DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 30°C
Az Bulutlu

VALİ HÜSEYİN AKSOY, UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KAPSAMINDA İLİMİZDE YAPILAN ÇALIŞMALAR İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

VALİ HÜSEYİN AKSOY, UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KAPSAMINDA İLİMİZDE YAPILAN ÇALIŞMALAR İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Vali Hüseyin Aksoy, Uyuşturucuyla Mücadele kapsamında ilimizde yapılan çalışmalar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Makam Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan katıldı.

Vali Hüseyin Aksoy’un yapmış olduğu konuşmalarında; “ Bugün Kocaeli’nde uyuşturucu ile mücadele konusunda güvenlik birimlerimizin yürüttüğü faaliyetleri sizlerle paylaşmak üzere bir aradayız.

Özellikle uyuşturucu konusu küreselleşme hareketleri ve sınırları aşan sanal bir çizgi haline dönüşmesi, özellikle bağımlılık yapıcı yasal olmayan madde kaçakçılığını sadece ülke sorunu olmaktan çıkıp uluslararası bir konuma gelmesi nedeniyle bu artık sadece bir ülkenin meselesi değil uluslararası bir boyuta da taşınmış durumdadır. Özellikle ülkemiz ve ülkemizin içerisinde yer aldığı Kocaeli’de bu transit geçitler noktasında da önemli bir il konumundadır. Güvenlik birimlerimizde bu hassasiyet çerçevesinde görevlerini bu anlayış içerisinde yürütmeye büyük gayret göstermektedir. Özellikle uyuşturucuya bulaşma ve alışma noktasında birçok neden ileri çıkıyor. İç göç sanayileşme, hızlı kentleşme, düzensiz nüfus artışı gibi birçok konu uyuşturucuya bulaşma noktasında etkin bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Bunlarla ilişkili mücadeleyi azaltmak ve daha iyi bir noktaya taşımak adına ilgili kurumlarımızın yürüttüğü çok önemli çalışmalar var.

Kocaeli Valiliği olarak uyuşturucu eylem planımızı yeniden revize ettik ve geçtiğimiz ay ilgili kurum ve kuruluşlarımızın katılımıyla son şeklini vererek uygulamaya soktuk. 2017 ve 2019 yıllarını kapsayan uyuşturucu eylem planımızda temel amaç uyuşturucuyla etkin bir mücadele ve uyuşturucuya yeni insanların bulaşmasını önlemek. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarımızla büyük bir özveri içerisinde anlayışla bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN KOORDİNASYONUNDA TÜRKİYE GENELİNDE BİR UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EYLEM PLANI OLUŞTURULDU.

Özellikle Türkiye’yi diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda uyuşturucu bağımlılığı çok yüksek değil, diğer ülkelere göre daha düşük ama bu bizi hiçbir zaman rehavete sürüklememelidir. Her türlü tedbiri alarak mücadeleyi en üst seviyeye taşımak durumundayız. Bu konuda ilgili Bakanlıklar olmak üzere Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda Türkiye genelinde bir uyuşturucuyla mücadele eylem planı oluşturuldu. İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda da başta valiliklerimiz olmak üzere ilgili birimlerimizle bu çalışmaları yerel de bizler takip ediyoruz. Uyuşturucuyla etkin mücadele kapsamı içerisinde emniyet teşkilatımız yeniden yapılandırıldı. Özellikle Kaçakçılık Organize Suçlar Müdürlüğü içerisinde yer alan narkotik çalışmaları buradan tamamen ayrılarak  farklı  bir birim haline geldi, Narkotik Suçlar Büro Amirliği kapsamına dönüştürüldü ve 2016 yılı Ocak ayından itibaren de Narkotik timler görev yapmaya başladı. Bunların tek görevi uyuşturucu ile mücadele etmek ve bu kapsamda yürütülecek olan çalışmaları sürdürmektir. Kocaeli olarak  ilk aşamada 8 ekip 25 personelimiz görevlendirildi. Daha sonra 6 personelden oluşan 3 motorize ekipte bunlara ilave edildi. Özellikle Jandarma teşkilatımızda aynı şekilde benzer bir yapılanma içerisinde ve bu çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürüyor. Emniyet Teşkilatımıza baktığımızda Narkotikte görev alan toplam 74 personelimiz ve Jandarmada da toplam 16 personelimiz görev yapıyor. Bunların dışında personelimiz yok mu bütün birimlerimiz suç ve suçlularda mücadelelerde hepsi görevli. Bu konuda Asayiş Şube Müdürlükleri Terörle Mücadele Güvenlik yani Trafik hiç fark etmez bütün güvenlik birimlerimiz uyuşturucu konusunda hassasiyetle eğilme ve konuda bu birimlerimize destek veren bir anlayış içerisinde çalışmalarını yapmaktadırlar.

