DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Parçalı Bulutlu

“Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” Konulu 6. Ufka Yolculuk Başladı

“Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” Konulu 6. Ufka Yolculuk Başladı

“Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” Konulu 6. Ufka Yolculuk Başladı

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından uluslararası çapta düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarının 6’ncısı, “Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” konusuyla kayıtlara geçtiğimiz hafta sonu Anıtpark’ta açmış oldukları mobil kayıt standı ile başladı.

Yarışma 8 Nisan’da düzenlenecek

Geçtiğimiz hafta sonu Anıtpark’ta açılan mobil kayıt standına Gölcük halkı yoğun ilgi gösterdi. Bu sene ki Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü konusu ile yarışmaya katılacak olan katılımcılara Sünnet Olmadan ümmet Olmaz adlı eser veridi. 8 Nisan’da düzenlenecek olan yarışmada bu kitaptan sorular çıkacak. Yarışmaya her yaş grubundan ve tüm dünyadan online olarak Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak katılabilinecek. Kocaeli ilindeki organizasyonu proje ortağı olarak Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü ile Gebze İlim Kültür ve Çevre Kulübü Derneği gerçekleştirecek.

Katılım çok yoğun oldu

Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarının 6’ncısı, “Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” konulu yarışmaya CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu ve Gölcük Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ezgin Aydın ve çok sayıda Gölcüklü katıldı.

Gülsuyu, “Bu yarışmaya hazırlanmak bilgi ve bilinçlenme açısından bir kazançtır”

Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu yarışma hakkında düşüncelerini dile getirdi. Gülsuyu, “ Günümüz Müslümanlarının ihtiyacı olan Kuran ve Sünnet bütünlüğü “ Sünnet olmadan ümmet olmaz” konusu bilgi, bilinç, inanç ve amel açısından ihtiyaç duyulan bir konudur. Yarışmaya katılanları tebrik ediyorum. Yarışma kaybedeni olmayan bir yarışma. Çünkü bu yarışmaya hazırlanmak bilgi ve bilinçlenme açısından bir kazançtır” dedi.

 Aydın, “İslam tarihini öğrenmemiz ve araştırmamız için çok güzel bir faaliyet olacağını düşünüyorum”

Gölcük Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ezgin Aydın’da yarışma hakkında düşüncelerini dile getirdi. Aydın, “ Bu sene ilk defa böyle bir yarışmaya katılacağım için heyecanlıyım. Aslında böyle faaliyetlerin çoğalması gerekiyor. İslam tarihini öğrenmemiz ve araştırmamız için çok güzel bir faaliyet olacağını düşünüyorum. Düzenleyene saygılarımı sunuyorum. Yarışmaya katılan herkese ve kendime başarılar diliyorum” dedi.

 Altun, “Gölcük’ten yoğun bir katılım sağlandı”

 Ufka Yolculuk Kocaeli Sorumlusu Osman Altun düzenlemiş oldukları yarışma hakkında bilgi verdi. Altun, “ Bu sene Sünnet Olmadan ümmet Olmaz sloganı ile 6’ncısını düzenlediğimiz Ufka Yolculuk bilgi ve kültür yarışmasına Gölcük’ten yoğun bir katılım sağlandı. Geçen seneki yarışmamıza Türkiye’den 588 bin kişi, Kocaeli’nden 21 bin 500 kişi ve Gölcük’ten de 2 bin 500 kişi katılım sağlamıştı. Bu sene de aynı yoğunlukta bir katılım bekliyoruz” dedi.

“Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz”

Ayrıca Ufka Yolculuk Kocaeli Sorumlusu Osman Altun yarışmanın hakkında bilgi verdi. Altun, “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” temasıyla 3 dil ve 11 ayrı kategoride düzenlenecek 6. Ufka Yolculuk Kültür Yarışması’nın 13 Kasım 2017 tarihinde başlayan kayıtları, 04 Mart 2018 tarihine kadar devam edecek. Başvurular internetten, yazılı sınav 8 Nisan 2018’de www.ufkayolculuk.com internet sitesinden ücretsiz başvuruların yapıldığı yarışmanın yazılı sınavı 8 Nisan 2018 tarihinde yapılacak.

