DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Az Bulutlu

ERKEN SEÇİM GELİYOR MU?

06.02.2018
710
A+
A-

Kulisler siyaset olarak oldukça hareketli. Aslında daha önce yazılmasına rağmen 15 Temmuz’da erken seçim olacağı söylentileri artık ciddi konuşmalara ve yorumlara neden oluyor. Her ne kadar seçimlerin normal tarihi Belediye Seçimleri için 2019 Mart ayı olsa da 2019’un Kasım ayında Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı Seçimiyle birlikte yapılacağı ciddi konuşuluyor. Önceki gün Trabzonlular Derneğinde İbrahim Çakıroğlu ile sohbet etme fırsatı buldum. Hüseyin Çakıroğlu’nun amcaoğlu. MHP’nin Milletvekili adayı olmuş önemli bir isim. Çeşitli konulardaki sohbetimizin arasında bir ara baş başa konuşma fırsatı da buldum. “Temmuz ayı için üç seçimin birden yapılacağı ciddi bir şekilde konuşuluyor. Siz hangi görüştesiniz, olma ihtimali nedir?” dedim. Söylediği aynen şöyle “Evet ben de seçimlerin önümüzdeki Temmuz yapılacağını düşünüyorum. Böyle bir ihtimal çok yüksek.” Demek ki yapılan yorumlar, önemli kaynaklara dayanmış ki erken seçim konusu basında yazıldı çizildi. Hatta bu konuda tartışma programlarında 15 Temmuz 2018’in adı ciddi bir şekilde söylendi, yorumlar yapıldı. İktidar kanadı her ne kadar seçimlerin zamanında yapılacağını ifade etmiş olsa da erken seçim ihtimali oldukça yüksek. İktidar tabi ki “Falan tarihte erken seçime gideceğim” demez. Şubat ayının sonları ve Mart ayında çıkacak olan Uyum Yasaları tamamlandıktan sonra böyle bir karar alındığında hiç kimse şaşırmayacak. Erken seçimle ilgili aslında CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da Gölcük ziyareti sırasında ipucu vermişti. İki ay içerisinde belediye başkan adaylarını belirleyeceklerini söyleyen Akar, muhtemelen erken seçimi işaret etti ki, başka türlü yorumu da zaten şu aşamada mümkün görülmüyor. Türkiye bir yandan kendi sınırlarını korumak adına Afrin’e haklı bir harekat başlatmışken Mehmetçik orada terör örgütlerine karşı ciddi bir temizleme harekatına girişmişken kimse “Ya hu bu zamanda erken mi seçim olur” gibi evhamlara ve düşüncelere kapılmasın. Türkiye çok büyük bir ülkedir, Mehmetçik orada savaş verirken normal hayatta tüm hızıyla ve olağan akışıyla devam ediyor. O halde Temmuz’da erken bir seçime herkes hazırlıklı olmalı.

 

Aman hocam, cahiller gibi, yandı, tutuştu denir mi?

Hoca medresede ders anlatırken, genç mollalardan biri parmak kaldırmış:

– “Susadım hocam!” demiş..

Hoca sinirlenmiş:

– “Öyle denmez: “Derûnum âteş – i nâr ile püryân idigünden, bir kadeh lebrîz âb – ı hoşgüvâr, nûş eyleyerek, teskîn – i âteş ve bu sûret ile iktisâb – ı ferâh-ı bî – şumâr eylemeliyim.” demeliydin!. Cahiller gibi susadım, demek olur mu?”

Aradan zaman geçmiş, bir gün sınıftaki mangaldan sıçrayan bir kıvılcım, gelip hoca efendinin sarığının kıvrımına girmiş, genç molla hemen parmağını kaldırmış:

“Ey hâce – i bî – misâl, v’ey üstâd – ı zî – kemâl, bu şâkird – i pür – ihmâl, şol vechile arz – ı hâl eyler ki; bu hikmet – i müte’âl, nâr – ı mangaldan bir şerâre-i cevvâl pertâb ile ser – i âliyyü’l âlinizdeki sarığı iş’âl eylemiştir.”

Hoca, elini sarığına atar atmaz, sarık tutuşur, hemen pencereden fırlatır: -“Bre mel’un, sarığın tutuştu desene!”

Genç molla da: -“Aman hocam, cahiller gibi, yandı, tutuştu denir mi?

 

Hoca ve Burçlar

Hocaya bir gün sormuşlar:

-Hocam burcunuz nedir?

-Hoca: Teke demiş

-Ahali: Teke diye bir burç yoktur ki demiş

-Hoca:60 yıl önce doğduğumda burcum oğlaktı 60 yıl sonra büyüdü teke oldu demiş.

 

Akıl unutur Defter Unutmaz

Kayserili, iş yerine eleman alacakmış. İşe başvuran gençleri kendisi imtihan ediyormuş. Soru hep aynı:

-12, 12 daha kaç eder? Herkes sorunun cevabını kafadan hemen söylüyormuş ama Kayserili kimseyi işe almıyormuş.

Akıllı bir genç, Kayserili tüccarın arkadaşını bulmuş ve bu durumu anlatmış. Arkadaşı:

-Tamam, sana aynı soruyu sorunca hemen kağıt kalem iste, toplamayı yap göster, o zaman seni işe alır, bu işteki kerameti de kendisi sana söyler, demiş. Delikanlı, tüccarın yanına varmış. Soru yine aynı soru.

Delikanlı hemen kağıdı kalemi almış, toplamayı kağıda yazmış, sonucu göstermiş. Kayserili:

-İşe alındın, aradığım adam sensin demiş.

Delikanlıya sebebini de hemen açıklamış:

-Unutma, bir şeyi alırken de satarken de, hesaplarken de her zaman yaz! Akıl unutur, defter unutmaz.

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.