DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 32°C
Parçalı Bulutlu

HALKTAN DAHA YOĞUN KATILIM BEKLERDİK

HALKTAN DAHA YOĞUN KATILIM BEKLERDİK

Gölcüklü Yazarlar kitaplara ilgiden memnun

Gölcük Belediyesi’nin “Gölcük Okuyor” sloganı ile bir ilk imza attığı Kitap ve İmza Günleri etkinliğine katılan Gölcüklü Yazarlar gerçekleşen etkinlik ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. Yazarlar öğrencilerden çok yoğun katılım olduğunu fakat Gölcük halkının fazla katılım sağlamadığını dile getirdiler.

İlgün, “Öğrencilerimizin katılımı oldukça yüksek yalnız halkımız henüz bu kültürel hizmetin farkında değil”

Feride İlgün, “İlkokul 2. Sınıfta şiir yazarak başladım. O şiirler daha sonrasında bir araya getirilerek çocuk şiir kitabı oluşturuldu. Şiir kitabı haricinde masal, roman ve öykü türlerinde de eserler verdim. Toplam 18 kitabım var. Gölcük’te büyümüş ve eğitimini Gölcük’te tamamlamış bir yazar olarak kendi ilçemize vefa borcumuzu ödemek adına kültürel bir faaliyet götürerek sanatsal anlamda katkıda bulunmayı amaçladık. Şahsim adına yazar olarak, diğer yazar arkadaşlarımla ve bir organizatör dostumuz ile böyle bir faaliyet için harekete geçtik. Gölcük Belediyesi de tüm desteğini bize sunarak böyle güzel bir organizasyonu gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin katılımı oldukça yüksek yalnız halkımız henüz bu kültürel hizmetin farkında değil. Bundan sonra ki yıllarda da gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bu faaliyet umarım ilçemiz adına faydalı olmuştur” dedi.

Kalfa, “Fuara öğrencilerden çok güzel bir katılım var”

Osman Kalfa, “Gölcük Belediyesi ve Bursa Genç Dağıtım Eğitim Hizmetleri Merkezi olarak Gölcük’te böyle bir organizasyon yapmaya karar verdik. Gölcük İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü’nü de organizasyona katarak okulların toplu halde fuara katılımlarını sağladık. Gölcük’te bir ilki başardık ve İzmitli Yazarımız Bilal Sami Gökdemir’i onur konuğu yaptık. Kendisi Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren bir yazardır. Dünyada kitabına klip çeken ilk yazardır. Oldukça yoğun bir katılım ile söyleşisini gerçekleştirdi. Ayrıca Ünlü Tarihçi Talha Uğurluel Salı günü büyük bir kalabalığa söyleşi yaptı. Kitaplarını imzaladı.  Bugün Ünlü Tarihçi Ahmet Şimşirgil konuk oldu. Çok yoğun bir katılım ile söyleşini gerçekleştirdi ve kitaplarını imzaladı.  Fuara öğrencilerden çok güzel bir katılım var. Gölcük halkından da aynı katılımı bekliyoruz” dedi.

Sönmez, “Çevreden edindiğim izlenimden de kültür adına iyi bir iş yapıldığını söyleyebilirim”

H.İhsan Sönmez, “Değirmendere’de oturuyorum ve roman, şiir ve öykü olmak üzere 11 eserim var. Ulusal çaplı seçkin bir okurum var. Bu çapta Gölcük’te bulunan okullarda okuma bilinci üzerine çok sayıda söyleşi yaptım. Gölcük Belediyesi Gölcük’ün saygın bir kent olabilmesi için kültürel ve sanatsal alanda ki çalışmalara yoğun olarak devam ediyor. Bizzat bu çalışmaların içindeyim. Belediyemizin ve Kaymakamlığımızın düzenlediği Gölcük’te Kitap ve İmza Günleri etkinliği bu çalışmalardan birisi olarak dikkat çekici buluyorum. Geniş çaplı olmasa da çok sayıda yazarın ve yayın evinin Gölcük’te olması güzel. Özellikle öğrencilerimizin yazar ve kitaplarla tanıştığı bu etkinliği çok önemsiyorum. Öğrencilerin ilgisini çok iyi gördüm. Çevreden edindiğim izlenimden de kültür adına iyi bir iş yapıldığını söyleyebilirim. Halk katılımının biraz daha fazla olmasını arzuluyoruz. Emeği geçen herkese bir yazar olarak teşekkür ediyorum” dedi.

