DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 24°C
Gök Gürültülü

BAŞİSKELE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NE EK BİNA

BAŞİSKELE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NE EK BİNA

Kocaeli’nin ilk ve tek çocuk üniversitesi Başiskele Çocuk Üniversitesi, açılışından bu yana henüz 1. yılını doldurmadı. Bu süre içerisinde velilerin yakın ilgi göstermeleri ve öğrencilerin beklenenden daha kısa sürede olumlu gelişmeler göstermeleri üzerine Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz çocuk üniversitesinde büyük yenilenme yapıyor. Başkan Ayaz fiziki şartları daha elverişli ve çağın gereksinimlerine uygun hale getirmek için ek bir bina yapılmasının talimatını verdi. Ek binanın gelecek eğitim öğretim yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Böylelikle 3 kademe olan eğitim süreci 4 kademe olacak. Başiskele Çocuk Üniversitesi’nin Şehitekrem Mahallesi’nde hizmet veren ana bina ve Spor Akademisi’ne ilave olarak ek bina 300 metre uzaklıkta bulunan Kılıçarslan Mahallesi Zeynep Ultav Sokak’ta çelik yapı olarak yapılacak.

1.Kademe Eğitimleri:

Bu eğitimlerde; üniversitemize yeni katılan öğrencilerimize “Uyum ve Alıştırma” programlarıyla “üniversite” ortamına alışmalarının yanı sıra eğlenceli yönüyle bilimler tanıtılmakta, aynı zamanda zihinsel ve bedensel yeteneklerini keşfetmeye ve geliştirmeye yönelik eğitim destekleri verilmektedir. 1.Kademe eğitim programları, özel yetenekli öğrencilerin genel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış olup; çocuk üniversitesine kesin kayıt yaptıran tüm öğrencilere uygulanmaktadır. Derslik, laboratuvar, atölye ve spor salonları oluşturulurken öğrencilerin yaşları, zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimleri, ilgi ve yetenek alanları göz önünde bulundurulmuştur.

Uygulanan programların içeriği, öğrencilerde çocuk üniversitesine ait kurum kültürü ve “biz” bilinci oluşturacak şekilde planlanmıştır. Program sürecindeki eğitimlerin yanı sıra öğrencilerin kişisel yetenekleri, sosyal ve psikolojik gelişimleri hakkında bilgi toplamayı amaçlayan rehberlik çalışmaları da gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla üniversitemiz bünyesinde oluşturulan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi (PDR Birimi) her öğrencinin Kişisel Gelişim Dosyasını hazırlamakta, gerektiği durumlarda öğrencilerin aileleriyle ve okullarının rehberlik birimleriyle bilgi alışverişinde bulunmaktadır. PDR Biriminde görevli psikologlar, velilere seminerler düzenlemekte ve veli görüşmeleri yapmaktadır. PDR Birimi tarafından hazırlanan “Öğrenci Gözlem Formları” esas alınarak öğrenciler gözlemlenmekte, elde edilen bilgiler bütün eğitimciler tarafından Öğrenci Gözlem Formlarına kaydedildikten sonra PDR birimine iletilmektedir. Bu çalışma ve bilgiler ışığında PDR Birimi tarafından her öğrenciye ait portfolyo oluşturulmaktadır.  1. Kademe Eğitimleri;  32 Hafta (8 ay) süreyle hafta sonları devam edecek şekilde planlanmış ve eğitim müfredatları 32 haftalık olarak hazırlanmıştır. 1. Kademe Eğitimleri; “Zorunlu Temel Dersler” ve isteğe bağlı “Seçmeli Branşlar” olarak iki ayrı kategoride yapılmaktadır.

Öğrenciler 8 aylık eğitim sürecinde hafta sonu yarım gün zorunlu olarak 5 Temel dersin tamamına katılmakta, yine aynı hafta sonu bir başka yarım gün (isteğe bağlı olarak) 7 ayrı seçmeli branşın birinden eğitim alabilmektedir.

Her bir öğrenci, ilk 4 aylık dönemde sadece 1 seçmeli branştan yararlanabilmekte, ikinci 4 aylık dönemde başka bir seçmeli branşa geçmektedir. Seçmeli branş eğitimlerinde başarılı olduğu tespit edilen öğrenciler “Geliştirme Eğitimleri” ile bu branşlardaki eğitimlerini üst düzeyde devam ettirmektedir.

 

Zorunlu Temel Dersler: (5 Temel Ders)

1-Fizik-Kimya-Biyoloji ve Deney Okulu,

2-Elektrik-Elektronik ve Robot Teknolojileri Okulu,

3-Zihin Haritaları Okulu (MIND-MAP),

4-Duyu-Beyin-Beden Koordinasyon Okulu,

5-Eğitici Drama Okulu,

 

 Seçmeli Branşlar: ( 7 Ayrı Branş)

-Eskrim,

-Masa Tenisi,

-Okçuluk,

-Ebru,

-Resim,

-Akıl Oyunları,

-Mekatronik Tamir Atölyesi.

