DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Gök Gürültülü

ŞİDDET GÜÇSÜZLÜĞÜN SİMGESİDİR

ŞİDDET GÜÇSÜZLÜĞÜN SİMGESİDİR

Gölcük’te Kadına Şiddet lanetlendi

 

Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral’ın önderliğinde bir araya gelen İlçemizde çalışan Bayan Daire Müdürleri ve Amirler, Bayan Muhtarlar ve STK Başkanları Şubat Ayı toplanmalarını Anıtpark’ta hizmet veren Ramiz Köftecisi’nde gerçekleştirdiler. Başkan Saral ve toplantıya katılan bayanlar, son günlerde artan Kadına Şiddeti lanetlediler.

Toplantıda tek konu Kadına Şiddet

Her ay düzenli olarak bir araya gelerek ilçemizde yaşanan problemleri değerlendiren toplantının Şubat Ayı toplantısı Anıtpark’ta hizmet veren Ramiz Köftecisi’nde gerçekleşti. Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şube Başkanı Bilge Saral’ın önderliğinde gerçekleşen ve Gölcük’te görev yapan bayan daire müdürleri ve amirler, bayan muhtarlar ve STK başkanlarının katıldığı toplantıya Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş’ın eşi Funda Altıntaş’ta katılım gösterdi. Toplantıda Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şube Başkanı Bilge Saral Türkiye’de artış gösteren kadına şiddet, kadın cinayetleri ile tecavüzler ve cinsel istismarlar hakkında bir basın açıklamasında bulundu ve “Tecavüze tacize, şiddete susma” dedi.

 Saral, “Kadın cinayetleri kadına yönelik şiddetin bir sonucudur”

Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şube Başkanı Bilge Saral’ın önderliğinde gerçekleşen toplantıda gündem konu son günlerde Türkiye’de artış gösteren kadına şiddet, kadın cinayetleri ile tecavüzler ve cinsel istismarlar hakkında görüşüldü. Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şube Başkanı Bilge Saral konu ile ilgili gerçekleştirdiği konuşmasında, “Kadına şiddet, kadın cinayetleri ile tecavüz ve cinsel istismar davalarındaki indirimler cezaların caydırıcılığını yok ediyor.  Son dönemlerde kadın cinayetleri, tecavüz ve cinsel istismar davalarında mahkemelerin verdiği `tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimleri adalet anlayışını zedelemektedir ve bu suçu işlememiş kişilerin bile indirim almak için bu yola başvurdukları görülmektedir. Kadın cinayetleri kadına yönelik şiddetin bir sonucudur. Son kırk yıldır, devletler kadına yönelik şiddeti bir insan hakları ihlali olarak kabul etmekte ve bu şiddeti önleyici yasalar düzenlenmektedir. Ancak bu yasaların varlığı yetersiz kalmaktadır. Çıkarılan yasanın uygulanmasını kolaylaştıracak bürokratik mekanizmaların üretilmesi ve bunların etkili bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Kadına karşı ayırımcılığı önlemek ve kadın cinayetlerini durdurmak için uygulanan hukuksal düzenlemelere ek olarak, kadınların toplumsal hayatta sosyal ve ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirecek düzenlemeler de yapılmalıdır” dedi.

Saral, “Akıl almaz kötülükler kol gezerken yüreğimiz daha fazla susmaya dayanamadı”

Saral sözlerinin devamında, “Kadın cinayetlerinin en önemli artış sebeplerinden birisi, kadınlarımızdan bireysel özgürleşme sürecindeki artışları ve erkeklerimizin Ataerkil kültür nedeni ile bunu kabullenememesidir. Özgürleşme ve ekonomik bağımsızlık hikayeleri arttıkça bu suçlarında artması beklenilen bir sonuç gibi durmakta ancak, çözümü toplumsal algının değişmesi ile cezalardaki indirimlerin kaldırılmasıdır. Ayrıca yine en büyük görev annelere yani yine kadınlara düşmekte, erkek çocuklarını bu konularda sorumlu yetiştirmeleri çok önemlidir. Ve yine kadına yönelik şiddet suçu ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların haksız tahrik indirimi kapsamından yararlanmaması konusunda yasalarda düzenlemelerin yapılması çok önemlidir. 14 yaşındaki kızlarımıza tecavüz eden insan bile diyemeyeceğiz kişilere ” saygın tutum ” diyerek indirim uygulanması akıl işi değildir, kabullenilemez. Yine kadın cinayetlerindeki ” iyi hal ” ve  “tahrik” indirimleri cezaların caydırıcılığını yok etmekte hatta suçluları rahatlatmaktadır. Akıl almaz kötülükler kol gezerken yüreğimiz daha fazla susmaya dayanamadı. Ahlaki değerlerimizin ne hale geldiğini görüyoruz. Başkasının çocukları değil hepsi bizim evlatlarımız. Okurken, dinlerken nefesimizin kesildiği diğer bir konuda ve en acısı da çocukların cinsel istismarı. Bu konuda bir gün geçmiyor ki bir haber çıkmasın, ne oldu da bu iğrenç olaylar bu kadar çoğaldı, yoksa vardı da artık insanlar mı susmuyor”.

“Biz bu iğrençliklere çocuk istismarı dememeliyiz, çünkü bunlar istismar değil cinayettir”

“ Küçücük bedenlere bile acımasızca hareket eden bu yaratıklara hasta muamelesi yapılmamalı, biz bu iğrençliklere çocuk istismarı dememeliyiz, çünkü bunlar istismar değil cinayettir. Atatürk, “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir” diyerek çocuklarımıza ,geleciğimize sahip çıkmak gerektiğini çok güzel anlatmıştır. Hangi annenin yüreği böyle bir vahşete dayanır, Artık tahammülümüzün kalmadığını tüm yetkililerin bilmesini istiyoruz, acilen kanunlarda en katı tedbirlerin alınmasını, yaptırımların uygulanmasını istiyoruz. En acısı da kadına şiddet ve kadın cinayetlerinde, tecavüzlerde ve çocuklara yapılan cinsel istismarlarda uygulanan iyi hal indirimleridir. Bu indirimler acıyı yaşayan ailelere hakarettir. Kadını tesettürlü görür gizemli bulur, Mini etekli görür yollu bulur, Çocuk görür savunmasız bulur, Şeref ve insanlık yoksunları hep bir bahane bulur. Tecavüze tacize, şiddete susma” dedi.

İsim: Serap DURUKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.