2016 ve 2017 yılı karşılaştırmasıyla Kocaeli’nde ele geçirilen malzemeler ve yapılan mücadelelerle ilgili çok özet bilgilerini sizlere paylaşmak istiyorum. Türk Ceza Kanunu 188. madde neyi kapsıyor; Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti yani uyuşturucu madde satmayı ve üretmeyi kapsayan bu kanun kapsamındaki yapılan mücadeleye baktığımızda 2016 yılında 296 olay varken, 2017 yılında 377 olay ortaya çıkarılmış, yaklaşık yüzde 27.36’lık bir artış söz konusudur. Diğer bir uyuşturucu ile ilgili mücadelede kullanan ve bulunduran kişiler bunlarda Türk Ceza Kanunun 191 maddesine göre işlem yapılanlar burada da 2016 yılında da 952 işlem yapılmış, 2017 yılında da 1313 yaklaşık yüzde 37.92’lik artışla bu noktada gerçekleştirilmiş.

Özellikle Hint keneviri yetiştirilmesine ilişkin olarak da 2016 yılında 28, 2017 yılında 55 olay burada da yaklaşık yüzde 96’lık bir artış olmuştur.

Yakalanan kişi sayısına baktığımızda 2016 yılında 1799 kişi yakalanmışken, 2017 yılında da 2566 kişi yakalanmıştır, yüzde 42.63’lük artış söz konusudur.

Tutuklanan kişilere baktığımızda 2016 yılında 311 kişi tutuklanmışken, 2017 yılında 477 kişi tutuklanmıştır. Tutuklanan kişiler itibariyle baktığımızda yüzde 53’lük bir artış söz konusudur.

BU ARTIŞLARI İYİ TAHLİL EDİP, YÖNLENDİRMEMİZ LAZIM. BURADA GÜVENLİK BİRİMLERİMİZİN TİTİZ ÇALIŞMASI NETİCESİNDE DAHA BAŞARILI  SONUÇLAR ELDE EDİLMEKTEDİR.

Değerli arkadaşlar bu artışları iyi tahlil edip yönlendirmemiz lazım, uyuşturucu çok yaygınlaştı gibi bir sonuca varmak yanlış olur, burada güvenlik birimlerimiz titiz çalışmışsa uyuşturucuyu yakalarlar, eğer titiz çalışma olmaz ve yakalanmazsa uyuşturucu yoktur diye bir yanılgıya gidebiliriz. Dolayısıyla buradaki uyuşturucunun yakalanmış olması güvenlik birimlerimizin başarısı olarak ta bunu değerlendirmemiz ve bu konuya verdiğimiz önemi vurgulama bakımından da büyük önem taşımaktadır.

Ele geçirilen malzemelere baktığımızda; özellikle eroin maddesinde 2016 yılında 1252 kg ele geçirilmişken, 2017 yılında da 1668 kg eroin ele geçirilmiştir. Bu da yaklaşık yüzde 33’lük bir artışa isabet etmektedir.

Esrara baktığımızda 2016 yılında 880 kg iken 2017 yılında da 2998 kg, yüzde 240’lık bir artışı isabet etmektedir.

Kannobinoid’de 7608 gram iken 10486 grama çıkmıştır. Yüzde 37’lik bir artış söz konusudur. Uyuşturucu hapta çok önemli çalışma ve mesafeler alınmıştır. 2016 yılında 7524 uyuşturucu hap ele geçmişken, 2017 yılında 1.681.138 uyuşturucu hap ele geçmiştir bu oldukça yüksek bir orandır.

Kokain maddesinde sadece bir düşüş vardır, 6 kilo 128 gramdan, 81 grama düşmüştür. Metamfetaminde de 107 gramdan 4.988 grama yükselmiştir burada oldukça ciddi bir yakalanma gerçekleştirilmiştir.

Afyon sakızında sadece 2017 yılında da 14 kg’lık bir yakalanma söz konusudur. Özellikle kenevirde kök olarak baktığımızda 2016 yılında 11.440 kök iken 2017 yılında 22.500 kök hint keneviri yakalanmıştır.