Engelliler ve Mahkumlar da Yarışıyor!

Engelliler ve mahkumların katılabildiği yarışma 11 (onbir) farklı kategoride yapılacak.

A, B, C, D, E, F ve I Kategorileri Türkçe dilinde, G, H ve K kategorileri Arapça dilinde, J Kategorisi ise İngilizce dilinde olacak. Her kategori sorularının ayrı hazırlanacağı yarışma; A Kategorisi (10 yaş altı), B Kategorisi (10-14 yaş), C Kategorisi (14-19 yaş), D Kategorisi (19-30 yaş), E Kategorisi (30 yaş üstü), F Kategorisi/İhtisas Kategorisi (Resmi veya fahri din görevlileri), (imamlar, müezzinler, Kur’an kursu hocaları, vaizler vs.), G Kategorisi (Arapça 18 yaş altı), H Kategorisi (Arapça 18 yaş üstü), I Kategorisi (Türkçe online), J Kategorisi (İngilizce online), K Kategorisi (Arapça online) olmak üzere 7’den 70’ine 8 milyar insanlığın istifadesine sunulacak.

 Dünyanın Her Noktasından Online Sınav Heyecanı

Yarışmaya sınıflardan bağımsız olarak www.ufkayolculuk.com sitesi üzerinden I (Türkçe online) Kategorisinde 8 Nisan 2018 saat: 10.15’de (TSİ), J (İngilizce online) ve K (Arapça online) Kategorilerinde 15 Nisan 2018 saat: 11.00 ve 18.00’de (UTC) yapılacak.

“Kazananlar İsterse Umre’ye, İsterse Dost Ülkeye Gidecek”

Yarışmanın A, B, C, D, E, F, G, H kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre Seyahati + 2 bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 2 bin 500 lira, ikinci olanlar 2 Umre Seyahati + bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + bin 500 lira, üçüncü olanlar 2 Umre Seyahati + 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 500 lira ödüllerine hak kazanacak. Bu kategorilerde 4. – 10. olanlara ve I, J, K kategorilerinde ilk üçe girenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak. İl genelinde dereceye giren yarışmacılara ise toplamda 20 Bin TL para ödülü ve sürpriz hediyeler verilecek.

Destek Olan Kurumlar

Projeye destek olan; Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı yanında resmi ve özel yüzlerce kurum, kuruluş, kulüp, vakıf ve derneklerin ortaklığında onbinlerce gönüllü ile gerçekleşmesi bekleniyor.

En Geniş Katılımlı Sivil Yarışma

Hicri 1438, miladi 2017 yılında Kur’an-ı Kerim Meali konusuyla düzenlenen Ufka Yolculuk 5. Bilgi ve Kültür Yarışması, bin 754’ü yurtdışından, 6 bin 969’u cezaevlerinden olmak üzere Türkiye geneli ve 98 ülkeden 595 bin 372 kişi kayıt yaptırdı.

Türkiye’nin 81 ili, 853 ilçesi, KKTC, Almanya, Belçika, Kazakistan, İngiltere ve İsveç’teki sınav merkezlerinde, 235 cezaevinde, www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden ise dünya genelinde başarıyla tamamlanan bu organizasyona 17 bin 246 gönüllü destek verdi.

Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil yarışma organizasyonu olan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarına şimdiye kadar toplamda 1 milyon 494 bin 802 kişi kayıt yaptırdı.

 Neden Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü?

Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olan yarışmanın bu yılki “Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” konusu ile;

Kur’an ve Sünnet’in ayrılmaz bir bütün olduğunu anlamak,

Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayıp yaşamak,

Toplumun her kesimini Son Peygamber’in (sav) mesajları ile buluşturmak,

Yüce dinimiz İslam’ı sahih kaynaklar ile daha doğru anlamak ve anlatabilmek,

Hadis-i Şerifleri önemsizleştirip yok sayarak Kur’an-ı Kerim’i yanlış uygulatmayı amaçlayan tuzaklardan korunmak hedefleniyor” dedi.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.