DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Sağanak Yağışlı

VERGİ BORCUMUZ KALMADI

VERGİ BORCUMUZ KALMADI

Yeni yılın ilk Belediye Meclis Toplantısı dostlukla başladı

2018 yılı Gölcük Belediye Meclis Toplantısı dün Başkan Ellibeş başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Ellibeş, Gölcük Belediyesi’nin Maliyeye tek bir vergi borcunun kalmadığını belirterek, bu konuda duyduğu memnuniyetini ifade etti.

Başkan Ellibeş, yeni yıl temennilerini iletti

Toplantı başlangıcında konuşma yapan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, ‘değerli kardeşlerim yeni bir yıla daha girmiş bulunuyoruz. Cenab-ı Rabbim güzel ve mutlu bir yıl geçirmemiz diliyorum” dedi.

Toplantının gündem maddeleri;

1-Denetim Komisyonu seçimi

2-Sözleşmeli Personel Çalıştırılması

3- Sözleşmeli Personele Ödenecek Net Ücret Tutarlarının belirlenmesi

4-5620 sayılı Kanuna göre Geçici İşçi Vizeleri

5- 5320 sayılı Kanun gereği Mevsimlik İşçi Vizesi

6- Dolu Memur Kadro (Derece) Değişikliği.

7- İpekyolu Mahallesi Turgut Özal Caddesi (Eski İSU Şantiyesi) Parkta Yap-İşlet-Kirala yönetimi ile Açık Çayhane Yapımı.

8- Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün Değirmendere Yukarı Mahalle, 1407,1408,1409 ve 1410 n olu parsellere ilişkin hazırlanan, Gölcük Belediyesi Meclisinin 04.07.2017 tarih ve 2017/36 sayılı kararı ile ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 14.09.2017 tarih ve 523 sayılı kararı ile onaylanan uygulama imar planına yasal askı süresi içerisinde yapılan itirazın değerlendirilmesi ile ilgli teklifi komisyon rapğoru.

9-Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 1/1000 ölçekli Gölcük Revizyon Uygulama İmar Planı Plan Hükümlerinin 2.21 maddesinde yapılacak olan değişiklik ile ilgili teklifi komisyon raporu.

10-Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün Belediyemiz revizyon uygulama imar planındaki ihdas edilmesi gereken alanlarda fazla olan ve kamuya terk edilen alanların kamuya kazandırılması ile ilgili komisyon kararı

12-Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün Merkez Mahallesi G23co 2d-2d uygulama imar planı paftası 105 ada 1 nolu parsel ilişkin hazırlanan uygulama imar planı tadilatı ile ilgili komisyon raporu.

13- Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün İhsaniye 819 Ada 1 nolu parsele ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi.

14- Halıdere-Körfez-Yalı ve Yeni Mahalle ile Değirmendere Cumhuriyet ve Yukarı Mahalle sınırlarının düzenlenmesi.

15-Mülkiyeti Belediyemize ait İrşadiye Köyü Parsel: 245 nolu taşınmazın satışı

16- Belediye Mülkiyetindeki Saraylı, 1011 Ada, 1 Parsel ve Saraylı 1012 Ada, 1 Parsel sayılı taşınmazların TOKİ’ye devri.

17- Gölcük Devlet Hastanesi Yapımı için Merkez Mahallesi Ada: 5, Parsel 12 No’lu taşınmazdan Sağlık Bakanlığı’na yer tahsisi.

18- İller Bankası veya Diğer Bankalardan Kredi alınması ve bu konuda Belediye Başkanına yetki verilmesi maddeleri oylandı.

19- Sağlıklı Yaşam Vadisine Çay Bahçesi yapılması.

Gündem maddeleri oylandı

Gündem maddelerinin 1. Maddesi oy birliği ile, 2. maddesi oy çokluğu ile, gündemin 3.,4., 5. Maddeleri oy birliği ile, 6. Madde oy çokluğu ile, 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.17. Maddeleri oy birliği ile, gündemin 18. Ve 19. Maddeleri oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantı dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