2017 YILINDA ELE GEÇİRİLEN MALZEMELERE BAKTIĞIMIZDA 158 MİLYON DEĞERİNDE BİR UYUŞTURUCU MADDEYİ ARKADAŞLARIMIZ YAKALAMIŞLARDIR

Değerli arkadaşlar özellikle bu maddelerin yakalanması güvenlik birimlerimizin üstün gayret ve çalışmasıyla vatandaşlarımızın duyarlılığıyla bu noktaya gelmiştir. Ele geçirilen bu malzemelerin maddi değeri yaklaşık olarak 2017 yılında ele geçirilen malzemelere baktığımızda 158 milyon değerinde bir uyuşturucu maddeyi arkadaşlarımız bu çalışmalarla yakalamışlardır.

Özellikle Kocaeli’ndeki uyuşturucu yapısına baktığımızda yaklaşık olarak%59  esrar maddesi,  % 1 eroin, % 1 kokain, Metamfetamin % 2, Ecstasy % 11, Sentetik kannobinoid’de %26 gibi bir orana isabet etmektedir.

HER OKULUMUZUN BİR İRTİBAT GÖREVLİSİ VAR.

Değerli arkadaşlar polisiye tedbirler çok önemli, güvenlik birimlerimizin yaptığı çalışmalar çok önemli, ama daha da önemlisi bu çalışmaların suç oluşmadan önlenebilmesi ve daha fazla kişinin uyuşturucuya bulaşmadan bulunla ilgili tedbirlerin alınabilmesidir. Özellikle talep azaltılmasına yönelik olarak da başta güvenlik birimlerimizin yaptığı bazı çalışmaları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bizim en önem verdiğimiz konuların başında okullarımızın güvenliği geliyor. Hepinizin bildiği gibi her okulumuza bir güvenlik irtibat görevlisi belirledik. Jandarma bölgesinde Jandarmamız, Polis bölgemizde de Polis memurlarımız. Her okulumuzun bir irtibat görevlisi var. Bu genel olarak okullarımızda güvenliği sağlanması konusunda karşılıklı koordinasyonu sağlayarak bu çalışmaları yürütüyor. Özellikle riskli diyebileceğimiz uyuşturucu olma ihtimali olabileceğini değerlendirdiğimiz bazı okullarımıza da bunlar genel olarak yapılan çalışmalarda 68 lisemiz ve civarı olabileceği öngörülmüştür. Buralarda da 42 narkotik irtibat görevlisi özellikle bu okullarımızdaki yöneticilerle irtibatlandırılmıştır.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE KOCAELİ’YE DE AMATEM VE ÇAMATEM KAZANDIRILACAKTIR

2017 yılında okullarda Narkotim Motorize Ekipleri oluşturulmuştur. Madde bağımlıların sık sık kullandığı metruk binalar ve civarlarında yoğun ve düzenli denetimler gerçekleştirilmiştir. Özellikle farkındalık yaratmak, belirli bir duyarlılığı üst noktaya taşıyabilmek adına da Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ortak bir proje yürütülerek il genelinde 535 rehber öğretmene madde bağımlılığı ile ilgili eğitici eğitimi verilmiştir. Riskli alanlar ile ilgili yürütülmüş birçok çalışmalar var. En önemli konulardan birisi de alkole bulaşmış kişilerin tedavileri ve rehabilitasyonuyla ilgili çalışmalardır. AMATEM ve ÇAMATEM ile ilgili olarak da;  uyuşturucuya bulaşan yetişkin ve çocuklara yönelik üniversitemiz kampüsü içerisinde bir alan belirlendi. Önümüzdeki süreçte Kocaeli’ye de AMATEM ve ÇAMATEM kazandırılacaktır.

Emniyet Müdürlüğümüzün yürüttüğü bir farklı proje olan alan denetimi projesidir. Özellikle uyuşturucu açısından riskli olduğu değerlendirilen bölgeye yoğun çalışma yapmak suretiyle yoğunlaştırılmış denetimler yapmaya başladık. Bir örneği ise İzmit Topçular Mahallesinde gerçekleştirdik. Bundan sonrasında ise riskli bulduğumuz her bölgede bunu yaygınlaştıracağız. Bu noktada görev yapan Emniyet teşkilatımıza ve Jandarma teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında polisiye tedbirler bir noktaya kadardır önemli olan toplumda, kamuoyunda bir algı yaratmak ve duyarlılığı en üst noktaya taşımaktır. Bizimde temel amacımız bu yönde bir çalışmadır. Temel amacımız; dünyanın önemli bir sorunu haline gelen uyuşturucuyla etkin bir şekilde mücadele etmek ve bu konuda ilimizi daha iyi bir noktaya taşıyabilmektir.“ diyen Vali Aksoy, çalışmalara destek olan kurum ve kuruluşlarımıza ve haberleri ile bizlere katkı sunan, farkındalık yaratan basın mensuplarına teşekkür etti.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.