Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,65 / Satış: 4,66
€ EURO → Alış: 5,46 / Satış: 5,48

GÖZ ARDI ETTİKLERİMİZ

Aysu Azak
Aysu Azak
  • 04.04.2018
  • 1.038 kez okundu

Onların tavsiyelerini çok önemserim. Genelde çok önemsenmese de olgunlaştıkça ve büyüdükçe bizlere söyledikleri şeylerin ne kadar doğru olduğunu anlıyoruz.

Dedelerimizden ninelerimizden söz ediyorum. Büyüklerimiz, onların çok önemli tavsiyeleri olurdu.

Bu tavsiyeler de o dönemlerde, onların ruhsal sağlıklarını iyi yapan ve onları daha iyi yapan özelliklerdi.

Büyükleriniz yaşıyorlarsa ne mutlu sizlere. İşte hayatı okumuş sindirmiş çok değerli bir kitap yanınızda demektir. Okuyun onu defalarca. Siz sorun o anlatsın.

Tam da geçtiğimiz, Kütüphaneler Haftası, önemine uygun en değerli kütüphane elinizin altındayken, onların bilgeliğini hissedin. Sadece sevmekle değil tecrübelerinden de yararlanarak, bilge yanlarını öne alarak.

Olduğumuzdan daha iyi bir insan olabilmek için önce kendimize önem vermeli sonra da önem verdiğimiz kişilere dikkat etmeliyiz.

Onlara verdiğimiz önem hangi doğrultuda bir durup bakmalıyız.

Eğer severek önem veriyorsak çok güzel, bizleri üzecek nokta da bir önemse o zaman bir dur. Çünkü hayatımızdan, bizlere üzüntü veren kişileri uzaklaştırırsak kendimizi mutlu ederiz.

Tabii ki her birimiz farklı özelliklere sahibiz. Her birimizin mutlu olma şekli farklıdır, ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz farklıdır. Hepimiz mutlu olmayı hak ediyoruz.

Büyüklerimizin bilgeliğe vardıran hayat tecrübelerini önemsediğimiz ve kabul ettiğimizde bakış açılarımız değişir, uygulamaya başladığımızda ise kendimizi daha iyi hissederiz.

Uygulanmayan bir şey zaten bildiğimiz anlamına gelmez değil mi?

Tavsiyeleri hayatımıza geçirdiğimizde daha mutlu ve daha iyi olmaz mıyız?

Onların tavsiyeleriyle büyüdük, kimini önemsedik, kimini göz ardı ettik.

Zaman ilerledikçe de göz ardı ettiklerimiz karşımıza çıkmadı mı?

İşte hatırlayabildiğim birkaç sözlerinden bazıları.

“Önünüze bakın.”

Demek isterlerdi ki ‘artık olan olmuş, bitmiş. Fazla düşünmeye gerek yok, sen bundan sonra ne yapacaksın, ona bak.’

Evet, olan olmuş. Bundan sonra olanı düşünüp durmaktansa, kendini hala üzerek mutsuz etmektense, bütün pozitif enerjisini kullanarak bundan sonra neler yapabileceğine odaklanmalı insan.

Geleceğin daha iyi olacağına odaklanarak, daha iyi fırsatlara sahip olacağına inanmalı. Engelleyen, alı koyan her ne varsa uzak durmalı.

Her deneyim, her tecrübe, başarıya yaklaştıran bir adımdır. Büyümenin olgunlaşmanın en güzel yanıdır. Bu anda kötü görünse bile zaman sizi güldürecektir. Bu nedenle hep önüne bakmalı insan, arkada bıraktıklarına değil, değil mi?

 

“Öyle düşünme kızım.”

Nasıl düşüneyim o zaman?

Hep olumsuzlukları düşünerek ne kadar zaman kaybettiğinizi hiç düşündünüz mü? Yaşadığımız olumlu ya da olumsuz şeyler bizleri farkında olmadan daha iyiye götürür aslında, farklı yollardan, önünüze çıkan farklı kişilerle.

Önemli olan sizin farkında olarak ilerleyebilmeniz. Aynı fikirler üzerinde olmasak bile hep olabilecek yönünün var olduğuna inanmalı, daima olumlu kodlamalarla mutlu olabileceğimize inanmalıyız.

Bir süre sonra.”boşuna üzülmüşüm” dediğiniz günleri hatırlayın lütfen.

 

“Her şey para değildir.”

Her ne kadar günümüzde her şey para gibi görünse de ilerleyen zamanlarda elimizde kalanlara baktığımızda neler biriktirdiğimizi görürüz.

Bilerek ya da bilmeyerek maddiyatta mutluluğu arayarak zaman geçirdik. Bizi   mutlu edecek tek şeyin para olduğu inancındaydık.

Elbette ona ihtiyacımız var. Parasız asla olmuyor, hele hele şimdilerde. Bizlere huzur ve mutluluk vereceği doğru olsa da sevdiğimiz insanlardan, önemsediklerimizden ve deneyimlerimizden daha önemli değil.

 

“Müsaitseniz annemler size gelecek.”

Sevdiklerinize zaman ayırın derler. Sevdiklerinizle birlikte olun. Dertleşin, teselli bulun. Sevincini mutluluğunu paylaşın. Hoş sohbetler yapın. Yardımcı olun, destek olun.

İşte psikolojik olarak bizi tedavi edecek olumlu davranışlar edinmenin ve yaralara merhem olacak davranışların temeliydi bu, samimi ve içten.

 

“İstemiyorsan yapma”

Sevdiğiniz şeyleri yapmanın en güzel açıklamasıydı bu. Kulağa ne kadar hoş geliyor. Sevdiğimiz şeylerle meşgul olmak.

En çok neyi seviyorsanız onu yapın. Sizi mutlu edecek her şeyi yapabilirsiniz. En çok da büyüklerinizi ziyaret edin. Gönüllerini alın.

Hangi değerle büyümüşler sorun. Eşler birbirine nasıl davranırlarmış? Babaanne ve dedeyle bir evde nasıl yaşanırmış? Akşamları neler yaparlarmış?  Onlar nasıl mutlu oluyorlarmış öğrenin. Bayram harçlıklarıyla neler alırlarmış?

Sığdırabildiklerim bunlar. Hep mutlu ve sevgiyle kalın….

 

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