DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Sağanak Yağışlı

ANDY– AR GÖLCÜKLÜLERE BELEDİYEYİ SORDU

14.02.2018
634
A+
A-

Sanki bu yıl erken seçim olacak gibi. Söylentiler her ne kadar hükümet tarafından “yok” dense bile, var gibi. 15 Temmuz’da üç seçimin birden yapılacağını geçen yıl bir televizyon programında Yeni Şafak Gazetesi Yazarı ciddi bir şekilde dile getirmişti. Yine Gölcük’te MHP’nin eski Trabzon Milletvekili İbrahim Çakır da “Ben de Temmuz ayında seçim olacağını düşünüyorum” diye bana söylemişti. Baktığımızda araştırma şirketlerinin yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu görüyoruz. Yine televizyon programlarında iktidara yakın görüşleriyle bildiğimiz Andy–Ar Araştırma Şirketi Gölcüklülere Belediyeyi sordu. Yaklaşık 10 soruluk bir tesadüfi örnekleme sistemine göre yapılan mülakatlarda deneklerden belediye ile ilgili görüşler alındı. Bu da gösteriyor ki AK Parti Genel Merkezi Andy-Ar’a yerel yönetimlerle ilgili ciddi bir araştırma yaptırıyor. Bölge bölge olarak yapılan anketlerin neticeleri araştırma şirketi tarafından Genel Merkezde paylaşıldıktan sonra, AK Parti’de alınan neticeler ve çıkan sonuçlar üzerine bir değerlendirme yaparak performanslara göre adayları belirleme aşamasına gelecek. Önümüzdeki günlerde aynı şekilde araştırmaların yapılarak neticelerin düzenli bir şekilde AK Parti Genel Merkeziyle paylaşılacağı ve böylece ciddi bir araştırma tabanı oluşturulacağı açıkça görülmektedir.

Külahın İbiği

Bizim Yörük Efe, dağdan düze inerken ibadetini gerçekleştirmek için, en yakın köy camisine girer..

İmam efendi camiye gecikince, cemaat sabırsızlanmaya başlar.

Efe de geçer mihrabın önüne, oturur rahlenin başına ve başlar ezberden Kur’an okumaya. Sesi de güzelmiş hani! Öyle de usul ve kaidesine göre okur ki, cemaat mest olur.

O sırada imam camiye girer ve bu güzel sesi merak eder. Sıradan bir Efe kadar Kur’an okuyamayan imam efendi, Efe’yi kıskanır.

Bu sebeple onu küçük düşürmek ister ve yanına giderek Alayla efenin külahının ibiğinden tutar.

-“Efe Efe, senin külahının ibiği neden eğri duruyor? diye sorar.

Bunun üzerine Efe de şöyle yanıt verir:

-“Külahımın eğriliğini ne yapacaksın be adam, dilimin doğruluğuna baksan ya!

İmam bu lafın üzerine verecek yanıt bulamaz.

 

Karın mı, Devletin mi

Bir gün büyük bir oluşum her milletten ajan seçmek üzere daha önceden isimleri belirlenmiş kişileri görüşmeye çağırmış.. Önce Amerikalıyı mülakat için odaya almışlar ve sormuşlar, “Karın mı, devletin mi?

“Devletim” demiş Amerikan hiç düşünmeden..

“İyi” demişler.. “O zaman al şu silahı ve yan odadaki karını öldür”

Amerikan silahı almış.. Sonra birden durmuş ve “Yapamayacağım” demiş..

Fransız’ı almışlar odaya, “Karın mı, devletin mi??”

“Devletim” demiş..

“İyi” demişler.. “Al şu silahı.. Karın yan odada.. Git ve onu öldür..”

Fransız silahı almış, kapıya gitmiş.. Sonra birden durmuş “Yapamayacağım” demiş..

Temel’i çağırmışlar.. “Karın mı, devletin mi?”

Temel hemen yanıtlamış, “Devletim”

“Al şu silahı, yan odadaki karını vur”

Temel silahı almış, yan odaya geçmiş.. Odadan önce bir silah sesi ardından da kırılan camın sesi gelmiş..

Temel odadan çıkınca sormuşlar “Ne oldu?”

Temel yanıtlamış, “Verdiğiniz silah kuru sıkı çıktı.. Ben de karıyı camdan attım..”

 

Sünnettir

Nasreddin Hoca’nın evine bir gün üç molla misafirliğe gelir. Üçü de birbirinden obur şeylermiş. Hoca ne yemek çıkarmışsa silip süpürmüşler. O kadar ki sahanlarda yemek bitince, bunu da “sünnettir” diye ekmekle iyice sıyırıvermişler. Bu sırada odaya Hoca’nın oğlu girmiş. Mollalar Hoca’yı memnun etmek için: -Aman ne güzel çocuk… Adı ne bunun? diye sormuşlar. -Adı Farzdır, demiş. Mollalar şaşırıp birbirlerine bakmışlar: -Bu ne biçim isim Hoca Efendi? demişler. Şimdiye kadar böyle bir isim hiç duymamıştık. Hoca hemen taşı gediğine koymuş: -Yahu, sünnet diyeyim de onu da mı yiyin?

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.