DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

ORMANLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

ORMANLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

Kaptanoğlu, Orman Haftası ile ilgili açıklamalarda bulundu

Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu, 21 – 26 Mart Orman Haftası ile ilgili düşüncelerini, gerçekleştirecekleri etkinlikleri ve Rüzgâr Enerji Santralleri (RES) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘’Maksadımız çocukların doğaya ve ormana olan ilgisini arttırmak’’

Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu, ‘’21 – 26 Mart Orman Haftası ile ilgili çalışmalarımız olacak. Gölcük, Başiskele, gibi ilçelerde okullarla birlikte fidan dikimi, Ormancılık ile ilgili tiyatro gösterimleri ve doğa yürüyüşleri etkinlikleri yapılacaktır. Bunların bir kısmının töreni 21 Mart’ta Gölcük’te yapılmıştı. Etkinlikler açık alanda ve yüksek rakımda yapılacağı için meteorolojik tahminlere göre hafta içerisinde programları belirlenecek. Yaban hayatının geliştirilmesi adına öğrencilerle birlikte doğada ağaçlara kuş yuvaları asılacak. Yapılacak törenlerde katılım gösteren öğrencilere hediyeler takdim edilecek. Maksadımız çocukların doğaya ve ormana olan ilgisini arttırmak. Böylece doğanın ve ormanın korunmasına katkıda bulunmuş olmaktayız’’ dedi.

‘’Orman alanlarında ciddi tahribatlar meydana gelmiştir’’

Orman Haftası ile ilgili düşüncelerini dile getiren Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu, ‘’Öncelikle ve gururla ifade etmek isterim ki ülkemiz, ormancılarının son 40 yılda yapmış olduğu başarılı ağaçlandırma çalışmaları neticesi orman varlığını artıran ender ülkelerden biridir. Ülkemiz yüzölçümünün 28.6’sını kaplayan. 22.343.000 Ha orman varlığımızı dünya ortalaması olan % 30’lara çıkarmak en büyük hedefimizdir. Dünyamızın son yüzyılında yaşanan hızlı nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşmenin bir neticesi olarak doğal kaynaklar üzerinde yoğun baskılar oluşmuş ve özellikle de orman alanlarında ciddi tahribatlar meydana gelmiştir.

‘’21 Mart, 1971 tarihinden itibaren birçok ülkede Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanmaktadır’’

Bu tahribatların, ormansızlaşmanın önüne geçmek, insanların ormanlara ilgisini artırmak ve korunmasına katkıda bulunmak amacıyla Birleşmiş Milletler kararıyla Bu gün, yani 21 Mart, 1971 tarihinden itibaren birçok dünya ülkesinde ve ülkemizde “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmaktadır.

‘’Tüm halkımızın ortak hareket etmesi ve hep birlikte geleceğimize sahip çıkmamız gerekir’’

Dünyayı tehdit etmekte olan Küresel iklim değişikliği, atmosferdeki karbon oranının ve sera gazlarının artışı, hava kirliliği, çölleşme, kuraklık, temiz su rezervlerinin azalması gibi pek çok çevresel sorunun çözümünde sağladığı sayısız faydalarla orman ekosistemlerinin önemi bir kat daha artmaktadır. Bizler Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları olarak bu bilinçle ormanlarımızın korunması ve geliştirilmesi çalışmalarını yürütmekteyiz. Ancak ormanlardaki kaçak ağaç kesimleri ve tarla açmalarına karşı tüm halkımızın ortak hareket etmesi ve hep birlikte geleceğimize sahip çıkmamız gerekir’’ dedi.

‘’RES’lerin ormanları tahrip etmeden açık alanlarda yapılmasının uygun olacağını düşünmekteyiz’’

Rüzgâr Enerji Santralleri (RES) ile ilgili de düşüncelerini dile getiren Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu, ‘’Biz yenilenebilir enerji kaynaklarının ihtiyaç olduğunun ve enerji açısından en temiz en zararsız yöntem olduğuna inanıyoruz. Bu konuda daha önce Başiskele ilçesi sınırlarında talep edilen alanların ulaşım imkânlarının olmaması nedeniyle yapılması planlanan geniş yollarla ve kesilecek ağaçlarla ciddi tahribat yapacağını düşünerekten olumsuz görüş beyan ederek bu alanların değişmesine katkı sağladık. İlke olarak RES’lerin ormanları tahrip etmeden açık alanlarda yapılmasının uygun olacağını düşünmekteyiz. Ormanlardan verilecek bütün izinlerin istisna-i bir hüküm olduğu, kamu yararı ve zaruret esasına göre değerlendirilmesi bütün nedenlerle öncelikli olarak orman dışı alternatiflerin değerlendirilmesi gerekmektedir’’ dedi.

İsim: Arif ÖZTOK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.