DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Sağanak Yağışlı

‘DENİZCİLİK’ GENÇLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLACAK

‘DENİZCİLİK’ GENÇLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLACAK

Donanma Kenti’ne yakışan protokol imzalandı

 Donama Kenti Gölcük’te Denizcilik Mesleğini daha da güçlendirmek adına Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Gölcük Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Kocaeli Denizcilik Fakültesi arasında protokol imzalama toplantısı düzenledi. Kaymakam Altıntaş, gerçekleştirilen programda, ‘Donanma Kenti’ne yakışan protokol’ dedi.

Düzenlenen Toplantıya Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Kocaeli Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu, Karamürsel Meslek Yüksek Okul Müdürü İbrahim Sertçelik, Gölcük Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nevzat Zorlu, İlçe Milli Eğitim Şube müdürleri Ahmet Şimşek ve Yakup Alptekin katıldı.

Altıntaş, “İş konusunda denizcilik mesleğinde aranan bir iş koludur”

Toplantıda ilk sözü alan Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş; “ Bugün burada imzalayacağımız protokol ile önümüzde ki yıllarda Denizcilik Bölümü ile ilgili çok güzel çalışmalar var. Eminiz ki yapılan çalışmalar en kısa sürede sonuçlanacaktır. İlçemizde güzel bir alt yapı var. Bunu vatandaşlarımız özellikle denizcilik alanına yönlendirilmesi hem devletimizin ihtiyacı olan bir alanda meslek sahibi olmalar, eğitim görmeleri için Denizcilik bölümü oldukça önemli. Halkın ve öğrencilerin ilgi göstermesi lazım. Ülkemizde bu konuda açıklar da var. İş konusunda denizcilik bölümü daha sağlıklı ve garantili bir bölüm diye düşünüyorum. Gençlerimizi de bu bölümlere davet ediyoruz. Sayıyı arttırırsak daha başarılı oluruz. Vatandaşlarımızın özellikle meslek öğrenmek denizcilik bölümünde eğitim alması önemlidir. İş konusunda denizcilik mesleğinde aranan bir iş koludur. Bu iş kolu daha garantili ve sağlıklıdır. Kapsamda öğrencilerimizin daha kaliteli eğitimin alması için bizler burada denizcilik Fakültemiz ile meslek liselerimizle protokol imzalıyoruz. Buda birlik ve beraberlik içerisinde çalışmanın bir göstergesidir” dedi.

Gülsuyu, “Donanma Kenti Gölcükte Denizcilik Bölümünün büyümesi için önemli bir adım attık”

Ardından söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, “Bulunduğumuz coğrafya gereği üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Donanma Kenti Gölcükte Denizcilik Bölümünün büyümesi için önemli bir adım attık. Üniversite ile meslek lisesi bu konuda bir adım atacak. Bu bağlamda okullarımız kendi aralarında paylaşımda bulunacaklar. Bu bağlamda Denizcilik Fakültesi öğrencileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulunan malzemeleri kullanabilecekler. Denizcilik Fakültesi öğretmenleri de Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine bilgi paylaşımında bulunabilecekler. İmzalayacağımız protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Zorlu, “İmzalanan protokol ile her iki okulumuzun da öğrencileri aldıkları bu eğitimler ile mezun olduklarında yetki almış olacaklar”

Gölcük Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nevzat Zorlu; “Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okul açıldığından beri Denizcilik bölümümüz var. Türkiye’de açılan ilk 3 Denizcilik Liselerinden biridir. 2015-2016 yılından sonra Milli Eğitim Bakanlığı Denizcilik Liselerine oldukça önem verdi. Bizde okulumuz olarak birçok seminere katıldık. Okulumuza verilen ödenek sayesinde can kurtarma platformumuzu oluşturduk ve okulumuzun içinde yangın simülasyonu kurduk. Yapılan çalışmalarımız ile ilgili 4 defa denetlemeye geldiler. Biz devletimizin desteği ile yapmış olduğumuz bu yenilikleri diğer okullarımızın da faydalanmasını istiyoruz. Bu anlamda Karamürsel Meslek Yüksek Okulu ile böyle bir protokol imzalamaya karar verdik. Şimdi imzalanan protokol ile her iki okulumuzda Can kurtarma platformu ve yangın simülasyonu kullanma imkanı sağlanacak. İmzalanan protokol ile her iki okulumuzun da öğrencileri aldıkları bu eğitimler ile mezun olduklarında yetki almış olacaklar. Denizcilik Lisesi diğer okullar gibi değil. Mutlaka her alanın her bölümün her bir kullanılan malzemenin mutlaka belgesi ve sertifikası olması gerekiyor. Bu nedenle öğrencilerimizin geleceği için çok önemli olan böyle bir protokol yapmak bizi mutlu ediyor” dedi.

