DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 31°C
Az Bulutlu

Kartepe Zirvesi BM’nin gündemine girdi

Kartepe Zirvesi BM’nin gündemine girdi

Başkan Karaosmanoğlu, 15 Temmuz ve Darbeler temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi Deklarasyonu’nu TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a ve Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi ve Kalkınma Programı (UNDP) Koordinatörü Irena Voyaçkova Solorano’ya teslim etti.

26-28 Ekim 2017’de “15 Temmuz ve Darbeler” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin deklarasyonu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a ve Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi ve Kalkınma Programı (UNDP) Koordinatörü Irena Voyaçkova Solorano’ya Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından teslim edildi. Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu imzasıyla dört başlık, otuz üç tespit ve öneriden oluşan deklarasyon yedi dile çevrilerek dünya kamuoyuna ulaştırılmasının yanı sıra Birleşmiş Milletler Kartepe Zirvesini gündemine alarak destekçisi olacağı sözünü de verdi.

“DÜNYA HALKLARINA İLHAM VERMİŞTİR”

“Darbelere karşı uluslararası dayanışma çağrısı” başlığı ile Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu tarafından oluşturulan deklarasyon; “İnsani ve Adil Bir Dünya Düzeni Kurulması İçin”, “Darbelere İzin Vermeyen Dünya Düzeni İçin”, “Darbelerin Bir Daha Yaşanmaması İçin”, “15 Temmuz Direnişinin Demokrasilerin Ortak Değeri Olması İçin” başlıkları altında 33 tespit ve öneriden oluştuğunu ziyaretlerde ifade eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “15 Temmuz, dünya darbeler tarihinde bir milattır. Dünyada ilk kez bir darbe girişimi, Türkiye’nin sivil direnişiyle bastırılmıştır. 15 Temmuz; darbelerle iradesi gasp edilen, açık ve gizli sömürü haline getirilen dünya halklarına ilham vermiştir” açıklamasını yaptı.

“BM ZİRVEYE DESTEKÇİ OLACAK, KATILIMCI SAĞLAYACAK”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Zirvesi’nin deklarasyonunu teslim etmek için ilk olarak Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi ve Kalkınma Programı (UNDP) Koordinatörü Irena Voyaçkova Solorano ile bir araya geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr.Ali Yeşildal, Daire Başkanları Raşit Fidan ve Hasan Yılmaz, Kartepe Zirvesi Proje Koordinatörü İsak Baydaroğlu, Bilim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Prof. Dr. Yılmaz Bingöl, Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. İbrahim Şirin ile Kartepe Zirvesi İçerik Koordinatörü Murat Lehimler, Başkan Karaosmanoğlu’na ziyarette eşlik eden isimlerdi. Kartepe Zirvesi 2017’nin ana teması Uluslararası Darbeler ve 15 Temmuz olarak yapılmasının ardından BM’de yapılan görüşmede de 2018 Zirvesi’nin başlığı da “Göç ve Mülteci Sorunu” olarak belirlendi. Bu yıl yapılacak Kartepe Zirvesine Birleşmiş Milletlerin destekçisi olacağı ve katılım sağlayacağı da ifade edilirken, deklarasyonda yer alan 15 Temmuz’da Türkiye’nin maruz kaldığı FETÖ’cü Darbe – İşgal Girişimi ve Dünya barışını tehdit eden darbeleri oluşturan şartların tespit edildiği ile nasıl önlenebileceği bilimsel olarak değerlendirildiği ve çözüm önerilerinin ele aldığı da ifade edildi.

KAHRAMAN, “ÜLKE OLARAK BÜYÜK BİR BADİRE ATLATTIK”

Kartepe Zirvesi’nin deklarasyonunu aynı zamanda TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a da teslim eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “15 Temmuz ve Darbeler” temasıyla düzenlediğimiz Kartepe Zirvesi’nin yanı sıra kentimizin tarihinde çok önemli adımlar atmış şahsiyetleri de sempozyumlarla genç nesillere anlatıyoruz. Bu sempozyumdan çıkan sonuçları da yine kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi. Sıcak ve samimi bir ortamda geçen ziyarette tarihe isimlerini altın harflerle yazdırmış büyük şahsiyetlerin ölüm günlerinde değil doğum günlerinde anmalıyız diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “Bunun yanı sıra kurtuluşları değil fetihleri kutlamalıyız” hatırlatmasını da yaptı. Kahraman ayrıca, “15 Temmuz darbesi Türkiye’yi ortadan kaldırmak içindi. Ülke olarak büyük bir badire atlattık. Haritaları değiştirmek istediler ancak başarmalarına müsaade etmedik” şeklinde konuştu.

“DÜNYAYI YAKINDAN İLGİLENDİREN KONULARI ELE ALACAĞIZ”

Terör bir insanlık suçudur vurgusu da yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz gecesi milletimize yaptığı çağrı çok önemliydi. Halkımız meydanlarda toplanırken, bizlerde TBMM çatısında nöbetimizi tuttuk. Milletimi 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişimine karşı duruşu ile tarihi bir sorumluluğunu yerine getirmiştir” dedi. Kartepe Zirvesi 2017 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’da, deklarasyonun içeriği hakkında ayrıca TBMM Başkanı Kahraman’a detaylı bilgi aktardı. 2018 yılında yapılacak Kartepe Zirvesi’nin ikincisine Kahraman’ı davet eden Başkan Karaosmanoğlu, “Sizi aramızda görmek bizleri mutlu edecektir. Zirvemizi her yıl düzenli olarak yapacağız. Dünyayı ve ülkemizi yakından ilgilendiren konuları ele alacağız” şeklinde konuştu. Ziyaret çekilen hatıra fotoğrafı ve gündeme ilişkin konuların değerlendirilmesiyle sona erdi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.