DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 32°C
Parçalı Bulutlu

Isı yalıtımı yaptırırken dikkat edilmesi gereken konular

Isı yalıtımı yaptırırken dikkat edilmesi gereken konular

DEDESAN Yapı sahibi Ferhat Dede ısı yalıtımı yaptırmadan önce bina sahiplerinin dikkat etmesi konular hakkında bilgiler verdi. Dede yaptığı açıklamada, “Standartlara uygun ve üreticinin garanti verdiği mantolama malzemeleri kullanılmalıdır” dedi.

İşe başlamadan önce sözleşme çok önemli

Isı yalıtımı yaptırmayı düşünen bina sahipleri ısı yalıtımı yaptırmadan önce hangi konulara dikkat etmesi gerektiği konusunda DEDESAN Yapı sahibi Ferhat Dede bilgiler verdi. Yaptığı açıklamada Dede, “ Öncelikle iyi bir alt yapı ve teknik kadroya sahip, hiçbir işi eksik bırakmamış, referans verebilecek, uygulama hakkında tam bilgiye sahip, uygulama ve iş güvenliği alanında eğitimli ekipleri olan mantolama firmaları tercih edilmelidir.Uygulamayı yapan mantolama şirketleri yaptığı işin arkasında durabilen işin kalitesine ve temizliğine önem veren Hem işçiliğe hem de kullanılan malzemeye tedarikçi ve kendisi en az 5 sene garanti verebilmelidir. Standartlara uygun ve üreticinin garanti verdiği mantolama malzemeleri kullanılmalıdır.  Uygulamaya başlanmadan önce sözleşme imzalanmalı ve işin tüm şartları detaylı olarak imzalanan sözleşmede belirtilmelidir. Mantolama şirketleri uygulamada çalışacak personelin SGK girişlerini bina/site yönetimleri istemeden kendiliğinden vermelidir. Binada keşif yapmadan ezbere fiyat veren firmalar yerine binayı yerinde inceleyen ve buna göre en doğru fiyatları veren firmalar tercih edilmelidir” dedi.

Dede, “Kocaeli için en az 4 cm lik 16 dns ısı yalıtım levhasının kullanılmalıdır

Her bölgenin mevsim şartlarına göre farklılık gösterdiği için kullanıldığı malzemenin çok önemli olduğunu belirten Dede, “Kocaeli için en az 4 cm lik 16 dns ısı yalıtım levhasının kullanılmalıdır. Gerçekleştirilen ısı yalıtım levhasının uygulamalarında 1 m² başına en az 6 adet montaj dübeli kullanılmalıdır. Yapmış olduğumuz uygulamalarda kullandığımız malzemelerin tamamı TSE- CE standartlarında malzeme olup, Piyasada markalarıyla takdir görmüş İzocam, Polisan , Marshall , Favori , Knauf gibi markalar kullanılmaktadır. Yalıtım Yapılacak olan duvarlarda sıva çatlakları tamiratı yapılarak, tozdan, kirden yalıtım temizlenerek yalıtım levhası yapıştırmaya öyle başlanmalıdır. Yalıtım levhası köpük ün yapıştırma harcı uygun miktarda sürülerek levhanın tam ve rijit şekilde duvara montajı yapılması önemlidir. Rüzgardan yağmurdan doğal afetlerden sonra oluşabilecek kopmaların önüne geçilmelidir. Isı yalıtım levhaları büyük kenarın üzerine küçük kenarlı yalıtım levhası yapıştırılmaya da dikkat edilmelidir. Uygulanan yalıtım levhasının yapıştırma harcının en az 24 saat kurumasına dikkat edilmelidir. Köşelerde rüzgar ve türbülans etkileriyle kopmayı ayrılmayı engellemek ve görselliği yakalamak amacıyla köşe profili kullanmaya da dikkat ediyoruz” dedi.

Enerji Kimlik Belgesi çok önemli

Dede sözlerinin devamında, “DEDESAN Yapı olarak uygulama yaptığımız binalarda yapım aşamasında oluşabilecek mal ve hasarlara karşı firmamız olarak All risk sigortası yaptırıyoruz. Zarar ve ziyanları kaskolaştırarak müşteri memnuniyetini sağlıyoruz. Isı yalıtım levhasının üzerine 2 kat sıva uygulaması muhakkak yapılmalıdır. Dekoratif sıva yapılarak binanın ısı, su ve ses yalıtımını da sağlamaktadır. Dekoratif köşe taşı, pencere sövesi, taş desen ve ağaç desen baskı görselleriyle binaya dekoratif görüntü sağlanmalıdır. Geniş dekorasyon ürün yelpazesiyle müşterilerimize seçme imkanı sunmaktayız. Uygulanacak olan son kat boyanın markası ve cinsi çok önemlidir. Son kat boya yapılarak işlem sonlandırılmaktadır. Yalıtımını üstlendiğimiz binaların Enerji Kimlik Belgesi ücretsiz olarak vermekteyiz. İnşaat piyasasında çalışan ustalara yaptırılan işlerde enerji kimlik belgesi verilmemektedir. Bina sahipleri açısından ileriki yıllarda zorunlu olacak belgenin yetkili firmalar tarafından alınması önem arz etmektedir” dedi.

Dede, “Yapılarda ısı kayıplarının büyük bölümü dış cephelerde meydana gelmektedir”

Dede son olarak, “Günümüzde, yapılarda enerji performansı kavramı , giderek artan enerji maliyetleri nedeniyle hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır.Yapılardaki enerji kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması ihtiyacı ortaya çıkmış ve inşaat sektöründe enerji korunumunu ve sürdürülebilirliği hedefleyen uygulamalar yayılmış ve gelişmiştir. Yapılarda ısı kayıplarının büyük bölümü dış cephelerde meydana gelmektedir. Bu nedenle binanın içeriden olduğu kadar dışarıdan da yalıtılması ve enerji kayıplarına karşı korunması büyük önem taşımaktadır. Yapı genelinde elde edilen enerji verimliliği, işletme giderlerini bina ömrü boyunca düşürürken bina değerini artırmakta ve aynı zamanda bina sakinlerine de konforlu bir yaşam alanı sunmaktadır. Bu sebeple yalıtım seviyesinin artması, yaşam alanlarımızın daha enerji verimli, sürdürülebilir ve fonksiyonel olmasını sağlar. Dış cephe mantolama sistemleri, yapı dış duvarlarını çepeçevre sararak ısı köprülerinin oluşumunu engeller ve enerji kayıplarının önlenmesinde büyük rol oynar. Yapıların, maliyet avantajı açısından en ısı verimli şekilde oluşturulabilmesi fırsatı, tasarım ve inşaat aşamasında ortaya çıkmaktadır” dedi.

Isı yalıtım özet olarak faydaları

DEDESAN Yapı’nın sahibi Ferhat Dede ısı yalıtımının kısaca faydalarını anlattı; “Yakıt harcamalarınızı, kış aylarında ortalama %50 düşürür.Daha az yakıtla, daha çok ısınmanıza olanak sağlar -Yaz aylarında, yaşadığınız mekanın aşırı ısınmasına engel olur. Serinlemek için yaptığınız elektrik harcamalarını önemli ölçüde azaltır. Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı yaşam alanları oluşturur. Rutubet nedeniyle oluşan küf, mantar ve siyah lekelere engel olur. Betonun içindeki demirlerin paslanmasını engeller, binanızın depreme karşı dayanıklılığını korur. Çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunur. Sağlayacağı verimlilikle, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltır” dedi.

SONY DSC

SONY DSC

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.