Sertçelik, “Şu anda gemilerde çalışanların % 50’si bizim okulumuzun mezunudur”

Karamürsel Meslek Yüksek Okulu Müdürü İbrahim Sertçelik, “Öncelikle böyle bir toplantıyı organize ettiğiniz için teşekkür ederim. Meslek Yüksek Okulumuzun ve Fakültemizin yeterlilikleri konusunda sıkıntılarımız vardı. Gölcük Denizcilik Meslek Lisesi ile daha önceden bazı çalışmalarımız oldu sağ olsunlar. Şimdi de daha kapsamlı olarak bir iş birliğine girdik.   Okulun ilk Denizcilik Meslek Yüksek okullarından bir tanesi ve hatta şu anda gemilerde çalışanların % 50’si bizim okulumuzun mezunudur diyebiliriz. Bunun devamını ve daha da ileriye gitmesini istiyoruz. Bizde yakında bir denetimden geçeceğiz ve Fakültemizin kısıtlı imkanları ile bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Şu anda 2500 civarı kayıtlı öğrencimiz var. Sektöre yetişmiş kalifiyeli eleman sunmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda teşekkür ediyorum bu güzel destekleriniz için. Umarım daha da ileriye götürürüz bu işbirliğini ve karşılıklı olarak her alanda sosyal, kültürel, teknik anlamda bu işbirliğini yürüteceğimize inanıyorum. İmzalayacağımız protokolün her okula da hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Gündoğdu, “Kocaeli’nde denizcilik eğitimi eğer ilerleyemezse hiçbir yerde ilerleyemez diye düşünüyoruz”

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr Özcan Gündoğdu; “ Yaşadığımız bölgeye baktığımız zaman hemen yanımızda Donanma Komutanlığı var, sol tarafımızda Yalova Tersaneleri var. Tam karşımızda Körfez Bölgemizde 34 liman var. Dünya ticaretinin yüzde 90’nından fazlası deniz yoluyla yapıldığını düşünürsek denizcilik gerçekten Kocaeli için stratejik öneme sahip ve bizde bunu bir adım daha ileriye götürmek istedik. Kocaeli bu anlamda biçilmiş bir kaftan ve denizcilik eğitimi ilerlemeli. Kocaeli’nde denizcilik eğitimi eğer ilerleyemezse hiçbir yerde ilerleyemez diye düşünüyoruz. Kocaeli bu konuda oldukça stratejik bir önem arz ediyor. Sanayinin kalbi burada, denizciliğin kalbide burada bir anlamda . Limanlarımıza giren gemi sayısında düşüş olsa da yük tonajında 2 buçuk 3 kat artış var. Yani gelen gemi sayısında düşüş var ama tonaj da 3 kat artış var. Bu çok önemli çünkü aynı zamanda da bu şunu söylüyor, Kocaeli’nde endüstri, sanayi, ithalat, ihracat çok canlı bir şekilde devam ediyor. Şu anda Türkiye’de ki bütün limanların önündeyiz. 2017 verilerine göre biz Türkiye’de birinci durumdayız. Kocaeli Endüstriyel olarak stratejik öneme sahip, TUBİTAK gibi Bilişim Vadisi gibi Teknoparkları, Organize Sanayi Bölgeleri gibi aktiviteli ile aynı zamanda bilim ve teknoloji kendi oldu. Bunun yanında aynı zamanda deniz kentiyiz.   Halkımızda da denizcilik kültürünü yaymaya başladık. Güç birliği yapmaya başladık, kaynakları bir araya getiriyoruz. Bizimde lisemize katacağımız şeyler olacak, lisemizin bize katacağı ve karşılıklı etkileşimle güzel bir sinerjiyle Kocaeli’nde ki denizcilik alanını bir tık daha ileriye götüreceğiz. Deniz Ticaret Odası daha önceden bölge temsilcisiydi artık şube oldu. Yani Türkiye’de ki 3. Şubesi oldu. Dolayısıyla biz Deniz Ticaret Odası nezdinde etkinliğimiz daha da arttı. Yapılan bu protokol ile her iki okulumuz değil Kocaeli kazanacaktır ” dedi.

 Altıntaş, “İmzalanan protokol Meslek Yüksek okulu açısından hem de Lisemiz açısından büyük kazanç ve şans olduğunu düşünüyorum”

 Son olarak söz alan Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, “ Böyle bir olayda hazır bulunmak bizler için büyük şeref, onurdur. Kamu kaynaklarının ortak kullanımı anlamında böyle bir çalışma yapılması gerçekten çok önemli. Dekanımızın da söylediği gibi denizcilik gibi çok önemli bir alanda insanlarımıza, öğrencimize, eğitimimize böyle işbirliği sağlanması ve çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesi hem Meslek Yüksek okulu açısından hem de Lisemiz açısından büyük kazanç ve şans olduğunu düşünüyorum. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu çalışmalar, işbirliği denizcilik mesleğinin gelişmesinde katkıda bulunur. Çocuklarımız ve geleceğimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Donanma Kenti’ne yakışan protokol imzalandı

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.