Üniversitemizin 1. Kademe eğitimlerinde temel eğitimlere devam zorunluluğu vardır. Her 4’er aylık dönemde mazeretsiz olarak 3 hafta devamsızlığı olan öğrencinin kaydı silinmektedir.

2.Kademe Eğitimleri:

  1. Kademe eğitimlerine katılan, PDR Birimi ve eğitimcilerin önerileriyle bir üst kademe eğitimi alması uygun görülen öğrenciler için uygulanacak programdır. 32 hafta sürecek eğitim programları öğrencilerdeki yetenekleri tespit ve geliştirme amacıyla hazırlanmıştır.  Öğrenciler, 1. Kademe eğitimleri sonunda ortaya çıkan performanslarına göre gruplara ayrılır. Öğrencilerin hem bilişsel, duyuşsal, sosyal kapasiteleri dikkate alınarak hem de 1.Kademe Eğitim programında yapılan gözlemler ve alınan geri bildirimler sonucu belirlenen bireysel yetenek alanları değerlendirilerek “alan grupları” oluşturulur. 2. Kademe öğrencileri, 32 Haftalık eğitim sürecinde hafta sonu yarım gün zorunlu olarak 2 “Temel Tekâmül” eğitimlerine ve her öğrenci için belirlenen yeteneğine uygun “Alan” eğitimlerine katılır, yine aynı hafta sonu bir başka yarım gün (isteğe bağlı olarak) 7 ayrı seçmeli branşın birinden eğitim alabilir.

Temel Tekâmül Eğitimleri:

1-Doğru İletişim ve Liderlik

2-Uygulamalı İngilizce

 Alan Eğitimleri

1- Yazılım Kodlama ve Robotik

2-Yaşayan Matematik

3-Temel Tıp ve Fen Bilimleri

4- Havacılık ve Uzay Bilimleri

5-Tasarım, Mimarlık ve Mühendislik

6-Yenilenebilir Enerji Kaynakları Eğitimi

  1. Kademe Eğitimleri:
  2. Kademe eğitimleri sonunda, öğrencilerle ilgili raporlar, gözlemler ve alınan geri bildirimler, Başiskele Çocuk Üniversitesi Koordinatörlüğü, PDR Birimi ve öğrenci velisiyle değerlendirilerek 2. Kademede oluşturulan alan grupları revize edilir.
  3. Kademe eğitimlerine katılan öğrencilerin, kendi alanlarındaki ileri teknolojiyle tanışmaları ve yine mesleklerle ilgili çalışmaları “yerinde görerek” detaylı bilgiye sahip olmaları amaçlanmıştır. 3. Kademe Eğitimlerinde; başta proje ortağımız Kocaeli Üniversitesi, TUBİTAK, Gebze Teknik Üniversitesi ve bölgemizde mevcut büyük sanayi kuruluşlarının imkânlarından yararlanmak suretiyle, ülkemizin bilim ve teknoloji alanlarında ihtiyaç duyulan mesleklerini tanıtmaya ve öğrencilerimizi bu alanlara yönlendirmeye yönelik çalışmalar yapılır.
  4. Kademe Eğitimleri: 

İlk üç kademe eğitimine katılan ve PDR Birimi tarafından hazırlanan portfolyolar değerlendirilip dikkat çekecek ölçüde ilgiye ve yeteneğe sahip olduğu rapor edilen öğrenciler, Başiskele Çocuk Üniversitesi PDR Birimi ve Kocaeli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan komisyon tarafından mülakata alınırlar. Mülakat sonucunda 4. Kademe eğitimi için uygun görülen öğrencilerin her biri; ilgi ve yetenek alanları doğrultusunda Kocaeli Üniversitesi öğretim üyelerinden biriyle irtibatlandırılır.

Bu akademisyenler,“Mentör” veya “Eğitim Koçu” olarak bu öğrencilere danışmanlık yaparlar. 4. Kademe Eğitimine katılan öğrencilerin, bu akademisyenlerin rehberliğinde çeşitli laboratuvar çalışmaları, okuma çalışmaları yaparak ve projeler hazırlayarak yetenekli oldukları bilim alanında erken yaşta uzmanlaşmaya başlamaları amaçlanmıştır. Bu aşamada öğrencilerin ihtiyacı olan kitap ve materyal desteği Başiskele Belediyesi tarafından sağlanır. 4. Kademe eğitimlerinin temel amacı bilimde önemli çalışmalara imza atabilecek “geleceğin bilim insanlarını” yetiştirmektir. 4. Kademe eğitimleri, öğrencinin potansiyeli ve danışman hocanın devam talebine göre öğrencinin üniversite eğitimine başlayacağı döneme kadar sürer. Bu süreçte, hazırladığı projelerle uluslararası yarışmalarda ödül kazanan öğrenciler, yükseköğretim kurumlarına sınavsız yerleştirilme hakkı elde eder.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.