yıl önce gerçekleştirilen kongrede sanayi konusunu dile getiren Necmi başkanı bizler kırmamış, elimizi taşın altına seve seve koyacağımızı söylemiştik. Bizler yeni sanayi için esnaflarımızın bizden isteklerini yerine getirmek için çalışmalarımıza başladık. Sonuçta bugüne baktığımızda temeli atılmasının 1 yıl olmamasına rağmen sanayimizin yüzde 70’i bitti. İnşallah Haziran’da yeni sanayi sitemiz bitecek. Çok şükür bu hususta sorunsuz çözüme kavuştuk. Ama çarşı içindeki dükkanlarda hala bazı sorunları gideremedik. Bizler küçük esnaflarımız için gelecekte birlikte atacağımız adımlarla bu sorunu halletmeyi hedefliyoruz. Trafikte yaşanan sorun yumak haline gelmişti. Bu sorunun çözümü için Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz bir adım attı. Yaklaşık 1,5 yıldır çalışma yapılıyordu. Geçtiğimiz hafta Sayın Kaymakamımız bu çalışmayı halkımıza duyurdu. İnşallah yeni uygulama yakında başlıyor. Trafik sorunu yeni uygulamayla yüzde 40 oranında çözülecektir. Bizler her zaman sizlerin yanındayız. Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Genel Kurulu’nun siz değerli esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Altıntaş, “Esnaf toplumun temel taşıdır”

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, “Başkanımda bahsetti. Ben inanıyorum ki esnaflarımız kendilerine yakışanı yerine getirerek, Gölcük’teki esnaflarımızı en iyi şekilde temsil edecek ve o başkanı seçecektir. Esnaf toplumun temel taşıdır. Esnaf ne kadar güçlüyse ol ülkede güçlüdür. Esnaf her zaman vatandaşımızın yanındadır. Ben esnaf kardeşlerimizin bu zamana kadar verdiği hizmetten ötürü teşekkür ediyorum. Şimdi Gölcük’te yeni trafik düzenlemesi var. Mecburen bir adım atmak durumundayız. İlçe merkezinde bize gelen en çok şikayet trafik. Bu soruna en çok neden olanlarda trafik kurallarına uymayan sürücülerdir. Bu konuda sizlerde hassasiyet bekliyorum. Sorunları birlikte çözeceğimize inanıyorum. Geçtiğimiz hafta Bakanlığımızın başlattığı uyuşturucu madde, sigara, alkol ve teknolojiye bağımlılıkla mücadele. Bu sorunlarla başa çıkma konusunda siz değerli esnaflarımızın desteğini bekliyorum. Yine başkanımın belirttiği gibi yeni sanayi konusu çok önemli. Bizde Ahilik geleneği var. Ahilik geleneğinin yerine getirilmesi için yeni sanayi sitesi sorunsuz tamamlanmalı. Turizm konusunda yeni adımlar atıldı. Belediyemizin büyük çalışmasıyla Saraylı’da her Pazar günü turizm pazarı kuruluyor. Vatandaşlarımız bu alanları gezerek, ilçemizin turizmine önemli katkılar koyacak. Genel Kurulunuzun hayırlı olmasını diliyor, esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yönetim ve Denetim Kurulu ibra edildi

Konuşmaların ardından Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun ibrası oy birliği ile kabul edildi.

Güner, “Esnafımızda beyin tutulması var”

Kongrede Başkan Adayı Yasin Güner konuşma yaptı. Güner, konuşmasında şunları söyledi: “Biz bu yola birkaç esnaf arkadaşımızla sessiz sessiz esnaf odasındaki eksikliği dile getirdik. Oda ne iş yapar? Aslında biraz araştırdığımızda Oda’da çok şey yapıldığını öğrendik. Hepimizin yaşadığı ortak sorunlarımız var. Biz bu seçime girdik, sonra dedik ki eksiklerimiz neler, onu tespit ettik. Sonra esnafımızda beyin tutulmasının olduğunu gördük. Esnafımız üretmiyor, fuarları takip etmiyor. Eğer bizler göreve gelirsek gruplara ayırıp, esnaflarımızı çeşitli farklı dallardaki fuarlara götüreceğiz. Arkadaşlar oda bizim. Bizim kimseyle işimiz yok. Bizler sadece hizmet etmek için yarış halindeyiz. Şunu görüyorum, beyin tutulmasının ortadan kaldırılması için genç arkadaşlarımızın önünün açılmasını istiyorum. Esnaflarımız sorunlarını bana gelip anlattılar. Bizler göreve geldiğimizde maaşımızın 3’te birini öğrencilerimize burs olarak vereceğimizi taahhüt ettik. Bizler her zaman esnafımızın başına esnaf gelecek dedik. Esnaf odası sadece faaliyet belgesi verecek yer olmadığını belirttik, sorunların çözümü için 4 sene için size en iyi hizmet verecek insanı sizlerin seçeceğine inanıyorum” dedi.