Cebeci, “Gölcük Belediyesinin düzenlediği bu kitap fuarı insanların kitapla buluşmasını kolaylaştırdı”

Zafer Cebeci, “1961 Gölcük doğumluyum. 1993 yılında öykü yazarak başladım. 2017 yılında ilk kitabım Koza’yı yayınladım. Şu anda elimde basılmaya hazır hikayelerim ve bir romanım daha var. Gölcük’ün çok uzun zamandır ihtiyaç duyduğu bir etkinliğin hayata geçmiş olmasına çok sevindim. Gölcük insanında okuma alışkanlığı zayıf. O yüzden büyük bir çoğunluk cahil ve kaba durumda ve bu tarz gittikçe yayılıyor. Bunu her gün her an gözlemlemek mümkün oluyor. İnsan ilişkilerindeki çatışma gözle görülür derecede ivme kazanmış durumda. İnsanların bilimsel eğitime ve bilimsel akla ihtiyacı var. Bu gözlemlenebiliyor. Gölcük Belediyesinin düzenlediği bu kitap fuarı insanların kitapla buluşmasını kolaylaştırdı. Fuarda bazı tezgahlarda aydınlanmak için en gerekli olan Dünya klasikleri çok uygun fiyata satılabilmekte. Daha geniş bir çağrı ile Gölcük Halkının daha çok ilgilenmesini sağlanması gerekiyor. Aydınlanmanın önemini vurgulayacak konuşmacılar getirilmesi gerekir. Belediye’nin halkı okumaya teşvik etmek için ücretsiz kitap dağıtması gerekir. Bu tarz etkinliklerin sürekli olmasını ve büyüyerek devam etmesini dilerim. Özellikle çocukların ve gençlerin katılımı çok yoğun oldu. Buna çok sevindim. ” dedi.

Kara, “Gölcük’te bu kadar yazar varken bilinmememiz bizi üzüyor”

Salim Kara, “Aslen Erzurumluyum 1960 Muş Merkeze bağlı Dağarası Köyü doğumluyum. 1974 yılında lise dönemimde şiir yazmaya başladım . Birikimlerimi 2016 yılında ilk şiir kitabımı yayınladım. Kitabımı yayınladıktan sonra şiir yazmaya devam ediyorum ve ikinci şiir kitabım yakında yayınlanacak. Gölcük’te bugüne kadar olmayan bir etkinliği Gölcük Belediyesi hayata geçirdi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Devamın da daha kapsamlı olmasını arzu ediyoruz. Okullar öğrencilerini getirdiği için öğrenci bazında yoğunluk çok fazla ama Gölcük halkında istenen yoğunluğu göremedik. Biz isterdik ki Gölcük halkı yoğun bir ilgi göstersin. Gölcük’te bu kadar yazar varken bilinmememiz bizi üzüyor. Bu konuda düzenlenen fuarın dışında farklı etkinlikler ile bizlerin tanıtılmasını istiyoruz. Bizleri fuarda yalnız bırakmayan Gölcük Haber Gazetesine ve medyasına teşekkür ediyorum” dedi.

Madan, “Aslında kitap okumak aileden gelen bir alışkanlık iken, ailelerin katılımın az olması biraz üzücü”

Şehri Madan, “Samsunluyum ve İstanbul’dan geliyorum. Çocuk gelişimi ve çocuk edebiyatı ile ilgileniyorum. Bu alanla çeşitli çalışmalarım var. Kitaplarım , “Acayip Kitaplar”dan çıkıyor. Editör olarak başladığım çalışmalarıma son 5 yıldır yazar olarak devam etmekteyim. 12-16 yaş aralığı çocuklar için çeşitli çalışmalarım var. Umutlu öyküler gezegeni serisi altında 4 kitabım var. Gölcük Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu bu etkinliğe öğrencilerin katılım çok güzel. Yazarlar ve kitaplar ile buluşuyor olmak onların dünyasında önemli bir yer ediyor. Aslında kitap okumak aileden gelen bir alışkanlık iken, ailelerin katılımın az olması biraz üzücü. İlerleyen yıllarda umuyoruz ki çocuklar ve ebeveynleri birlikte katılım gösterirler. Emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.