DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

ERTELEME ŞİMDİ YAŞA

25.04.2018
1.260
A+
A-

En çok yaptığımız şey bu değil mi? ERTELEMEK

“Amaaan! Şimdi olmaz. Canım hiç istemiyor, sonra yaparım.”

“Şimdi yetişmez yarına kalsın. Yarın çok zamanım var” deyip aslında koca bir yalan söylüyoruz kendimize, yarını yine yarına, erteleyeceğimizi bilerek.

Böylelikle hem alışık olduğumuz davranışı, hem de rahatlığımızı ön plana alıyoruz. Bazen de öfleye püfleye sırf yapmış olmak için yapıyoruz, kaliteden yoksun kalarak.

Nedir yarına ertelediğiniz şey? Neden ertelediniz?

Moraliniz mi bozuk, motive olamadınız mı?

Zaman mı bulamadınız yoksa zamanı mı iyi yönetemiyorsunuz?

Sanırım aklınızdan ‘zaman yok’ düşüncesi gelip geçti. Bunu bir kere daha kendinize sorun lütfen. Gerçekten zaman mı yoktu?

Aslında ertelediğimiz şeylerin ne kadar farkındayız, bunu pek bilmiyoruz. Çoğu zaman kendimiz için olanı en kolay şekilde erteleriz.

Çocuklarımız için gecemizi gündüze katarız. Sevdiklerimize öncelik veririz, dar zamanlarda en kolay kendimizi feda ederiz.

Sonra da adımız ‘fedakâr’ olur. Aslında feda ettiğimiz şeyden, kendimiz için ne kadar ‘kâr’ sağladığımızı hiç düşünmeden.

Adı ne olursa olsun, ertelediğimiz şeylerin, sağlığımız başta olmak üzere maddi ya da manevi yönüne özen göstermeliyiz. Bize nasıl geri döneceğini düşünmek gerek. Bunu düşünerek hareket edenler vardır elbette. Onlar geri dönüşü zor sonuçlar yaşamazlar. Kendilerinde yetersizlik ya da suçluluk duygusu hissetmezler.

O halde, erteleme şimdi yaşa!

Bizler genelde ertelemeden önce, ‘ne kadar sıkıcı bir şey’ diye düşünerek ve o anlık kendimizi rahatlatacak geçici çözümler arayarak ertelemeyi düşünüyoruz.

Yani duygularımızla değerlendiriyoruz.

Mademki duygularımız devrede o zaman en güzeli, ertelediğimiz şeyi yaptıktan sonra neler hissedeceğimize nasıl bir duygu içinde olacağımıza odaklanalım.

O andaki sonuçların bizde ya da sevdiklerimizde nasıl mutluluk yaratacağını gözümüzün önüne getirsek, tam zamanında başlasak daha iyi olmaz mı?

Zira hayat ertelenemeyecek kadar kısa.

Ertelemeden, Vazgeçmeden bir yaşam dileğiyle… Mutlu kalın ve sevgiyle kalın…

Şimdi yaşayın hayatı, tam yeri gelmişken, tam zamanında, Can Yücel’in dediği gibi..

 

TAM ZAMANINDA YAŞAMAK

Yemek de boş içmek de hatta yeri gelmeden sevişmek de.
Tam zamanında öpmelisin mesela güzel gözlünü,

Tam zamanında söylemelisin sevdiğini, gözlerinin içine baka baka.
Bisikletinin gidonunu, tam zamanında çevirmelisin düşmemek için.

Tam zamanında frene basmalı, tam zamanında yola koyulmalısın.
Tam zamanında okşamalısın başını, o üzüm gözlü çocuğun.

Hıçkırıklar tam dizilmişken boğazına, tam ağlamak üzereyken.
Tam zamanında koymalısın elini omzuna, en sevdiğin dostunun babası öldüğünde.

Tam zamanında tutmalısın düşerken, üç yaşındaki sehpaya tutunan çocuk.
Tam zamanında acımalı yüreği, Afyon’da Hasan Ağabey’ in evi yıkılınca başına

Evsiz kalınca çoluk çocuk ki uzatasın elini bir parça.
Tam zamanında açmalısın kapını, Hayatına girmek isteyenlere.

Tam zamanında çıkarmalısın, sevginden şımarmaya başlayanları.
Tam zamanında affetmelisin kardeşini, biliyorsan yüreğinde kötülük olmadığını,

Seni gecenin üçünde arayıp da, kafasının iyi olduğunu söylediğinde
Tam zamanında öğretmelisin oğluna gerekiyorsa yumruk atmayı,

Tam burnunun üstüne, tiksinmeden pisliğinden,                                                                       Yukarı mahallenin sümüklü bebesi, misketlerini zorla almaya çalışırsa.

Tam zamanında bağırmalısın, acıyınca bir yerin.                                                                   Tam zamanında gülmelisin, Kemal Sunal küfür edince filmin bir yerinde.

Tam zamanında yatmalısın, yola çıkacaksan ertesi gün
Ve arabayı kullanan sensen, sana emanetse çoluk çocuk, Ve kendin.

Tam zamanında bırakmalısın içmeyi, son kadeh bozacaksa seni
Ve üzeceksen birilerini, ertesi gün hatırlamayacaksan.

Tam zamanında ayrılmalısın misafirliklerden, tam zamanında konuşmalı                                                                                                                                                                                        Tam zamanında şarkı söylemeli, tam zamanında susmalısın,

Tam zamanında terk etmelisin gerekiyorsa, annenin babanın evini,                                 Tam zamanında başka bir şehre gidip, ayaklarının üzerinde durmaya çalışmalısın.

Tam zamanında dönmelisin memleketine.                                                                                                Tam zamanında için titremeli,

Tam zamanında aşık olmalı,                                                                                                                 Deli gibi sevmelisin güzel gözlünü.

Tam zamanında toplamalısın oltanı                                                                                                          Belki de seni şampiyon yapacak en büyük balığı kaçırmadan.

Tam zamanında yaşlandığını hissetmeli,                                                                                           Tam zamanında ölmelisin, ıskalamak istemiyorsan hayatı.

Haydi! Şimdi kalk bakalım. Silkin şöyle bir,                                                                                                 At üzerinden hayatın yorgunluğunu,

Vakit zannettiğinden daha az,                                                                                                           Haydi kalk bakalım,

Şimdi YAŞAMAK ZAMANI…..     Can YÜCEL

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
21 Mayıs 2020
30 Ocak 2018
6 Mart 2019
13 Şubat 2019
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.