Kocaman, “Yasin kardeşimin projelerini 8 yıl önce başardık”

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, “Ülkemizin barometresi konumundaki esnaf ve sanatkarlarımızın sizlerin emanet olan odamızın birlik ve beraberlik kongresine hoş geldiniz. Bizlere 4 yıl önce verdiğiniz görevimiz boyunca yaptıklarımızla ve yapamadıklarımızla sizlerin teveccühünüze bırakıyoruz. Bizler 4 yılda 96 toplantı yaptık, Öğrencilere burs verilmiştir. İkizler OSBG ile anlaşma yapılarak, ilçemiz genelinde 1250 işyerinin muayeneleri yapılmış. İlçemizde faaliyet gösteren başta Esnaf ve Kefalet Kooperatifi ve bankalarla esnaflarımız için anlaşmalar yaptık. Üyelerimizin aidatlarını daha kolay ödeyebilmeleri için tüm işyerlerine pos getirttirdik. Bizlere verdiğiniz görev ve sorumluluk bilinci ile siz değerli esnaflarımız için profesyonelce kurumsallığı seçerek, sizlere hizmet etmenin mutluluğunu yaşadık. Esnaflarımızın çalışmalarının karşılığında beliren sorunların çözümünde gece gündüz çalıştık. Kurumumuzu alan el konumundan, veren, çalışan ve görevinin bilincinde olan konuma getirdik. Odamıza İSO 9001Hizmet Kalite sertifikasını kazandırdık. Bizler ilk gün nasıl çalıştıysak, bugünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tabi ki Yasin benim kardeşim. Kendisi hedeflerini anlattı ama bizler bu projeleri hayata geçireli 8 yıl oldu. Bizler kardeşiz. Çalışmalarımızı gönülden yapıyoruz. Eskiden kurumlarla, bankalarla görüşmek hayal gibiydi. Şimdi kardeş gibi oldu. Bizler bu duruma gelmek için gece gündüz çok çalıştık. Her yıl 2 bin lira için benim esnafım cezaevine girme durumuna gelmişken, şimdi arkadaşlarımızın desteği ile o arkadaşlarımıza destek oluyoruz. Her yıl 50 Öğrenciye burs veriyoruz. Bizler 0 lira kasayla görevi aldık, şimdi kasamızı nerelere getirdik. Hukuk hizmetlerimizle hangi esnaf arkadaşımızın işi varsa onu takır takır çözdük. Kan Bankası grubu kurduk. Aylık 40-45 ünite kan toplanarak, arkadaşlarımızın kan ihtiyacı olduğunda çare oluyoruz. Logomuz yoktu, bizden sonra logomuz geldi arkadaşlar. Arkadaşlar iddia ediyorum, Kocaeli’de en iyi hizmet eden odalardan birisi benim. O zincirin halkasını oluşturan arkadaşlarımızla biz hiç boş durmadık. Son bir değil, bin Necmi sizlere feda olsun. Bir şeyi bilinçli konuşmamız önemli. Ustalarımızın durumu çok kötü. Arkadaşlar burada Çıraklı Eğitim Merkezi var. 8 yıl eğitim zorunlu hale geldikten sonra çırak bulmak zorlaştı. Bizler bu sorun hakkında çalışmalarımızı yapıyoruz. Hepinizi seviyorum. Odamızın Olağan Genel Kurul’unun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Oy verme işleminde gergin anlar yaşandı

Kongrede oy verme işlemine geçildi. Oy verme sırasında Başkan Adaylarından Yasin Güner, oy sandığı etrafından oluşan kalabalıktan ötürü sert itirazlarda bulundu. Bu duruma bazı üyeler tepki gösterdi. Yaşanan olay kısa sürede sakinleştirilirken, zaman zaman bazı gerginliklerin yaşadığı gözlemlendi.

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayları Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri şu şekilde oluştu;

Başkan Adayı Necmi Kocaman

Yönetim Kurulu Asil Üyeler; Tuncay Yıldız, Çetin Balaban, Suat Öztürk, Ömer Küçükateş, Mehmet Bahar, Serdar Cankal, Metin Ece, Hasan Basri Artvinli

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler; Ergun Şahin, Resul Kocaağa, Kürşat Sönmez, Bilgehan Tuz, Fatih Saral, Nurhan Yaman, Mert Yazıcıoğlu, Mehmet Karaman, Barış Gönülal

Denetim Kurulu Asil Üyeler; Ersal Yılmaz, Tuğba Zeren, Fatih Kaya.

Denetim Kurulu Yedek Üyeler: Mustafa Bayazıt, Salih Serbes, İsmail İkiz

Başkan Adayı Yasin Güner;

Yönetim Kurulu Asil Üyeler; Tuğba Usta, Ünal Yazıcı, Murat Motor, Safa Öner, Abdulkadir Akman, Murat Çeviker, Serhat Yılmaz, Nesrin Yalabık Altıntaş

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler; Ayhan Şenol, Bülent Çoker, Haydar Baran, Samed Uçar, Celil Kılıç, Ferah Yorulmaz, Halil Atalar, Mehmet Kayar, Vahit Yıldırım

Denetim Kurulu Asil Üyeler:  Zafer Tanrıverdi, Okan İnanç, Murat Oktar

Denetim Kurulu Yedek Üyeler: Hasan Poyraz, Hande Küçükyılmaz, Zafer Murtazaoğlu

Necmi Kocaman’la yola devam

Saat 11.00’de başlayan kongrede oy verme işlemi 17.00’ye kadar sürdü. Başkan Adayı Necmi Kocaman oyunu 16.58’de kullanırken, diğer başkan adayı Yasin Güner oyunu erken kullandı. Saat 17.00 itibariyle oy sayılma işlemine geçildi. Oy sayım işleminden sonra Necmi Kocaman 582 oyla yeniden başkanlığa seçildi. Kongrede diğer başkan adayı Yasin Güner 217 oy aldı, 4 oyda geçersiz sayıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.