DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Gök Gürültülü

AKILLI İNSANLAR

27.02.2018
867
A+
A-

“Akıllı ol, aklını kullan, akıllı davran.”

Pek çok anne ve babalardan,  çocuklarına bunları söylerken duymuşsunuzdur.

Bizler bazen, “o akıllı insandır, akıllı adamdır ya da akıllı kadındır” deriz.

Kimdir akıllı insan?

Sanırım herkes zihninde kendince bir tanım oluşturmuştur. Buradan bu sorunun cevabını sınırlamak istemiyorum. Hepimiz farklı tanımlar düşünmüş, farklı açılardan bakmış olabiliriz.

Ancak en kısa haliyle, “aklını kullanabilen herkes akıllıdır” dediğinizi duyar gibiyim.

Öyle de bu nasıl kullanılıyor?

Bu insanlar kendi sorunlarıyla mücadele ederken neler yapıyorlar?

Hayatın inişli çıkışlı yollarında nasıl yürüyorlar?

Bu insanlar, mücadeleden yılmıyor, direnebiliyorlar. Yaşadıkları acılardan güç alıyorlar. Sabrederek, problemlerine farklı çözümler getiriyorlar. Yaşamlarını düzenleyebilmek için de başkalarının tecrübelerinden yararlanarak, kendilerini geliştirerek, kararlılıkla bu yolda yürüyorlar.

Hepimiz görüyor, düşünebiliyor, anlayabiliyoruz. Çoğu zamanlarda da aklımızı çok iyi kullanabiliyoruz.

Kullandığımız alanları bir kere daha düşünmekte yarar var mı acaba?

Aklımızı en çok nerelerde kullanıyoruz?

Hani derler ya “Aklını başına al.” Ne zamanlar aklımızı başımıza almalıyız?

Kendimce bunları düşünürken akıllı insanların bildiği ama diğer insanlardan gizlediği bazı gerçekleri olduğunu öğrendim.

“Akıl yaşta değil, baştadır” derler. Aklın başında olması, çok bilgili olmak değil, erdemli olmak anlamındadır.

Aklı başında (erdemli) bireyler olmakla birlikte, aklı başında çocuklar yetiştirebilmek dileğiyle… Sevgiyle mutlu kalın.

 

İşte kendini yetiştirebilmiş, akıllı insanların hayatla baş ederken herkesten sakladıkları birkaç sır.

  1. Akıllı insanlar yalan söylediklerini anladıkları kişiyi kimseye söylemezler.

Çünkü o kişinin yalan söylediğini anladığını bildiğinde, gelecek zamanlarda gerçekleri daha farklı şekilde saklayacaklarını bilirler. Bu yüzden ne yalan söyleyen kişiye ne de çevresine bunu anladıklarını söylerler.

  1. Diğer insanların yanlışlarını görmeye çalışmazlar.

Akıllı insanlar hatalardan birçok şey öğrenildiğini düşünürler. Başkasının hatasını bu yüzden gözlerine sokmaya kalkmazlar. Hatalarını onlara söyleyerek bundan ders çıkarmasını önlemezler.

İnsanlara tecrübelerini aktararak onlara doğruyu göstermeye çalışmazlar. Onların kendi tecrübeleriyle gerçek doğruyu bulabileceklerine inanırlar.

  1. Başarılarının sırrını söylemezler.

Çünkü başarılı olabilmenin yollarını ararken çok tecrübe yaşamışlardır. Yolun sonundaki ışığı bulmak ve ona varmak uğrunda çok çaba göstermişlerdir. Bu yüzden kendi birikimlerini kendilerine saklarlar. Zaten bu yüzden diğerlerinden daha başarılı olurlar.

  1. Akıl hocalarını kimseye söylemezler.

Akıllı insanların da çözüme ulaşmakta zorlandığı sorunları olabilir. Bazı kriz dönemlerini nasıl yöneteceklerini bilemedikleri anlar olur. Böyle zamanlarda tavsiyelerine çok güvendikleri birinden yardım alabilirler. Fakat bunu kimseye söylemezler. Sanırım akıllı insanlar aynı zamanda da biraz kurnazlar.

  1. İnsanlarla tartışırken dikkatli davranmaya çalışırlar.

Akıllı insanlar düşüncesizce bir eleştirinin diğer insanların kendine olan güvenini sarsacağını düşünerek hareket ederler ve kelimelerini ona göre seçerler. Birini eleştirmek için gerçekten yerinde bir durum veya zaman olup olmadığına dikkat ederler.

  1. Az konuşur çok çalışırlar.

Akıllı insanlar konuşmaya daha az, çalışmaya daha çok zaman ayırırlar. Çünkü başarıya ulaşmada sürekli konuşmanın değil, çabaları uğrunda hareket etmenin önemli olduğunu bilirler.

  1. İnsanlarla yakın olabilmek için bir çaba içerisine girmezler.

Akıllı insanlar girdikleri bir ortamda kendilerini sevdirmek için uğraşmazlar. İlgi çekmek için farklı bir insan gibi davranmazlar ya da soğuk tavırlar sergilemezler. Belli bir mesafeleri vardır ve insanları tanımaya çalışırlar.

Böylece kime daha yakın davranmaları gerektiğine karar verir ve insanları hayatlarına seçerek alırlar. Bu da onların güvenli bir dostluk bağı kurmalarını kolaylaştırır. Herkesle aynı yakınlık derecesine sahip olmanın tehlikeli olduğunu bilirler.
Akıllı bir insan olmak aslında tecrübelerinizden neler öğrendiğiniz ile de ilgilidir. Çok konuşmanın bir önemi olmadığını da akıllı insanlar tecrübe ederek öğrenmişlerdir. Az ve yerinde konuşmak hem sizin saygınlığınızı arttırır, hem de tavsiyelerinizin daha çok dikkate alınmasını sağlar.

Belki insanları böyle kalıba sokarak anlatmak bazı okurlara ters gelebilir. Fakat etrafınızdaki başarılı insanlara bakarsanız, çoğunda bu özellikleri görebilirsiniz.

Genelde sınıfımızda da en başarılı olan arkadaşlar bildiklerini çok paylaşmayanlardır. Hepimizin böyle arkadaşları olmuştur.

Akıllı olmak biraz kurnaz ve gözü açık olmayı gerektiriyor olabilir. Hırsına kapılıp gitmediği sürece, kimsenin hedeflerine ulaşmada bir engeli yoktur.(alıntı)

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
28 Şubat 2017
29 Kasım 2016
11 Mart 2020
25 Haziran 2021
31 Mayıs 2016
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.