Aktepe şikayet bildirimini okudu

CHP Gölcük Belediye Meclis Üyesi Ali Aktepe Gölcük Belediyesi Meclis Başkanlığı’na şikayet bildiriminde bulundu. Aktepe’nin şikayet bildiriminde; “Cumhuriyet Halk partisi Belediye Meclis Üyeleri olarak, bir belediyenin nasıl çalışacağı, nasıl işleyeceğini, nasıl halkına hizmet etmesi gerektiğini biliyor ve buna göre çalışıp, görevlerimizi yapıyoruz. Halkının kendi olmadan, yani asiller olmadan seçilmişlerin hiçbir önemi yoktur. Halk bizleri seçer, ‘iş yapın, görevinizi yerine getirin, biz seçim zamanı bakar değerlendiririz’ der. Hangi belediye olursa olsun, vatandaşı için uygun yaşam şartlarının oluşturması, yaşam alanlarının kısıtlanmadığı, imarı, yeşil alanı ve sosyal donatılarıyla en güzelini yapmalıdır. Belediyelere bu konular hakkında mutlaka şikayetler gelmektedir. Bu şikayetlerin değerlendirildiği yerine getirilmesi de belediyenin görevidir. Belirtmek istediğim örnekte belediyenin basıl çalıştığımı, görevini nasıl yerine getirdiğini tüm meclis önünde ve kamuoyuna açıklamak istiyorum. İki ay önce ir inşaat ile ilgili olara vatandaşların bana sözlü olarak ilettikleri bir şikayeti aynı şekilde belediyemizdeki yetkililere ilettim ve buranın durumunu sordum. Adı geçen, adresteki imar konusunun belediye tarafından hiçbir izin alınmadan yapıldığını ve ilgilenileceğini bana geri dönüş yapılarak bildirdiler. Ben de vatandaşlara geri dönüş yaparak durumu anlattım. Her ne oluyorsa, konunun üzerinden bir buçuk ay geçtikten sonra, söz konusu olan inşaat sahiplerinin bana ulaşıp, siz bizim burayı şikayet etmişsiniz dediklerinde ve daha da ilginç olanı,  inşaat sahiplerinin dediğine göre CHP’li meclis üyesini ikna edip şikayetini geri çektirirseniz hiç bir şey yapmayacaklarını demeleri oluyor. Ben muhalefet bir meclis üyesi olarak bu kadar büyük bir güce sahip olduğumu, sözümün bu kadar değerli olduğunu bu vesileyle öğrenmiş bulunmaktayım. Bu olay açıkça gösteriyor ki belediyemiz buna benzer durumlarda imara aykırı da olsa kişi ve olaylara göre davranıp görmemezlikten geliyordur. Benim burada asıl vurgulamak istediğim; bu gerçekten ben ya da bir vatandaş tarafından yazılı olarak şikayet edildiğinde, siz bu şikayetleri alıp karşı tarafa nasıl iletip şikayet edenin adını verirsiniz. Bunun sonucu çok ağır olaylara yıl açacağını hiç düşünmüyor musunuz? Kendi sorumluluklarınız nasıl başka kişilere atarsınız. Yapacağınız tek şey belediye kanunlarına bakmak ve orada belirtilen maddeleri aynen uygulamaktır. Ama siz bunu yapmaktansa gidin şikayetçiyi ikna edin diyorsunuz. Evet, benim ki bir şikayet değildi ama bu olayın bu şekilde ortaya çıkması ile şimdi belediyenin ne yapacağını merak ediyorum, saygılar sunuyorum.”

Denetim Komisyonu Seçiminde;

1-Berna Abiş,

2-Nazım Usta

3-Vural Kesgin,

4-Yonca Moldur Yılmaz

5-Ömer Kısrure isimleri seçildi.

21 bin metrekarelik arsamızı Maliyeye devrettik

Başkan Ellibeş, gündem maddesinin17. sini değerlendirdi ve Gölcük Devlet Hastanesi Yapımı için bilgilendirmede bulunarak, arsamızın 21 bin metrekarelik arsasını maliyeye devrettik. Son geldiğimiz noktada Gölcük Belediyemizin Maliyeye tek bir kuruş vergi borcu kalmamıştır.

Yeni Kredi kullanımı için Belediye Meclis Üyelerinden onay alındı

Başkan Ellibeş, 18. Gündem maddesi olan ‘İller Bankası veya Diğer Bankalardan Kredi alınması ve bu konuda Belediye Başkanına yetki verilmesi’ maddesinde bilgilendirmede bulundu. Ellibeş, ‘Allah’a şükürler olsun ki Kentsel Dönüşümümüz sorunsuz devam ediyor. Yeni Sanayi Sitesinde devam eden çalışmalarımız takviminde geri kalmadan işlerimiz yürüyor. Bugüne kadar 26 milyon lira para ödedik. Ama Bakanlıktan daha bir kuruş para almadık. Bizler işlerin durmaması için mücadele ediyoruz. Hedefimiz esnaflarımızı mağdur etmeden projemizi tamamlamak. Yüklenici firma yoğun ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Bizim borçlanmamız kısıtlı. Sizlerden 72 ay vadeli 12 milyon 791 liraya kadar borçlanma yetkisi istiyorum Bizler kredi kullanımı onayınızı proje yapımında kullanma ihtiyacı duyarsak çok rahat edeceğiz. Umut ederim ki bu parayı kullanma ihtiyacı olmaz” dedi.

Şubat ayı Belediye Meclis Toplantısının 1 Şubat 2018 Perşembe günü saat 14.30’da yapılacağı kararlaştırıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.